Wynajem statystów - praca statysty

Branża rozrywkowa, filmowa oraz fotograficzna stwarza ogromne możliwości dla setek tysięcy osób, które gonią za marzeniami o zarabianiu dobrych pieniędzy, przeżywaniu wspaniałych chwil i zdobywaniu sławy, pracując w różnych sektorach reklamy, teatru, filmu oraz innych form twórczej ekspresji.

Oprócz tych osób, które zajmują ważne, centralne miejsca i role, stale potrzebni i poszukiwani są statyści.

Zobacz: https://www.agencjainfernal.pl/

Praca statysty filmowego, eventowego, lub fotograficznego jest bardzo istotna i ważna. Pomimo tego, że osoba taka nie znajduje się w głównej roli i nie występuje na pierwszym planie, tworzy tło, tzw. background, dla postaci pierwszoplanowych. Czym byłby dobry film, spektakl, czy sesja fotograficzna, bez niezbędnych osób, obstawionych w drugoplanowych rolach?

Praca w tle z pewnością nie jest efektowna i prawdopodobnie jednak nie jest tym, o czym myśli wielu aktorów, gdy decydują sięna ten zawód, ale jest to praca (i może być całkiem dobrze płatna). Jak w przypadku każdej pracy, są plusy i minusy.

Wynajem statystów, praca statysty, plusy i minusy

Jeżeli nie jesteś członkiem związku zawodowego, to prawdopodobnie nie zarobisz ogromnej ilości pieniędzy (ale to wciąż wypłata). Jeśli jednak należysz do związku zawodowego, otrzymasz prawdopodobnie dużo wyższą stawkę. Dodatkowo dostajesz podwyżki za różne rzeczy (np. jeśli aktorzy palą w scenie, w której jesteś statystą, dostajesz podwyżkę; jeśli scena wymaga spryskania cię wodą, dostajesz podwyżkę; jeśli masz samochód, którego używa produkcja w scenie - nawet jeśli jest tylko zaparkowany - dostaniesz dodatkową zapłatę za swój samochód i wkład w dane ujęcie; lista ta jest bardzo długa!).

Dla aktorów, którzy dopiero zaczynają swoją własną karierę zawodową, praca statysty może zapewnić nieocenione doświadczenie. Dowiesz się, jak to jest być przed kamerą filmową, jakie są wspólne warunki i zasady, panujące w tej branży.

Jeśli zobowiążesz się do występu w tle, tego dnia staniesz się niedostępny do innej pracy, jak również do przesłuchań. Nigdy nie jest dobrym pomysłem wycofywanie się z pracy w tle, gdy już ją zarezerwowałeś, ponieważ zaszkodzi to Twojej reputacji w tej branży.

Praca jako statysta, może być całkiem przyzwoitym występem, zwłaszcza, gdy angaże dla aktorów są nieliczne. Więcej mas doświadczenia, tym więcej kontaktów nawiążesz i tym więcej pracy możesz zarezerwować.

Praca statysty - to nie jest glamour!

Chociaż praca statysty ma zdecydowanie dużo zalet, czasami może wydawać się, no cóż, że nieco "wysysa" energię. Poza tym, należy spodziewać się wielu sytuacji, które są komfortowe. Na przykład, często pomiędzy scenami, statyści czekają pod dużymi namiotami, lub siedzą na krzesłach, które sami przynieśli. Osoby, które regularnie wykonują ten zawód, często inwestują we własne akcesoria i rekwizyty. Łatwo jest poczuć się, jakbyś był tylko "numerem", jednym w tłumie, który jest pędzony z miejsca na miejsce, aby nagrać kolejne sceny. Jest też dużo przestojów - niektórzy zabierają ze sobą książkę, lub inne zajęcia, które mogą pomóc trochę w oczekiwaniach. Może to być długi, powolny dzień z niewielką aktywnością i niewielką nagrodą w sensie artystycznym.

Pomimo wielu minusów, uważamy, że to bardzo dobry pomysł, aby niektórzy aktorzy przynajmniej raz popracowali jako statyści, choćby z innego powodu niż doświadczenie bycia na planie. O wiele więcej nauczyć się można na temat planu telewizyjnego i filmowego, niż na kursach.

Zaynah Price pracuje jako statystka, w tym samym czasie studiuje na Uniwersytecie w Southhampton. Jak twierdzi Zaynah:

"Pieniądze są niewiarygodne i wystarczy kilka dni kręcenia, a w zasadzie zarobisz tyle samo, co ktoś, kt oma pracę na pół etatu, lub nawet więcej".

To właśnie ta specyficzna elastyczność sprawia, że jest to świetna praca dodatkowa - idealnie nadaje się do nauki w pełnym wymiarze godzin.

Inna studentka, Amelia Delher, z Uniwersytetu w Roehampton, twierdzi: "bycie statystką nigdy nie jest nudne". Jej pierwszą rolą była ucieczka przed eksplozjami! Mówi, że praca może być męcząca, ekscytująca, interesująca, zabawna i zdecydowanie najlepsza do poznawania nowych ludzi.

Hartley Benner z Beckett University zgadza się z tym:

"Większość moich zarobków z pracy jako statysta wykorzystuję do wspierania wakacji i wyjazdów. Postrzegam to jako niezły zarobek, ale cieszę się aspektem społecznym, jaki ma do zaoferowania. To super równowaga".

Jako statysta, nie zawsze będziesz miał okazję do spotkania się z gwiazdami z najwyższej półki, natomiast zobaczenie siebie na ekranie daje pełne prawo do przechwalania się!

Co więcej, nie potrzebujesz na początek żadnych kwalifikacji, aby zacząć pracę jako dobry statysta.

Dyrektor ds marketingu Will Wessel z agencji castingowej Uni-versal Extras dodaje:

"Produkcje różnej wielkości są często mobilne i zmieniają miejsce nagrywania scen. Zawsze wiecej istnieje szansa, że znajdą się w pobliżu, gdziekolwiek jesteś!".

Wynajem statystów - jak to jest być statystą w telewizji?

Student Jordan Hearing studiuje na University of West w Londynie i pracuje w firmie UniversalExtras. Twierdzi: "Bycie statystą zapewnia przyzwoitą pensję i zdecydowanie pomaga w pokryciu czynszu i rachunków, gdy dostaniesz dobrą pracę, lub stałą pracę. Możesz przyjąć zlecenie, gdy masz wolne, więc jest to bardzo wygodne... Poznajesz jednych z najbardziej miłych ludzi na świecie i nawiązujesz z nimi wspaniałe kontakty towarzyskie i zawodowe".

Jak twierdzi Jordan: To brzmi jak oczywistość, ale po prostu rób, co ci każą, a ludzie będą bardziej cenili sobie współpracę z tobą.

Wynajem statystów - co jeszcze jest ważne?

Bycie statystą w telewizji, lub filmie nie jest dla każego - pamiętaj o następujących kwestiach:

  • nie przejmuj się swoim wyglądem - większość firm produkcyjnych chce po prostu zwykłych ludzi, którzy potrafią postępować zgodnie z instrukcjami.
  • musisz być zorganizowany i traktować swoją pracę profesjonalnie.
  • możesz wybierać produkcje, które pasują do twojego harmonogramu.

Podsumowanie

Praca statysty to bardzo ciekawe zajęcie, które oferuje możliwość zarobienia godnych pieniędzy, oraz nawiązanie ciekawych relacji towarzyskich. Jeśli tylko masz odrobinę wolnego czasu i dobrych chęci, warto spróbować!