Jak oszczędzać czas na co dzień?

Wiele osób marzy, aby wyłączyć upływ czasu i stworzyć więcej przestrzeni dla pięknych rzeczy w życiu, ale nie wie, jak to zrobić. Warto zatem dowiedzieć się, jak zaoszczędzać czas w codziennym życiu i cieszyć się zachodem słońca. Z odpowiednim zarządzaniem czasem, na koniec dnia będziemy mieli większe szanse na realizowanie naprawdę ważnych rzeczy w życiu. Na przykład, można świadomie cieszyć się zachodem słońca nad morzem. Dzień ma 24 godziny. Właściwie to powinno wystarczyć, aby zasnąć, pójść do pracy i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Z pewnością by tak było, gdyby nie wiele małych rzeczy, z którymi marnujemy cenne minuty, a czasem nawet godziny. Sześciu na dziesięciu Polaków czuje się zestresowanych, niezależnie od tego, czy są w pracy, czy w domu. Kobiety są nieco bardziej pełne energii niż mężczyźni.

Podstawą oszczędzania czasu jest zasada dziesięciu minut. Niezależnie od tego, czy jest to e-mail w pracy, czy sprzątanie w domu, jeśli możemy zrobić coś w mniej niż pięć minut, najlepiej zrobić to od razu. Ponieważ po odroczeniu zajmuje to nieproporcjonalnie dużo więcej czasu i koncentracji. Ważne jest także tworzenie listy rzeczy do zrobienia. Problem polega na tym, że wszystkie zadania tam trafiają, bez względu na wysiłek i czas trwania. Najpierw robimy to, co przyjemne, a na potem odkładamy to, co nieprzyjemne. Dlatego lepiej jest wprowadzić wszystkie zadania do wykonania jako stałe daty w kalendarzu. Przez cały czas spływają do nas informacje i rzeczy, które musimy zrobić i staramy się wszystko zapamiętać. A potem zaczynamy się zastanawiać, bo boimy się, że zapomnieliśmy o czymś ważnym. Można uciec z tej pułapki, zawsze nosząc ze sobą mały notatnik. W ten sposób oszczędzamy energię na ważniejsze rzeczy.

Ważne jest też zakończenie pracy w odpowiednim czasie. Jeśli nie zrezygnujemy z pracy, dopóki wszystko nie zostanie zrobione, nigdy nie możemy zrezygnować z pracy. Ale przerwy na odpoczynek są ważne dla naszej równowagi fizycznej i psychicznej i dla szczęścia naszej rodziny. Możemy więc bezkompromisowo wrócić z pracy przez co najmniej trzy dni w tygodniu o ustalonej godzinie, o której powinniśmy wyjść i świat się od tego nie zawali, a my będziemy mogli odpocząć i spędzić szczęśliwe chwile z rodziną. Oznacza to również, że nie ma potrzeby wykonywania więcej prac w domu. Warto także unikać tak zwany złodziej czasu, których spotykamy prawie na każdym kroku. Złodzieje czasu lubią pytać, o to czy mamy minutę. Zanim odpowiemy na pytanie twierdząco, zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę mam na to czas i chęć. Jeśli nie, grzecznie powiedzmy "nie".

Należy także unikać wielozadaniowości. Zmywanie naczyń i wykonywanie rozmów telefonicznych może odbywać się jednocześnie, ale gdy tylko wykonywane są bardziej złożone czynności, wielozadaniowość nie ma sensu. Nasz mózg nie jest w stanie zrobić tego w tym samym czasie. Zamiast tego, ciągle przełącza się między zadaniami, a to jest o wiele bardziej męczące niż wykonywanie poszczególnych zadań jedno po drugim. Warto także układać swoje dni tematycznie. Wielu menedżerów organizuje swoje dni według ustalonych tematów, czyli poniedziałkowe spotkania, piątkowe finanse. Łącząc te same zadania, jesteśmy bardziej skupieni i możemy być bardziej twórczy. Można również zaplanować stały dzień w miesiącu dla rzadziej wykonywanych zadań. Podczas planowania dnia warto uwzględnić czas konieczny na odpoczynek. Jedzmy zdrowe śniadanie z rodziną, ćwiczmy na świeżym powietrzu, medytujmy lub planujmy swój dzień w spokoju. Warto także zwiększyć swoją koncentrację i dodać sobie energii. Dlatego ważne jest nie tylko dobre spanie, ale także poznanie krzywej wydajności ciała i umysłu. Nieustannie zmienia się pomiędzy trybem energetycznym i stanem absolutnego wyczerpania. Aby osiągnąć maksymalną wydajność, należy koncentrować się na 25 minut, a następnie zrobić pięciominutową przerwę.

Warto także podzielić swój dzień na minuty a nie godziny. Dzień ma 1440 minut. To świadczy o tym, że jest tego dużo i tak jest w rzeczywistości. Zacznijmy już z samego rano odliczać te minuty zaraz po przebudzeniu, ponieważ w ciągu jednej minuty można zrobić wiele. W ten sposób uda nam się zaoszczędzić wiele cennych sekund w ciągu dnia, a także więcej zrealizujemy.

Przygotowanie to połowa sukcesu. Już wieczorem przygotujmy wszystko, co można przygotować na następny dzień. Sprawdźmy, czy dzieci wyciągnęły z plecaków butelki z napojami i kanapkami, wypłukały butelki po napojach, umieściły klucze i torebki na swoim miejscu. Sprawdźmy, czy urządzenia elektroniczne są naładowane. Starajmy się zatem, o ile to możliwe, jak najdokładniej przygotować swój kolejny dzień. Przemyślmy dokładnie wszystko to, co mamy do zrobienia w określonym dniu. Starajmy się poukładać zadania w możliwie najlepszej kolejności. To może nam zaoszczędzić dużo czasu przy realizacji. Chodźmy także spać o określonej porze i wstawajmy zawsze o określonej godzinie, ponieważ późniejsze wstawanie może sprawdzić, że będziemy mieć mniej siły i czasu na realizację wyznaczonych zadań.