Nowoczesny apartament - jak zaplanować wnętrze?

Nowoczesny apartament to prestiż, funkcjonalność i wygoda w jednym. Podczas urządzania zakupionego mieszkania wiele osób korzysta w usług profesjonalnych firm doradczych lub projektantów wnętrz. Niektórzy posiadacze wymarzonego mieszkania postanawiają urządzić każde pomieszczenie samodzielnie. Najważniejsze to skrupulatne zaplanowanie wystroju wnętrza, tak aby współgrało z jego właścicielem. Jak urządzić nowoczesny apartament? Poniżej znajdziesz kilka rad co powinno znaleźć się w jednocześnie luksusowym ale i przestronnym wnętrzu.

Odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń

Podczas planowanie rozkładu poszczególnych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę styl życia oraz przyzwyczajenia poszczególnych domowników. Należy zastanowić się kto będzie z nami mieszkał nie tylko obecnie ale także w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli planujemy powiększenie rodziny, już na tym etapie należy rozważyć zaaranżowanie odpowiedniej przestrzeni na pokój dla dziecka lub dzieci. Podobnie sytuacja wygląda z zamieszkaniem z nami rodziców, jeśli w przyszłości będą potrzebować opieki. To właśnie już na etapie planowania pomieszczeń warto wziąć pod uwagę najbliższych kilka a nawet kilkanaście lat.

Miejsce w którym znajdą się poszczególne pokoje oraz kuchnia i łazienka mają także niebagatelne znaczenie. Jeśli mamy taką możliwość warto aby kuchnia znajdowała się przy północnej lub wschodniej wystawie okien. Jest to pomieszczenie w którym z reguły jest ciepło (z racji gotowania i pieczenia), dlatego też nie musi być pomieszczeniem dodatkowo ogrzewanym przez promienie słoneczne. Jeśli kuchnia będzie połączona z jadalnią, warto rozważyć wschodnią wystawę okien. Planując pomieszczenia w apartamencie należy pamiętać także o znalezieniu miejsca na pomieszczenie gospodarcze. Dobrze jeśli znajduje się ono blisko kuchni, może służyć zarówno za spiżarnię ale także pomieszczenie do przechowywania sprzętu, czy środków do sprzątania. Pomieszczenie gospodarcze nie musi mieć okna, jednak należy zapewnić w nim odpowiednią wentylację.

Odpowiednią ilość światła dziennego w salonie lub pokoju dziennym zapewni południowa lub zachodnia wystawa okien. Salon jest z reguły miejscem gdzie spędza się dużą ilość wolnego czasu a także przyjmuje gości - najtrafniejszym rozwiązaniem byłaby obustronna wystawa okien, zapewni nie tylko dużą ilość światła ale także lepsze widoki na zewnątrz.

Sypialnie jako docelowo miejsce na całonocny wypoczynek powinno mieć okna które będą skierowane na wschód. Umożliwi to nie tylko łatwiejsze wstawanie wraz ze wschodem słońca, ale także zapobiegnie przebywaniu i zasypianiu w upałach podczas letnich wieczorów.

Kuchnia - serce każdego domu i mieszkania

Kuchnia w każdym mieszkaniu nie bez powodu jest nazywana jego sercem. To miejsce gdzie kwitnie życie rodzinne, rodzą się nowe pomysły, gdzie chętnie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Nowoczesny apartament powinien zostać wyposażony w funkcjonalną ale i efektowną kuchnię. Minimalizm, bardzo modny ostatnimi czasy sprawdza się tutaj doskonale. Warto postawić na proste meble, zabudowane symetrycznie, dzięki czemu kuchnia sprawi wrażenie optycznie większej. Zarówno matowe jak i błyszczące fronty mebli, w jasnych kolorach i o gładkiej strukturze będą wyglądały nowocześnie a jednocześnie będzie łatwo utrzymać je w czystości. Najbardziej popularnymi kolorami, dominującymi w nowoczesnej kuchni są biel, grafit i odcienie szarości.

Na blatach powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, nie ma tu mowy o wielu bibelotach porozkładanych na blatach i tworzących wizualny bałagan. Do przechowywania warto zaopatrzyć się w rozwiązania takie jak: zawieszane organizery kuchenne, wysuwane platformy, obrotowe kosze, listwy magnetyczne. Kolejnym elementem tworzącym nastrój kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Lampy LED zamontowane w suficie zapewnią nie tylko dobre oświetlenie ale także wygodę korzystania z pomieszczenia. Nastrój zapewni oświetlenie zamontowane na dole szafek lub pomiędzy nimi.

Wypoczynek w nowoczesnym apartamencie

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie w miarę możliwości trzech pomieszczeń: kuchni, jadalni oraz salonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy możliwość spędzenia większej ilości czasu z rodziną a także nie mamy konieczności pozostawiania gości samych w salonie, podczas gdy musimy podgrzać czy przygotować dla nich posiłek.

Nowoczesny salon to salon jasny, przestronny ale także wyposażony w meble wykonane z naturalnych i wysokiej jakości materiałów. Podstawowym meblem w salonie jest kanapa, gdzie skupia się większość życia towarzyskiego. Wygodna kanapa rogowa lub składająca się z kilku elementów w tym puf zapewni maksymalny wypoczynek. Dobrze jeśli będzie miała także funkcję rozkładania - na wypadek przyjazdu większej niż zazwyczaj liczby gości. Nowoczesny salon to także dobrze przemyślane oświetlenie. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu i umieszczeniu wielu punktów światła (w tym głównego i rozproszonych) można uzyskać odpowiedni klimat oraz podkreślić poszczególne elementy wyposażenia.