Jak znaleźć odpowiedni model smartfonu?

Znalezienie odpowiedniego smartfonu nie jest łatwe. Nie zawsze muszą być modelami z najwyższej półki. Jeszcze gorzej wyposażone smartfony mają potencjał, tylko nie każdy o tym wie. Wybór smartfonów na rynku jest niemal tak duży, jak różne potrzeby użytkowników. Użytkownicy smartfonów mogą być mniej więcej podzieleni na trzy grupy. Z jednej strony, są tacy, którzy zawsze chcą mieć najnowszy model. Nie mają dla nich znaczenia wszystkie funkcje i najważniejsze kwestie techniczne. Smartfon jest obiektem prestiżowym, a cena jest sprawą drugorzędną. Druga grupa użytkowników natomiast myśli o tym, czego oczekują od swoich smartfonów. Przed zakupem smartfona zastanawiają się, jaki system operacyjny i jaką wielkość będzie miał ich nowy towarzysz, a może nawet od jakiego producenta będzie pochodził smartfon. Trzecia grupa chce urządzenia, które jest tak niedrogie, jak to możliwe i nie interesują ich kwestie techniczne.

Smartfony tzw. klasy podstawowej są już dostępne w cenach około 80 złotych. Jednak użytkownicy nie mogą oczekiwać, że w zamian za to znajdą szeroko wyposażone smartfony multimedialne. Zamiast tego, modele te są skierowane przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą wykonywać tylko rozmowy telefoniczne, dzwonić lub wysyłać jeden lub dwa e-maile w ruchu, lub okazjonalnie grać w małą grę. Standardem są tu proste kamery i pamięć wewnętrzna o pojemności 16 GB oraz gniazdo microSD do rozbudowy pamięci. Szczególnie są one przeznaczone dla tych, którzy chcą po raz pierwszy zanurzyć się w świecie smartfonów bez konieczności wydawania setek złotych, urządzenia klasy podstawowej stanowią dobrą alternatywę dla drogich modeli klasy wyższej. Początkujące smartfony mają zwykle czterordzeniowe procesory lub dość proste procesory ośmiordzeniowe. Ta kombinacja oferuje dobrą podstawę do codziennych zadań. Dla początkujących producentów stosuje się zazwyczaj wyświetlacze TFT, które zużywają więcej energii niż urządzenia OLED w droższych urządzeniach. Istnieją również przekątne wyświetlania około 5 cali. Jeszcze bardziej istotna od rozmiaru jest jednak liczba pikseli na wyświetlaczu. Powinna to być już rozdzielczość 720 x 1280 pikseli, czyli HD.

Wszechstronność w klasie średniej. Wybór telefonów komórkowych średniej klasy obejmuje kilka bardzo ciekawych modeli. Jednak ceny od 175 do około 350 złotych są tu normą. Również pod względem wielkości można znaleźć prawie cały asortyment. W przypadku urządzeń klasy średniej wyświetlacze są o wiele bardziej zaawansowane niż w przypadku modeli dla początkujących, ponieważ dzięki wyposażeniu możliwe są znacznie bardziej złożone aplikacje multimedialne. Ekran smartfonu powinien realistycznie wyświetlać kolory i zapewniać wysoką stabilność kąta widzenia, rozdzielczość ekranu powinna wynosić co najmniej 1080 razy 1920 pikseli. Aby filmy i gry działały płynnie, procesor musi oferować wystarczającą wydajność. Pamięć główna ma zwykle pojemność od 3 do 4 GB. Ten sprzęt jest wystarczający nawet dla bardziej wymagających graficznie gier. Możliwa jest również praca wielozadaniowa, czyli otwieranie i praca z różnymi aplikacjami jednocześnie.

Dla prawdziwych fanów multimediów/gier lub dla tych, którzy szukają trochę więcej w smartfonie, urządzenia wysokiej klasy są właściwym wyborem, ponieważ oferują wystarczające rezerwy wydajności dla każdej aplikacji. Na ogół technologia zmierza w kierunku coraz większych wyświetlaczy. Te o przekątnej do prawie 7 cali nie są rzadkością. Wiele z tych smartfonów nie posiada już fizycznego przycisku domu. Wyświetlacz zajmuje wtedy prawie cały przód smartfonu. Wysokiej klasy smartfony kosztują od 700 do ponad 1000 złotych.

Im wyższa rozdzielczość wyświetlaczy, tym więcej energii zużywa smartfon. Pojemność akumulatora nie mówi jednak nic o maksymalnym czasie pracy, ponieważ zużycie energii zależy również od ustawień systemu i dlatego jest zupełnie inne. Smartfon wysokiej klasy często działa tak długo, jak ten prostszy. Ponieważ wiele telefonów komórkowych staje się coraz szczuplejszych i jest wyposażonych w jednoczęściową obudowę wykonaną z metalu i/lub szkła, praktycznie wszyscy producenci, szczególnie w segmencie klasy średniej i wyższej, rezygnują teraz z baterii wymiennych, a w niektórych przypadkach również z gniazda do ładowania.

Innym ważnym kryterium jest pamięć wewnętrzna. Nawet jeśli karta katalogowa podaje pojemność 16 GB, smartfony z systemem Android często mają do dyspozycji tylko 12 GB. Reszta pamięci jest zajmowana przez system. Innym problemem w przypadku wielu urządzeń z systemem Android jest to, że aplikacje nie mogą być przechowywane na karcie SD. Mała pamięć może być szybko zajęta. Wynik: System nie może już synchronizować, tzn. nie są już pobierane e-maile i inne dane. W przypadku smartfonów średniej klasy zalecana jest pamięć wewnętrzna o pojemności 16 GB lub więcej, jeszcze lepiej 32 GB, urządzenia wyższej klasy mają zazwyczaj co najmniej 64-128 GB na pokładzie. Także Nie każdy smartfon oferuje możliwość rozszerzenia pamięci o kartę microSD.