Weekend w Wiedniu

Jak aktywnie spędzić czas na urlopie?

Kiedy przychodzi lato i upragniony urlop, podczas którego można się zrelaksować i naładować baterie na kolejny rok pracy, jest to doskonała okazja do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu. Część ludzi woli przeznaczyć czas urlopu na odpoczynek, leżenie plackiem na plaży, czytanie książek, opalanie się. Osoby ceniące różnego rodzaju aktywności, jeżdżą na rowerze, biegają, zwiedzają, podróżują. Podróże są bez wątpienia jednym z najatrakcyjniejszych sposobów na spędzenie urlopu. Panuje jednak przekonanie, że aby podróżować trzeba dysponować naprawdę grubym portfelem. Nie jest to do końca prawdą. Nie trzeba przecież wyjeżdżać gdzieś na cały miesiąc, do pięciogwiazdkowego hotelu, na drugi koniec świata. Odwiedzanie bliskich, urokliwych miejsc w Europie nie zrujnuje budżetu oraz nie zabierze zbyt wiele czasu. Podróże mogą być też krótkie, więc już weekend wystarczy, by poznać wspaniałe miejsca, posmakować lokalnej kuchni, wczuć się w klimat odwiedzanego miasta. Planując weekendowy wypad, tzw. city break warto skusić się na odwiedzenie stolicy Austrii, czyli Wiednia.

Weekend w stolicy Austrii

Wiedeń jest atrakcyjną destynacją, ponieważ z łatwością można znaleźć autobus, pociąg lub samolot, który po kilku godzinach przeniesie nas do miasta Mozarta. Po przyjeździe do Wiednia, kiedy znajdziemy się na dworcu głównym, swoje kroki warto skierować do centrum tego pięknego miasta. Zmierzając bowiem do centrum miasta zobaczymy po drodze praktycznie wszystkie atrakcje i zabytki, jakie ma do zaoferowania miasto. Wiedeń olśniewa turystów czystością ulic, pięknymi, zabytkowymi, zadbanymi kamienicami, licznymi restauracjami, w których można skosztować kuchni nie tylko austriackiej oraz luksusowymi sklepami.

Miasto można zwiedzać pieszo, na rowerze miejskim bądź modnej ostatnio hulajnodze. Najważniejsze jednak, by zagłębić się to miasto i poczuć jego klimat. Zmierzając do katedry świętego Szczepana minie się plac Karola z pięknym, monumentalnym kościołem świętego Karola, idąc dalej, wyłoni się budynek Secesji z charakterystyczną złotą kopułą. Po drodze jest Albertina, czyli wspaniałe, monumentalne muzeum, w którym znajdują się między innymi dzieła impresjonistów. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi jeden z najsłynniejszych budynków w Wiedniu, czyli Opera Wiedeńska. Jest to wielki gmach w stylu neorenesansowym, robiący naprawdę wielkie wrażenie na zwiedzających. Wnętrze Opery także zapiera dech w piersiach, bowiem jest ono wykonane z marmuru, pełne jest figur i rzeźb nawiązujących do scen z najsłynniejszych oper świata. Zwiedzanie opery jest możliwe tylko z przewodnikiem, kosztuje około dziesięciu euro, wycieczki ruszają na zwiedzanie o każdej pełnej godzinie.

Naprzeciwko Opery znajduje się słynna budka z zielonym zającem, czyli Bitzinger. Jest to kultowe miejsce serwujące wursty, czyli smaczne kiełbaski, które można zjeść w bułce z dodatkami bądź z frytkami. Do popicia można zamówić piwo lub ekskluzywnego szampana Moet Chandon. Bardzo blisko znajduje się również słynny Hotel Sacher, w którego kawiarni można skosztować znanego na całym świecie torcika Sachera. Jest to czekoladowe ciastko, przełożone owocową konfiturą, podawane z bitą śmietaną. Razem z pyszną kawą, smakuje naprawdę wybornie. Droga do katedry jest wypełniona wieloma ekskluzywnymi sklepami, w których można kupić najmodniejsze dodatki światowych marek, tu swoje siedziby mają między innymi słynne zegarki Omega, Rolex, jubiler Chopard, jak również popularne marki odzieżowe, np. Zara lub Gucci. Katedra świętego Szczepana robi wielkie wrażenie. Najstarszą w Austrii, gotycką budowlę można zwiedzać za darmo, jedynie wejście na taras widokowy jest płatne. Można pokusić się także o zobaczenie domu Mozarta oraz kupienie na pamiątkę słynnych na cały świat czekoladek, czyli Mozart Kugeln, kuleczek z nadzieniem marcepanowo-nugatowym.

Tuż obok katedry znajdują się słynne na cały Wiedeń Kanapki u Trześniewskiego. Małe kanapeczki z pastami jajecznymi, rybnymi i warzywnymi przyciągają od lat wielu turystów. Będąc w Wiedniu warto również skosztować innej popularnej potrawy, czyli sznycla wiedeńskiego z sałatką kartoflaną. Po posileniu się warto ruszyć do oddalonego od centrum miasta kompleksu pałacowego Schönbrunn, czyli w wolnym tłumaczeniu „piękna fontanna”. Do kompleksu można dojść pieszo, dojechać metrem bądź jednym z wycieczkowych, piętrowych autobusów, które obwożą turystów po wiedeńskich zabytkach i atrakcjach. Turyści mogą zwiedzać ogromny kompleks pałacowy, spacerować po ogrodach przypałacowych i parku. Wstęp do komnat jest płatny. Kompleks jest naprawdę ogromny i zwiedzanie go może zająć kilka godzin. Obok pałacu znajduje się także najstarsze na świecie Zoo, założone przez cesarza Józefa Franciszka I. Ogród zoologiczny został otwarty w 1752 roku, menażeria cieszyła się wielką estymą u austriackiego cesarza, który lubił wraz ze swoją rodziną spędzać czas pośród zwierząt. Obecnie zwierzyniec znajduje się na liście UNESCO i można oglądać w nim tygrysy, słonie, pandy, nietoperze, misie polarne.