Oszczędzanie w pigułce - jak skutecznie zarządzać swoimi finansami?

Oszczędzanie pieniędzy to temat szeroko znany, jako że świadomość Polaków odnośnie własnych finansów zdecydowanie wzrasta. Mamy łatwy dostęp do książek i wiedzy finansowej, jednak wciąż nie jest ona na poziomie pozwalającym zaoszczędzać naprawdę konkretne sumy pieniędzy. W oszczędzaniu z pewnością pomoże nam kilka sprawdzonych sposobów – wprowadzenie ich w codzienną rutynę i uczynienie z nich nawyku szybko znajdzie odzwierciedlenie w stanie konta oszczędnościowego! Jak skutecznie oszczędzać pieniądze bez większego wysiłku?

Określ swój cel

Odkładanie pieniędzy dla samego faktu często nie jest skuteczne, ponieważ zawsze wydarzy się coś, co skłoni nas do zabrania jakiejś kwoty z konta oszczędnościowego, np. niespodziewana naprawa samochodu czy większe zakupy. Dlatego najważniejsza jest systematyczność w odkładaniu pieniędzy, oraz wybrany cel, np. zakup mieszkania, duży remont domu czy wymarzone wakacje. Wiele osób myśli również o swojej wcześniejszej emeryturze, i odkłada na ten cel pieniądze. Kiedy cel oszczędzania jest już określony, wtedy łatwiej wytrwać w swoim postanowieniu i nie robić odstępstw od przelewania pieniędzy na konto oszczędnościowe. Dobrze jest również pomyśleć o ustawieniu stałego przelewu ze swojego konta ROR na konto oszczędnościowe, bo jak mówi stare powiedzenie, „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Idąc za tym tokiem rozumowania, pieniądze będą stale przelewane na konto oszczędnościowe bez naszego fizycznego udziału, a to może znacznie usprawnić proces oszczędzania.

Ustal miesięczne kwoty oszczędzania

Naszą najczęstszą wymówką w zakresie oszczędzania jest to, że zarabiamy za mało, i ciężko nam wygospodarować z domowego budżetu konkretną kwotę którą możemy przeznaczyć na ten cel. Nic bardziej mylnego! Każda, nawet najmniejsza kwota oszczędzania w skali np. roku może okazać się całkiem przyzwoitą kwotą. Należy odpowiednio przeanalizować własne finanse i zastanowić się, z czego ewentualnie możemy zrezygnować, by móc wygospodarować środki na oszczędzanie. Kilka wyjść do restauracji w miesiącu? Zmieńmy to na dwa razy w skali tego okresu, a pieniądze jakie wówczas mogliśmy tam wydać od razu przelejmy na konto oszczędnościowe. Świadome zakupy również mogą być źródłem dużego zastrzyku gotówki dla naszych oszczędności - wystarczy robić zakupy ze sporządzoną wcześniej listą, której należy się bezwzględnie trzymać. Bez wydawania pieniędzy na zbędne produkty czy dodatki, które jedynie zaśmiecają naszą domową przestrzeń, oszczędzanie stanie się naprawdę przyjemne i skuteczne!

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Handel na dużych platformach internetowych zajmujących się transakcjami kupna i sprzedaży to bardzo dochodowa branża. Okazuje się, że źródłem oszczędności może być również sprzedaż własnych, niepotrzebnych rzeczy. Książki, sprzęt elektroniczny, ubrania, biżuteria czy obuwie – zakres przedmiotów sprzedawanych jest naprawdę rozległy, a wszystko zależy od tego, co posiadamy i czego chcemy się pozbyć. Wielu ludzi zarabia właśnie w ten sposób, a jeśli mamy jakieś zbędne rzeczy w swojej szafie czy garażu które wciąż są w dobrym stanie, ale nie używamy ich, warto je spieniężyć. Pieniądze da się znaleźć praktycznie wszędzie, wystarczy jedynie trochę zaangażowania.

Zwiększ swoje dochody!

To hasło często wzbudza mnóstwo kontrowersji, jako że oczywistym jest fakt, że ludzie chcieliby ciągle zarabiać więcej. Nie każdy jednak jest gotowy na poświęcenie i włożenie ogromu pracy, by faktycznie polepszyć swoją sytuację finansową. Ta droga jest tak naprawdę dla ludzi którzy są bardzo zdeterminowani w dążeniu do celu, a przede wszystkim świadomie rozwijają się i ciągle sięgają po więcej. Zdywersyfikowanie przychodów, czyli poszukanie dodatkowego źródła pieniędzy jest zdecydowanie najlepszym krokiem, na jaki można się zdecydować, myśląc poważnie o oszczędzaniu pieniędzy. Wówczas po spożytkowaniu funduszy na codzienne wydatki, np. jedzenie, mieszkanie czy rachunki, zostaje dość pokaźna kwota która odkładana regularnie da doskonały wynik np. w skali roku czy kilku lat. I bez względu na to, na jaki cel oszczędzamy, zostanie on po prostu szybciej osiągnięty, kiedy odkładane będą większe kwoty pieniędzy. Dywersyfikację przychodów można osiągnąć np. dzięki dodatkowej pracy po godzinach, czy zmienienie pracy na lepiej płatną. Wiele osób decyduje się również na wnioskowanie o podwyżki czy rozwijanie swoich umiejętności i wiedzy, co przełoży się na większy dochód. Dla chcącego nic trudnego – oszczędzanie może być skuteczne, jeśli tylko będziemy sumiennie i z dyscypliną podchodzili do tego tematu. Warto obrać sobie drogę i wytrwale nią podążać, a przede wszystkim nie oszukiwać samego siebie. Poduszka finansowa jaką stanowią zaoszczędzone pieniądze dają poczucie spokoju i pewności, że w razie nieprzewidzianych sytuacji jesteśmy zabezpieczeni finansowo. Takie nawyki da się w sobie wyrobić, jednak trzeba wykazać się dużą dyscypliną i zainteresować się głębiej tematem. Ludzie którzy są bogaci często żyją skromnie, Ci biedniejsi natomiast często ponad stan. Kim Ty chciałbyś być?