Gotowanie na parze - poradnik dla początkujących

Jak przygotować posiłek nie tylko wolny od zbędnych kalorii i zdrowy, ale również wyjątkowo smaczny? Systematycznie rośnie liczba osób uważających, że odpowiedzią na tak postawione pytanie może być gotowanie na parze. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jednak dla wielu osób nadal pozostaje zagadką, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej.

Dlaczego warto gotować na parze?

Entuzjaści gotowania na parze nie mają wątpliwości – mamy do czynienia z rozwiązaniem wolnym od wad. To nie tylko zdrowy, ale i smaczny sposób na przygotowywanie posiłków, które są wolne od ciężkostrawnego tłuszczu i nigdy nie sprawiają wrażenia rozgotowanych. Co więcej, bez względu na to, jaki garnek przeznaczony do gotowania na parze wybierzemy, z pewnością będzie to rozwiązanie składające się z kilku powodów. Dzięki temu gotowanie nie zabiera zbyt wiele czasu, a my bardzo szybko jesteśmy w stanie przygotować danie składające się z kilku składników. Jakby tego było mało, dobre parowary to urządzenia, które nie znają ograniczeń. Sprawdzają się znakomicie bez względu na to, czy planujemy na obiad warzywa, mięso, rybę, czy też owoce morza. Każdy produkty cieszy nas przy tym witaminami i składnikami odżywczymi. Gdy gotujemy w tradycyjny sposób nie jest to aż tak oczywiste, wiele wartościowych składników pozostaje bowiem w wodzie. Potrawy nie przypalają się, my zaś oszczędzamy nie tylko czas, ale również energię.

W czym gotować na parze?

Jeśli jesteśmy już przekonani o tym, że gotowanie na parze może dać nam wiele radości, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki przyrząd będzie w naszym przypadku najbardziej odpowiedni. Kwestia ta może okazać bardziej złożona niż skłonni bylibyśmy przypuszczać, o naszą uwagę zabiegają bowiem nie tylko różni producenci, ale i różne typy garnków. Najbardziej klasyczne rywalizują z urządzeniami elektrycznymi, gotowanie na parze może przy tym okazać się interesujące także z perspektywy tych osób, które korzystają z kuchenki mikrofalowej.

Określenie parowar najczęściej stosowane jest wtedy, gdy myślimy o klasycznym garnku przeznaczonym do gotowania na parze. Jego wygląd budzi skojarzenia z typowym garnkiem wykonanym ze stali, choć w sprzedaży możemy znaleźć również rozwiązania wykonane ze szkła oraz ceramiki. Parowar jest zazwyczaj produktem wielopoziomowym, wyposażonym w specjalne wkłady, dzięki którym para może przenikać do gotowanych potraw.

Jeśli interesują nas bardziej nowoczesne rozwiązania, z pewnością powinniśmy przeanalizować zalety korzystania z parowarów elektrycznych. Korzystanie z nich jest możliwe także wtedy, gdy nie posiada się kuchenki, jest to więc idealne rozwiązanie choćby dla tych osób, które chcą zaoszczędzić nieco przestrzeni. Zwykle parowary tego typu są wyposażone w czasomierz, może być przy tym zarówno szklany, jak i metalowy. Innym rozwiązaniem, które również powinno nas usatysfakcjonować jest przeznaczony do gotowania na parze pojemnik bambusowy. Można umieszczać go zarówno w garnku z wodą, jak i w woku, jego zalety powinny zaś zostać docenione przede wszystkim przez te osoby, które kochają kuchnię azjatycką.

A co z osobami, które słyszały już wiele pochwał pod adresem gotowania na parze, nie mają jednak pewności, czy jest to rozwiązanie, które okaże się atrakcyjne także z ich punktu widzenia? W takim przypadku z pewnością znakomicie sprawdzi się sitko do gotowania na parze. Przeważnie jest ono wykonane ze stali i na tyle duże, że można w nim umieścić zróżnicowane produkty. Jeśli umieścimy je na garnku z gotującą się wodą, szybko przekonamy się o tym, że gotowane na parze posiłki rzeczywiście mają wyjątkowy smak.

Gotowanie z parowarem w praktyce

Gdy weszliśmy już w posiadanie odpowiedniego urządzenia, możemy przystąpić do ugotowania pierwszego posiłku. Jeśli zależy nam na tym, aby był on rzeczywiście smaczny, z pewnością przyda się nam kilka rad.

Najważniejszą wydaje się ta, która dotyczy czasu gotowania. Przepisy stworzone z myślą o osobach gotujących na parze zwykle informują nas o tym, jak długo powinno się gotować poszczególne składniki. Odmierzanie czasu może być jednak problematyczne, najlepiej więc przyjąć zasadę, w myśl której warto rozpoczynać je dopiero w tym momencie, w którym dojdzie do zagotowania się wody w dolnej części parowaru. Tu zresztą pojawia się jeszcze jedna kwestia, której dobrze jest poświęcić uwagę. Woda ma kluczowe znaczenie podczas gotowania na parze, zawsze więc należy pamiętać o jej odpowiedniej ilości. Osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia, przeważnie umieszczają jej zbyt dużo. Nie jest to jednak wskazane, woda nie powinna więc dotykać sita.

Analizując przepisy kulinarne stworzone z myślą o osobach zainteresowanych gotowaniem na parze, nie można nie zauważyć i tego, że przeważnie nie ma w nich soli. Potrawy bez dodatku soli pod wpływem pary ujawniają swój naturalny smak i aromat. Jeśli jednak nie potrafimy wyobrazić ich sobie bez tego składnika, nie oznacza to wcale, że nie wolno nam ich solić. Najlepiej jednak szczyptę soli podać już po ich ugotowaniu się a przed podaniem.