Inny typ cery - inne kosmetyki w codziennej pielęgnacji

Częścią ciała która nas reprezentuje w największym stopniu z kategorii wyglądu jest twarz. Dbanie o nią oddziałuje na naszym poczuciu siebie oraz może nam dodać wiary. Codziennie spoglądając w lustro, każdy z nas zwraca uwagę na to, aby wyglądać pięknie. Chcemy mieć zadbaną twarz, często źle przechodzimy różne wypryski w widocznych miejscach. Warto więc dowiedzieć się jaki typ cery posiadamy, poprzez co będziemy w stanie dobrać odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Dbając o skórę twarzy, zwolnimy proces starzenia, staniemy się wyraźniejsi i piękniejsi.

Rodzaje cery - cechy rozpoznawcze

Charakterystyka urody ma swoje wskaźniki. Na początek najważniejsze jest to, abyśmy umieli określić swój typ cery. Odznaczają się między sobą między innymi:

  • Cera normalna - skóra jest bez większych problemów idealnie ukrwiona. Jest gładka jak u dziecka, miękka i elastyczna. Nie posiada zmarszczek i jest pokryta małymi porami.
  • Cera sucha - brak jej połysku, łuszczy się, źle reaguje na zmiany atmosferyczne oraz podczas zmywania makijażu może ujawniać się poczuciem pieczenia, swędzenia czy zaczerwienieniem. Skóra jest matowa i jasna.
  • Cera tłusta - produkuje zbyt dużo sebum, przez co w większym stopniu połyskuje i świeci. Często pojawiają się na niej niedoskonałości typu trądzik jak i zatkane pory. Dyskomfortem dla tej urody jest słońce. Skóra jest o grubszej warstwie, nie są widoczne naczyńka krwionośne.
  • Cera mieszana - jest połączeniem skóry suchej oraz tłustej. Tak zwana strefa T-zone (okolice brody, nosa i czoła) najczęściej jest odpowiednikiem cery tłustej, natomiast policzki i skronie cechuje cera sucha.
  • Cera wrażliwa - ten typ urody jest reagujący, na najmniejsze zmiany zachodzące na zewnątrz jak i w organizmie. Często objawia się swędzeniem, ciepłem, zaczerwienieniem czy napięciem

Pamiętajmy, że przy wszystkich wyżej wymienionych rodzajach, skóra może łączyć się z różnie objawiającą się alergią. Wtedy, niezwłocznie musimy zwrócić na to uwagę. Ważne jest, aby patrzeć na różne wskaźniki tego rodzaju i wybrać kosmetyki hipoalergiczne.

Kosmetyki pielęgnujące twarz - dobieranie do urody

Jeśli już znamy nasz typ cery, powinniśmy zaopatrzyć się w kosmetyki dla niej idealne. Stosowanie nie odpowiednich preparatów na skórze, może zrobić nam niemałą krzywdę. Powinniśmy patrzeć na każdą małą różnicę zachodzącą na naszej twarzy, gdyż naszym celem jest stworzenie jej komfortu oraz nakłonienie jej do współpracy. Odbudowując ją w prawidłowy sposób poczujemy się świeżo co zaważy na naszym dobrym humorze oraz poczuciu się pewniejszym.

Peeling twarzy

Powinniśmy zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do peelingu twarzy, ponieważ jest podstawą która przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest niezbędna dla złuszczania powierzchni niepotrzebnego naskórka. Częstość używania tego produktu jest zależna od rodzaju skóry. Im bardziej sucha, wrażliwa jest skóra, obsypana trądzikiem, tym rzadziej powinniśmy stosować ten preparat. W przypadku skóry normalnej, czy tłustej powinniśmy używać go częściej, nawet codziennie pod warunkiem że stosujemy delikatny peeling.

Tonik

Tonik o którym często zapominamy jest niezwykle ważny dla cery, chroniący ją przed rozwojem bakterii, oraz zapobiegający zachwianiu równowagi mikrobiologicznej. Przed użyciem kremu na noc możemy polać wacik tonikiem, zrobić minipeeling pocierając skórę, przez co złuszczymy naskórek, przez co krem się wchłonie głębiej. Warto również użyć go po przebudzeniu, gdyż oczyści naszą skórę i odświeży, lecz wtedy warto zastosować rumiankowy, gdyż rano skórę powinniśmy traktować bardzo delikatnie. Tonik do każdego rodzaju skóry zawiera coś innego w składzie. Ma wielki zakres witamin. Powinniśmy go również stosować po oczyszczeniu skóry, przed nałożeniem maseczki na twarz.

Maseczka

Maseczki są bardzo skuteczne, gdyż wypełniają nam braki witaminowe w skórze, zapewniają cudowną kondycję. Maseczki głęboko oczyszczające lub maseczki ściągające nie są przystosowane do użycia codziennego, powinniśmy na nie uważać, gdyż wyróżniają się składem mocniej na nas oddziałującym. Powinniśmy je stosować co 3 - 4 tygodnie. Są również łagodne maseczki, które możemy stosować często. Możemy je nakładać nawet codziennie, jeśli nasza skóra dobrze na nie reaguje. Do cery suchej idealna jest maseczka nawilżająca, natomiast dla skóry tłustej odpowiednie są maseczki oczyszczająco-matujące.

Krem

W kategorii kremów jest przeogromny wybór. Powinniśmy zwracać uwagę na nasz wiek, gdyż po 25 roku życia skóra jest skłonna do okazywania stopniowego procesu starzenia i proces odbudowy nie jest tak szybki jak w przypadku młodszego wieku. Zauważając pierwsze zmarszczki, natychmiastowo powinniśmy działać gdyż zbyt późne stosowanie kremów daje mniejszy efekt. Mając specjalne problemy z cerą powinniśmy stosować kremy zapobiegające np. trądzikowi, czy dopełniające brakujących witamin. Kremy nawilżające, powinno się przystosowywać do cery mieszanej i tłustej, natomiast kremy tłuste i półtłuste do cery suchej. Uwagę zwracać trzeba również na porę roku, gdyż w przypadku zimy cera jest podatna na wysuszenie a podczas lata szybciej się pocimy.

Inne

Kosmetyka stosowana w codzienności jest bardzo ważna. Odpowiedzialność za naszą urodę ponosi również wysypianie się, picie dużej ilości wody, nawilżanie twarzy co najmniej dwa razy dziennie, dokładne zmywanie makijażu. Powinniśmy jak najkrócej trzymać niepotrzebne preparaty na skórze, a jak najczęściej stosować preparaty które dodadzą jej witalności, utrzymają ją w czystości i podtrzymają dobrą kondycję. To co jemy też w wielkim stopniu oddziałuje na naszej skórze. Zdrowy tryb życia w połączeniu z wymienionymi powyżej wskazówkami dadzą zadowalający efekt!

Jeśli jednak wciąż nie jesteśmy pewni naszego typu urody, możemy wybrać się do kosmetyczki aby przebadała twarz. Wtedy na pewno nie będziemy mieli żadnych wątpliwości. Profesjonalistka zapewne zapozna nas z tematem dbania o dany rodzaj cery. Warto również co jakiś czas, korzystać z usług w salonach kosmetycznych, gdzie idealnie oczyszczą naszą skórę, głębiej niż podczas domowych zabiegów. Nasza uroda to nasze poczucie, zdrowie i wiara. Jesteśmy odpowiedzialni za to aby dostarczać skórze wszystkiego co najlepsze. Bądźmy piękni jak najdłużej!