Kot w domu - jak się przygotować?

Przeciwników posiadania kota jest tyle samo jak i jego zwolenników. O tych zwierzętach mówi się, że albo się je kocha albo nienawidzi. Zwierzęta te stają się mimo wszystko coraz bardziej popularnymi towarzyszami ludzkiego życia. Nie wymagają poświęcania im tyle uwagi co psu a jednocześnie potrafią odwdzięczyć się za opiekę swojemu właścicielowi. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie kota, warto znać kilka zasad które warto wprowadzić jeszcze przed przybyciem czworonoga.

Przystosowanie mieszkania do nowego towarzysza

Odpowiednie dostosowanie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu jest kluczową kwestią, bowiem to od tego zależy jak szybko nowy domownik zaklimatyzuje się w nowym otoczeniu. Na samym początku warto wyposażyć się w klatkę kennelową która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, a w razie zagrożenia kot będzie mógł się w niej schować. Część z nich posiada także kuwetę co pozwoli nauczyć kota utrzymania higieny. Jest także dobrym rozwiązaniem jeśli posiadamy inne zwierzęta w domu.

W pierwszych tygodniach przebywania zwierzęcia w domu dobrym rozwiązaniem jest posiadanie więcej niż jednej kuwety (zwłaszcza jeśli kot nie potrafi się do niej załatwiać). Rozstawienie ich w różnych miejscach w domu lub mieszkaniu, tak gdzie zwierzę chętnie przebywa pozwoli mu opanować tą umiejętność dużo szybciej. Koty to zwierzęta które mają naturalny instynkt zagrzebywania swoich odchodów, dlatego też nauka nie powinna stanowić większego problemu.

Osiatkowanie okna i balkonu

Dbając o bezpieczeństwo kociego towarzysza niezbędnym jest osiatkowanie okna oraz balkonu jeśli kot ma przebywać także na nim. Zwierzęta te bardzo często próbują wydostać się na zewnątrz poprzez uchylone okna i lufty, co często kończy się dla nich tragicznie - naderwaniem kończyn a także śmiercią. Na zewnątrz czeka wiele zagrożeń: poprzez atak innego zwierzęcia, otrucie, zarażenie chorobami od nieszczepionych i wściekłych zwierząt na śmierci pod kołami rozpędzonego samochodu kończąc. Zwierzę na zewnątrz ma możliwość żywienia się wszystkim co znajdzie, co może skończyć się także zatruciami różnego rodzaju. Jeśli kot wyraża potrzebę wyjścia na zewnątrz, od samego początku warto przyzwyczajać go do noszenia specjalnie przystosowanych szelek i następnie zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu poprzez spacery.

Długość życia kociego towarzysza jest także uzależniona od tego czy jest on wychodzący czy nie. Wychodzący kot jest bardziej narażony na niebezpieczeństwa które na niego czekają na zewnątrz. Dodatkowo koty niewykastrowane mogą znikać nawet na kilka dni.

Naturalna potrzeba jaką jest drapanie

Zarówno małe kocięta jak i dorosłe już koty mają naturalną potrzebę ostrzenia pazurów. Skutkuje to nierzadko drapaniem i niszczeniem mebli, firan, różnych drewnianych dekoracji. Tapicerka i obicie bardzo szybko może zostać w ten sposób zniszczone. Należy pamiętać, że nie da się oduczyć kota od drapania i jest to potrzeba zakorzeniona w jego naturze. Właściciel zamiast karcić powinien odwrócić jego uwagę od drapania poszczególnych przedmiotów. Idealnym rozwiązaniem jest zakup drapaka dla kota, a sklepy oferują szeroki wybór tego typu gadżetów. Jeśli zwierzę rozpoczyna drapanie mebli, warto przenieść je do miejsca które może swobodnie zniszczyć, czyli właśnie drapak.

Odpowiednie żywienie podstawą dobrego zdrowia

Kot to typowy mięsożerca, tzw. surojad. Jego układ pokarmowy został na przestrzeni lat ukształtowany w celu trawienia różnego rodzaju mięsa jakie uda mu się złapać lub znaleźć. Współczesne koty karmione przez człowieka powinny wciąż być karmione karmą głównie mięsną i wysokobiałkową. Zaleca się także podawanie tym zwierzętom dla urozmaicenia diety surowego mięsa a także surowych żółtek jaj.

Karma którą kupujemy powinna zawierać minimum 70% mięsa i ewentualnie produktów pochodzenia zwierzęcego tzw. podrobów. Właściciele powinni unikać karm wysoko-przetworzonych, które zawierają zboża oraz popiół i tylko kilka procent mięsa niewiadomego pochodzenia. Żołądek tych zwierząt nie jest przystosowany do trawienia tego rodzaju pokarmu. Należy unikać także suchych, przetworzonych w wysokiej temperaturze karm. Karma taka obciąża nerki zwierzęcia, ponieważ na każde 100 gram kot potrzebowały wypić ogromną ilość wody, tak aby mu nie zaszkodziła.

Nie powinno się podawać także mleka. Stereotyp, że kot powinien pić mleko krowie utrwalił się bardzo w społeczeństwie. Mleko piją tylko małe kocięta (oseski) które nie nauczyły się jeszcze jeść stałego pokarmu. Po okresie odstawienia kot powinien pić tylko i wyłącznie wodę. Krowie mleko zawiera laktozę (której większość ssaków nie trawi) oraz kazeinę która jest ciężkostrawna. Podawanie mleka krowiego może skutkować biegunką, wzdęciami ale także w dłuższym okresie podawania cukrzycą

Posiadanie kota jako towarzysza to bardzo odpowiedzialna decyzja którą warto przemyśleć. Mimo, że kot jest mniej wymagającym zwierzęciem niż pies należy znać podstawowe zasady jego wychowania, pielęgnacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Stosując się do pewnych zasad i reguł właściciel będzie miał pewność, że jego zwierzę będzie cieszyło się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata.