Pięć rad pozwalających na znalezienie dobrego architekta

Planując budowę domu musimy liczyć się, że piętrzyć będą się przed nami zróżnicowane wyzwania. Jedno z pierwszych związane jest z wyborem odpowiedniego biura architektonicznego. Na polskim rynku nie brakuje biur projektowych, każde promuje się przy tym jako te, w którym zatrudnienie znajdują jedynie najlepsi architekci. Jak jednak uzyskać pewność, że zaczniemy współpracować z takim, które rzeczywiście zasługuje na nasze zaufanie? Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli zechcemy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze – miej dystans do ceny projektu

Każdy architekt stara się przekonać swoich klientów o tym, że cena projektu – choć ważna – nie powinna wcale odgrywać kluczowej roli przy wyborze tak samego biura, jak i konkretnego rozwiązania. Owszem, jest ona istotna, należy jednak liczyć się z tym, że najtańsze projekty są niejednokrotnie projektami niedopracowanymi. Wcielanie w życie założeń, na jakich się opierają, generuje dodatkowe koszty, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że prowadzi do konfliktów z nadzorem budowlanym.

Zastanawiając się nad znaczeniem ceny przy wyborze architekta należy mieć też na uwadze to, że dom jest przedsięwzięciem, z którego będziemy korzystać przez lata. Owszem, dziś nikt już nie dopuszcza myśli o tym, że w jednym miejscu będzie mieszkać przez całe życie, Skoro jednak przystępujemy do budowy domu, z pewnością przez pewien czas będzie to nasze stałe miejsce pobytu. Tak naprawdę więc dobry jest nie projekt najtańszy, ale taki, który w największym stopniu odpowiada naszym oczekiwaniom.

Po drugie – sprawdź doświadczenie architekta, z którym zamierzasz współpracować

Każdy kiedyś debiutował na rynku. Nawet najlepsi architekci w pewnym momencie wykonali więc swój pierwszy projekt. Nie jest wcale powiedziane, że musiał on zakończyć się katastrofą. Gdy jednak planujemy budowę domu naszych marzeń, zwykle nie wyobrażamy sobie, aby miał on jakiekolwiek niedociągnięcia. Jeśli więc nie chcemy dodatkowo stresować się tym, że początkujący architekt nie poradzi sobie z przygotowaniem dla nas projektu, nie bójmy się pytania o jego dotychczasowe doświadczenie. Na stronach biur projektowych zwykle można zapoznać się z ich wcześniejszymi realizacjami. Niekiedy można nawet zobaczyć je „na żywo” i przekonać się w ten sposób, czy ciekawy projekt równie ciekawie prezentuje się już po wprowadzeniu go w życie.

Po trzecie – upewnij się, że architekt zna specyfikę lokalnego rynku

Każdy obszar ma swoją specyfikę, która może przesądzić o tym, że jeden projekt sprawdzi się znakomicie, inny zaś będzie pozostawiał niedosyt. Różnice przeważnie dotyczą ukształtowania terenu, należy jednak liczyć się również z tym, że w poszczególnych częściach kraju zmienia się klimat, a nawet moda na określone rozwiązania. Budowa domu w górach opiera się na nieco innych zasadach niż stawianie nieruchomości na obszarach, na których ciągle jeszcze mamy do czynienia z czynnymi kopalniami. Jeśli więc architekt nie ma pojęcia o tym, jaka jest specyfika danego obszaru, może się okazać, że realizacja przygotowanego przez niego rozwiązania napotka na nieoczekiwane trudności.

Po czwarte – poznaj opinie na temat architekta

Jeśli naszą wiedzę na temat firmy, w której zatrudnienie znajdują architekci, będziemy opierać wyłącznie na materiałach promocyjnych, z pewnością nie będziemy mieć najmniejszych nawet powodów do obaw. Każda firma promuje się przecież jako podmiot profesjonalny, wyjątkowy i oferujący usługi na najwyższym poziomie. Jak jest w rzeczywistości? Dziś nie trzeba już zlecać wykonania projektu, aby się o tym przekonać.

Idealna jest sytuacja, w której mamy możliwość współpracy z polecanym nam architektem. Jeśli więc osoby z naszego najbliższego otoczenia wybudowały już dom, nam zaś podobają się rozwiązania, na jakie się zdecydowały, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby skorzystać z usług architekta, z którym i one współpracowały. Jeśli sami przecieramy szlaki, możemy spytać o referencje. Pomocne mogą okazać się także informacje, które znajduje się w Internecie, choć w tym przypadku postulowana jest pewna doza ostrożności. Nie wszystkie opinie są prawdziwe, z ostrożnością należy więc podchodzić zarówno do słów krytyki, jak i do pochwał pod adresem architektów.

Po piąte – sprawdź profil biura

Duża konkurencja pomiędzy architektami sprawia, że mamy do czynienia z zawodem, w którym coraz popularniejsza jest specjalizacja. Bez większego problemu znajdziemy więc biura projektujące przede wszystkim domy nowoczesne, firmy specjalizujące się w budownictwie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także podmioty, które zachwycają przede wszystkim wtedy, gdy marzy nam się atrakcyjny wizualnie dom utrzymany w stylu retro. Jeśli więc oferta któregoś z architektów wydaje się nam interesująca, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dowiedzieć się, jakie projekty on sam lubi najbardziej. Jeśli jego oraz nasze upodobania okażą się zbieżne, zyskamy szansę na projekt naprawdę atrakcyjny i interesujący. Mniejsze będzie też ryzyko tego, że w przyszłości będziemy zmuszeni wprowadzać do niego korekty.