Atrakcje turystyczne na Madagaskarze

Madagaskar słynie z naturalnego piękna i wielkiej różnorodności przyrodniczej. Podróżując tam ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Kraj jest dosyć ubogi i brakuje tam odpowiedniej infrastruktury dla zwiedzających, ale to co turystów przyciąga najbardziej to atrakcje związane z dziewiczą naturą i wyjątkowymi gatunkami, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Madagaskar do także kraj z ciekawą historią, który ma jeszcze do zaoferowania wiele innych miejsc jak urokliwe plaże oraz kolonialna architektura.

Kilka faktów o Madagaskarze

Państwo Madagaskar położone jest na wyspie o tej samej nazwie. Znajduje się w zachodniej części Oceanu Indyjskiego u południowo wschodnich wybrzeży Afryki. Jest to czwarta co do wielkości wyspa na świecie, a powstała około 50 milionów lat temu, kiedy to oderwała się od kontynentu. To właśnie dzięki temu można tam spotkać wiele endemitów.

Ludność Madagaskaru tworzyła dobrze zorganizowane państwa plemienne jeszcze zanim przybyli Europejczycy. Przed Portugalczykami w 1506 roku dotarli tu wcześniej Arabowie i Chińczycy. W 1896 Madagaskar został kolonią francuską, a w 1960 roku państwo uzyskało niepodległość. Mieszkańców Madagaskaru nazywa się Malgaszami. Ich liczbę szacuje się na około 25 milionów i składają się z wielu różnych grup etnicznych. Największą grupą są ludzie Merina, którzy przybyli na wyspę pomiędzy II, a V wiekiem z obszarów Indonezji. Około 300 lat po nich pojawili się czarni Afrykańczycy oraz koloniści arabscy. Do dzisiaj wszyscy Malgasze posługują się językiem malgaskim, który najbliżej spokrewniony jest z językami indonezyjskiej części wyspy Borneo.

Jakie atrakcje oferuje Madagaskar?

Antananarywa - zwiedzanie wyspy najlepiej rozpocząć od stolicy, która położna jest w części centralnej kraju. W XIX wieku istniało w tym miejscu niewielkie miasto z kamienną architekturą. Od kiedy wyspę przejęli Francuzi powstało tutaj wiele budynków w kolonialnym stylu. To właśnie te budowle należą obecnie do najczęściej odwiedzanych miejsc w Antananarywie. Przede wszystkim warto zobaczyć pałac królowej Rova, który powstał w XVII wieku i był siedzibą władców z ludu Merina. Niestety budowla została spalona w 1995 roku. Pozostały tylko mury zewnętrzne pałacu. W 2005 roku rozpoczęto odbudowę pałacu pod patronatem UNESCO. Około 20 kilometrów od miasta znajduje się Królewskie Wzgórze Ambohimanga, które trzeba koniecznie zobaczyć. Jest to święte miejsce Malgaszy od około 500 lat. Znajdują się tam liczne miejsca kultu religijnego i cmentarze.

Jezioro Tritriva – to niezwykłe i malownicze jezioro, które znajduje się niedaleko miasta Antsirable w samym centrum wyspy. Brzeg tego jeziora nie jest dostępny, bo mieści się w skalnej zapadlinie, wewnątrz wulkaniczego krateru, ale to co najbardziej przyciąga zwiedzających to niezwykła czarna barwa wody oraz kształt jeziora, który przypomina kontury samego Madagaskaru. Kąpiel w jeziorze jest zakazana, gdyż jezioro należy do świętych miejsc tutejszych mieszkańców.

Park Narodowy Ranomafana – jest jeden z najbogatszych przyrodniczo regionów na Madagaskarze. Park znajduje się w środkowo-wschodniej części kraju pośród gór i lasów deszczowych. W lasach znajdują się liczne gatunki zwierząt. Najbardziej znane to oczywiście lemury bambusowe, z których słynie cały Madagaskar. Znajduje się tutaj również ogromna liczba endemicznych gatunków ptaków oraz kameleonów.

Park Narodowy Isalo – park mieści się w południowo-zachodniej części kraju, a jego powierzchnia wynosi ponad 800 km². Położony jest w otoczeniu pięknych gór i skalistych wąwozów, które przypominają pustynne obszary Arizony w USA. Również w tym miejscu występuje wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Najbardziej znane są lemury sifaka i katta.

Tsingy De Bemaraha – jest to wapienny masyw położony w środkowo-zachodniej części wyspy około 60 kilometrów od wybrzeża. Wyjątkowo pięknym zjawiskiem natury jest w tym miejscu las iglic wapiennych. Zbudowane są one z wapieni dolno jurajskich, są niezwykle wysokie i szpiczaste. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990 roku.

Tsingy Rouge – jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całej wyspie. Przebywając tam ma się wrażenie, że jest się na innej planecie, bo widok jest bardzo surrealistyczny. Tsingy Rouge to formacja kruchych czerwonych skał zbudowanych ze zbitego piasku. Nie wolno ich dotykać, bo mogą się z łatwością rozsypać. Miejsce to znajduje na północy Madagaskaru.

Aleja Baobabów – miejsce to należy do najczęściej fotografowanych na Madagaskarze. Aleja położona jest w zachodniej części wyspy w regionie Menabe. Wiek niektórych drzew szacowany jest nawet na 1000 lat. Ich wysokość wynosi od 5 do 30 metrów, a średnica od 7 do 11 metrów. Baobaby tworzą niesamowity widok.

Wyspa Nosy Be – to mała wysepka znajdująca się na północno zachodnim wybrzeżu kraju. Słynie z atrakcyjnej infrastruktury turystycznej i cudownych rajskich plaż. Jest to idealne miejsce dla turystów, którzy mają ochotę leniuchować na pięknych plażach pod palmami z miękkim piaskiem.

Obelisk Beniowskiego - to jest coś co może zainteresować polskich turystów. Na Madagaskarze znajduje się niewielki obelisk na Półwyspie Masoala przy brzegu Oceanu Indyjskiego. Polski szlachcic węgiersko-słowackiego pochodzenia – Maurycy Beniowski - przypłynął tu kiedyś statkiem, po ucieczce z Kamczatki. Przez kilka lat panował jako cesarz nad częścią wyspy i zginął walcząc o niepodległość Madagaskaru. W styczniu 2010 roku Słowacy umieścili w tym miejscu tablicę pamiątkową na całkowicie zapomnianym i zniszczonym wcześniej pomniku. Także jedna z ulic stolicy wyspy nosi imię szlachcica.