Drugie życie w sieci

W ostatnim czasie bardzo trudno jest nie korzystać z siły internetu. A to dlatego, że na stałe zagościł w progi naszej codzienności i czasami robimy to nieświadomie, nie zastanawiając się nawet nad tym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele udogodnień oferuje nam internet. Nie zwracamy na to uwagi, ponieważ jesteśmy jego stałymi użytkownikami - posiłkując się nim podczas większości wykonywanych przez nas czynności.

Praca? Oczywiście, często przy komputerze. Wysyłamy i odbieramy maile, kontaktujemy się ze swoimi współpracownikami, aktualizujemy ofertę firmy, szukamy kontrahentów, sprzedajemy, kupujemy, prowadzimy biznes. Wiele działań można tu podporządkować. Jedynym ograniczeniem jest rodzaj działalności i zakres obowiązków. Internet sprawia, że to wszystko staje się po prostu szybsze i łatwiejsze. Daje nam dużo możliwości, a dodatkowo buduje świadomość. Pozwala nam wybierać spośród wielu opcji. Możemy je porównywać, zmieniać, łączyć ze sobą. A to wszystko za sprawą jednego, szeroko pojętego, miejsca. Kiedyś zmiana pracy kojarzyła się z dużo większym stresem. Teraz często potrzeba dobrego CV i i kilku ogłoszeń znalezionych w internecie. Kontakt z potencjalnym pracodawcą również może odbywać się online. Nawet wstępne rozmowy rekrutacyjne odbywają się czasami drogą mailową. Dzięki temu możemy zapomnieć o długich spacerach z firmy do firmy. To oszczędza nasz czas, ponieważ często jesteśmy w stanie zweryfikować ogłoszenie w ciągu kilku minut i dzięki temu wybrać te najbardziej odpowiednie. Poszukiwanie pracy w internecie pozwala na większą selekcję, filtrowanie ofert i aplikacji. Pomaga to zarówno pracodawcy, jak i, być może, przyszłemu pracownikowi.

Śniadanie, kolacja, przyjęcie, dieta. Spora część społeczeństwa zapewne ma w głowie czarną dziurę, myśląc o wszystkich składnikach, kombinacjach, a finalnie - posiłkach. Ta sama grupa ludzi zapewne nie ma też aż tylu książek kucharskich, które swoimi przepisami zaspokoiłyby każdą zachciankę kulinarną. Tu, kolejny raz, z pomocą przychodzi internet. Zdecydowanej większości zdarzyło się przynajmniej raz korzystać z wyszukiwarki, celem znalezienia przepisu na idealne danie. Nie ma nic prostszego. Wystarczy dostęp do internetu, podstawowa umiejętność wyszukiwania informacji, poruszanie się w sieci i... voila! Znaleźć można wszystko - od podstaw takich jak "idealne jajko na miękko", po wyszukaną kaczkę z jabłkami. Można kombinować, zamieniać składniki, komentować, dopytywać, konsultować. Cała wcześniejsza niewiedza zostaje rozwiana w mgnieniu oka. Do przepisów często dołączane są długie listy zakupów, co znacznie ułatwia sprawę przygotowań. Ponadto, ogólnodostępne są też porady dietetyczne, co pozwala na utrzymanie racjonalnego żywienia. Łącząc te wszystkie przywileje - możemy nie tylko zmienić nawyki i zadbać o swoje zdrowie, ale wprowadzić również codzienny komfort podczas gotowania.

Rozmowa czy też poznawanie ludzi teraz nie musi ograniczać się tylko do bezpośredniego kontaktu. Nie każdy musi być zwolennikiem spotkań twarzą w twarz. Czasami nie mamy ochoty na spotkania z kimkolwiek lub nie czujemy się dobrze wychodząc z inicjatywą poznania się z kimś zupełnie dla nas obcym. Tutaj pomocną dłoń wyciąga również internet. Z biegiem czasu powstaje wiele portali, stron czy aplikacji, na których możemy poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Mowa oczywiście nie tylko o znajomości koleżeńskiej. Od dawna w internecie można szukać swojej drugiej połówki. To wiele ułatwia, w każdej formie kontaktu. Mało osób jest na tyle bezpośrednich i śmiałych, by taką samą relację nawiązać z kimś przypadkowym na ulicy czy w restauracji. Internet umożliwia przełamanie tej pierwszej bariery, co zazwyczaj sprawia największy problem.

Godziny w galeriach handlowych lub supermarketach często są utrapieniem. Na szczęście zakupy online przekonują do siebie coraz więcej osób. Często przez pośpiech czy brak czasu nie ma możliwości znalezienia nawet chwili na zaopatrzenie się w podstawowe produkty. Tu kolejny raz internet zdaje egzamin na piątkę. Kilka kliknięć i już, gotowe. Cały kosz zakupów, w dodatku z dostawą do domu. Co więcej - nasze wybory mogą być poparte wieloma opiniami innych użytkowników, co zwiększa wiarygodność dokonanych przez nas wyborów. Jesteśmy spokojniejsi i pewniejsi swoich decyzji. W razie potrzeby zawsze istnieje możliwość reklamacji lub zwrotu towaru. To bardzo wygodne, szczególnie wtedy, kiedy rządzi nami czas, którego - nie oszukując się - mamy coraz mniej.

To tylko pojedyncze przykłady potwierdzające to, że często internet jest naszą prawą ręką. Jest w stanie rozwiązać najmniejsze problemy, a każdy znak zapytania w naszej głowie znika po napisaniu kilku słów na klawiaturze. Powoli przechodzimy do funkcjonowania na co dzień w trybie online. Urządzenia elektroniczne są coraz lepiej dostosowane do swoich użytkowników. Na rynek wprowadzane są coraz to nowsze opcje i gadżety. Ludzie nie stronią od tego. Jest odwrotnie. Chłoniemy każdą nowość i od razu wprowadzamy ją w życie. A ten cały szereg możliwości można zamknąć w jednym słowie. Zgadnijcie jakim?