Jak rozwiązywać konflikty w związku?
Partnerstwo rozwija się z biegiem lat. Ludzie lepiej się poznają, rozumieją i stają się bardziej tolerancyjni. Tyle mówi teoria. Rzeczywistość coraz częściej wygląda inaczej. Mogą wystąpić kłótnie nawet po wielu latach związków. Według statystyk 94% wszystkich par regularnie się kłóci. Nawet długoletni partnerzy nie są odporni na spięcia. Aby jednak harmonia panowała w związku, wystarczy postępować w określony sposób.
Trzeba wiedzieć, jak radzić sobie z codziennymi konfliktami, które są powodowane przez zamieszkanie razem, pierwsze dziecko, rozwój kariery, wyprowadzkę dzieci, emeryturę. Wśród niezliczonych badań i ocen na ten temat, jeden problem jest wymieniany zawszy. Chodzi o prace domowe i typowe problemy dnia codziennego, takie jak nieporządek, brak uwagi lub uznania, problemy finansowe, zarządzanie pieniędzmi, wizyty krewnych i u krewnych, styl jazdy, wychowanie dzieci, miłość, seks i czułość, program telewizyjny lub styl ubioru. Spory tego typu powodują, że związki się rozpadają. Szczególnie banalne konflikty mogą potencjalnie trwale obciążyć życie.
Każda osoba zachowuje się inaczej w konflikcie. Od wielu lat eksperci definiują typowe pułapki formułujące i klasyczne błędy komunikacyjne w sporach. Wszyscy o tym wiedzą, ponieważ często obracają się wokół tego. Zrozumiałe jest, że intensywność oskarżeń wobec partnera stale rośnie, a krytykowana osoba coraz bardziej się blokuje. Najczęstszym rozwiązaniem jest to, że rzeczy niepokojące nie powinny być przedstawiane jako oskarżenia, ale wyrażane jako własne uczucia. W partnerstwie czasem trzeba się kłócić, ponieważ w ten sposób można się więcej o sobie nawzajem uczyć, a w czasie kłótni trzeba mówić prawdę. Jak zatem poprawić komunikację? Z mnogości wszystkich wskazówek należy zwrócić uwagę na te, które pasują do osobowości własnej i partnera.
Po pierwsze, konieczne jest jasne i uczciwe wyrażanie życzeń. Partner, który otwiera się, a nie zarzuca drugiemu błędy, ale pokazuje, w czym działanie partnera mu przeszkadza, osiągnie więcej w związku. W idealnej sytuacji tworzy to zrozumienie i chęć poprawy sytuacji osoby, która cierpi. Zwracanie uwagi na cel i nie odbieganie od pierwotnego tematu są tutaj konieczne. Koncentracja na rozwiązywaniu konfliktów jest kluczowa. Należy naprawdę omówić sedno konfliktu i zdefiniować rozwiązania.
Po drugie, nawet gdy emocje się gotują, konieczne jest okazanie szacunku partnerowi. Szczególnie ważne jest, aby pozwolić mu skończyć i przekazać uczucie, że traktujemy swojego partnera poważnie. Jednocześnie, ta prosta strategia zapewnia, że jeszcze nie powiększamy konfliktu. Duma jest nie na miejscu, ale humor pomaga. Przyznajmy się do błędów, przepraszajmy tam, gdzie to konieczne, być może nawet rozwiązujmy sytuacje z humorem. Zadowolenie może czasem zdziałać cuda.
Po trzecie ważne jest prawdziwe słuchanie. Poprzez aktywne słuchanie rozumie się to, że reagujemy konkretnie na wypowiedzi partnera i odpowiadamy na nie. Otwarta postawa, słowa zrozumienia i krótkie odpowiedzi sygnalizują prawdziwe zainteresowanie. Co więcej, nie każdy po prostu formułuje ataki, ale odpowiada na oświadczenia partnera. W ten sposób można określić działania i omówić je. Ponadto, należy unikać przewidywania wypowiedzi i reakcji partnera. Zdania takie jak: "I tak nie możemy rozmawiać" czy "i tak nie chcemy niczego zmieniać" prowadzą o wiele częściej do buntowniczej reakcji drugiej osoby, co potwierdza dokładnie te stwierdzenia jak samospełniająca się przepowiednia.
Po czwarte, powinniśmy się zastanowić, czy istnieją słowa i zdania, które niezawodnie trafiają do nas lub naszego partnera, czy powtarzane są oskarżenia połączone z przesadą. Jeśli tak jest, to należy się zastanowić nad zastosowanymi sformułowaniami, ponieważ uniemożliwiają one konstruktywne dyskusje. Druga osoba natychmiast się zamyka. Niektóre typowe pułapki tego typu to słowa: "Zawsze", "nigdy", "stale" i "za każdym razem, kiedy". Zwroty te obejmują zarówno przyszłość, jak i przeszłość. Najprostszy sposób wyjścia z tego impasu komunikacyjnego, to trzymanie się konkretnej sytuacji i konkretnej prośby. Nie zawsze jest łatwo udzielić instrukcji dla dorosłych, ale może czasem nie ma innego wyjścia.
Po piąte, skupiajmy się na rzeczach pozytywnych lub unikajmy kontrowersyjnych kwestii zamiast omawiać je wielokrotnie i bez rezultatu. Wielu ludzi robi to bardzo dobrze. Właściwy sposób argumentacji poprowadzi nas dalej. Jeśli nadal jesteśmy kilkadziesiąt lat po ślubie, robimy coś dobrze. Ma to również związek z komunikacją w przypadku sporu. Wiele par kłóci się codziennie, ale znalazło sposoby, by się z tym pogodzić, by wygrać codzienne szczęście z partnerstwa i docenić długotrwałą wspieranie się. Jeszcze więcej: Argument może mieć efekt oczyszczającej burzy z piorunów, która na krótko doprowadza uczucia do wrzenia, ale potem wzmacnia pozytywne emocje. Widzimy przez to, że jesteśmy zespołem i potrafimy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dla nas najważniejszą rzeczą jest to, że nawet w sporze zawsze powinno chodzić o sprawę, a partner powinien być traktowany z szacunkiem.