Najlepsze sposoby na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem

Wiele rodziców posiadających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zastanawia się jak urozmaicić wolny czas swojego dziecka. Znalezienie kilku godzin w ciągu pracowitego tygodnia albo nawet całego weekendu bardzo często jest zadaniem trudnym do wykonania. W przypadku zagospodarowania kilku wolnych chwil, warto aby dziecko zapamiętało spędzony czas z rodziną jak najlepiej i jak najdłużej. Wspólnie spędzony czas daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że czuje się doceniane i kochane. Żadne zabawki oraz najnowsze gadżety nie zastąpią czasu spędzonego z najbliższymi, a wg najnowszych badań wynika, że zabawki zajmują dziecko jedynie na moment i dają się cieszyć tylko pozornie i na krótką chwilę.

Wycieczka do parku zoologicznego

Gdy pogoda dopisuje oraz gdy dysponujemy wolnym popołudniem, warto wybrać się z dzieckiem do parku zoologicznego. W większości większych miast funkcjonują mniejsze lub większe tego typu obiekty. Dzieci uwielbiają zwierzęta, a w tym przypadku będą miały możliwość obcowania z gatunkami jakie widziały tylko w telewizji, podczas oglądania bajek lub czytania edukacyjnych książek. Z całą pewnością wizyta w zoo wzbudzi silną ciekawość ale także radość oraz fascynację. Wiele obiektów organizuje specjalne wycieczki dedykowane małym dzieciom, podczas których nie tylko radośnie spędzają czas, ale także uczą się i edukują. Wizyta w zoo niesie za sobą także funkcję edukacyjną. Dzięki takiej wizycie, dziecko uczy się czym jest restytucja gatunków oraz jak wiele gatunków zwierząt obecnie jest zagrożonych.

Wizytę w zoo z małym dzieckiem warto jednak wcześniej zaplanować. Warto zastanowić się jak dziecko reaguje na zmiany otoczenia, jak bardzo jest świadome liczebności zwierząt oraz ich różnorodności oraz tego jak dany ogród rzeczywiście traktuje zwierzęta które posiada.

Wycieczki rowerowe

Starsze dzieci warto zainteresować spędzaniem czasu aktywnie i wyrabianiem w nich zdrowych nawyków w myśl zasady że sport to zdrowie. Dobrym rozwiązaniem są wycieczki rowerowe całą rodziną. Należy pamiętać, że wycieczki rowerowe z dziećmi są inne i różnią się od tych do których przywykli dorośli.

Pierwsze wycieczki z początkującym dzieckiem nie powinny być za długie i powinny trwać maksymalnie godzinę, wliczając w to postoje na jedzenie oraz picie. W miarę nabierania wprawy przez przedszkolaka, wyjazdy można urozmaicać. Dobrze zaplanować trasę która nie będzie dłuższa niż 40 km jednego dnia. Trasę warto rozbić na kilka etapów i wpleść w poszczególne części różne atrakcje. Dobrym pomysłem jest piknik, oglądanie interesujących miejsc a także gry terenowe które uatrakcyjnią podroż i sprawią, że nie będzie ona nużąca dla dziecka. Podczas upałów warto wybrać się do lasu, gdzie rosnące drzewa ochronią przed słońcem oraz zabezpieczą przed udarami cieplnymi. Warto także sprawdzić nawierzchnię jaka będzie występować podczas zaplanowanej trasy. Leśne ścieżki nawet podczas upadku zabezpieczą przed nadmiernymi obrażeniami.

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą sprawdzoną ekipę znajomych i przyjaciół. Dobrze jeśli w ich gronie także znajdują się dzieci, wówczas łatwiej będzie dostosować tempo wyprawy dla wszystkich i nikt nie będzie miał z tego tytułu roszczeń. Podczas postoju lub pikniku dzieci mogą spędzać czas w swoim gronie dodatkowo świetnie się bawiąc.

Wspólne gotowanie

Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecka pomocy w przygotowywaniu a następnie przygotowywania potraw. Jest to zarówno wspaniały pomysł na wspólne spędzenie w rodzinnym gronie wolnego czasu a także przekazanie dziecku umiejętności i wiedzy która przyda mu się w dorosłym życiu. Co ważne, nie ma konieczności czekania aż dziecko nauczy się posługiwania przyrządami i sprzętem kuchennym w odpowiednim stopniu. Nawet niemowlęta mogą towarzyszyć rodzicom podczas przygotowywania posiłków poprzez obserwowanie i oswajanie się z czynnościami kuchennymi.

Dziecko uczy się poprzez naśladowanie, więc w pewnym momencie samodzielnie wykaże chęć pomocy i wykonywania pewnych prostych czynności w taki sposób w jaki to robią rodzice. Wspólne gotowanie przynosi wiele korzyści a także daje mniejsze prawdopodobieństwo że dziecko będzie niejadkiem. Do najważniejszych zalet z wykonywania tej czynności wspólnie zaliczyć należy:

  • wspólne spędzenie czasu poprzez zabawę ale i wykonywanie czynności które są niezbędne w planie dnia,
  • uczenie dziecka odpowiedniej postawy do spożywania posiłków poprzez kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych,
  • daje dziecku poczucie że jest ważne i traktowane w pełni poważnie poprzez dopuszczenie do czynności wykonywanych z reguły przez dorosłych,
  • uczy twórczego myślenia poprzez komponowanie składu i wyglądu posiłków,
  • pomaga dziecku zdobywać umiejętności matematyczne poprzez odmierzanie i odliczanie potrzebnej ilości składników.

Sposobów na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezliczenie wiele i wszystko zależy od kreatywności rodzica. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze zaplanować czas który będzie poświęcony tylko i wyłącznie dziecku bez konieczności wykonywania innych obowiązków i zerkania co chwilę na telefon. Zabawki i gadżety to substytut ale także pomoc zapracowanego rodzica, jednak warto pamiętać, że nic nie zastąpi czasu spędzonego na wspólnej i kreatywnej zabawie z dzieckiem.