Jak gospodarować budżetem domowym?
Budżet domowy - zestawienie przychodów i rozchodów (wydatków) w gospodarstwie domowym. Zarządzanie nim nie jest trudne, ale do łatwych także nie należy. Wiele osób ma problem z gospodarowaniem finansami by starczało na wszystko. Niekiedy jest to problem zbył małych zarobków, lecz często też złego gospodarowania. Na przykład: Idąc na zakupy, nie planując ich wcześniej kupujemy to co wydaje się niezbędne albo jest w promocji, po powrocie do domu uświadamiamy sobie, że wcale nie jest nam to potrzebne.
Co zrobić by nie popełniać więcej błędu "szaleństwa zakupów"?
Najprostszym sposobem oszczędzania sobie w przyszłości wyrzutów, że nie potrzebnie to kupowaliśmy jest robienie przemyślanych zakupów, co to oznacza? Chodzi tu o zrobienie sobie w domu listy rzeczy, których potrzebujemy ze sklepu a następnie po wejściu do sklepu, kupowania tylko tego co jest na naszej liście.
Budżet domowy musi nam także starczyć na opłaty, wydatki związane z dziećmi (jeśli je mamy) , jak również przyjemności. Można również odkładać na urlop. Wiec jak widać budżet domowy musi być dobrze rozplanowany. Wiele rodzin mając niskie dochody musi rezygnować z niektórych przyjemności i planować z wyprzedzeniem (nawet kilkumiesięcznym) zakup na przykład nowego sprzętu AGD lub RTV, gdyż nie mogą sobie pozwolić na nieprzemyślany lub nie zaplanowany zakup nie narażając się na problemy finansowe.
Są też rodziny, które wydają więcej niż mają w budżecie domowym, robią to poprzez zaciąganie kredytów, chwilówek, itp. Popadając w ten sposób w jeszcze większą dziurę finansową, z której coraz gorzej wyjść.
Jak radzić sobie z niskim budżetem?
Planując każdy wydatek, czy to opłata za mieszkanie, czy opłata za telefon, czy też zakupy żywnościowe. Najlepiej usiąść w zaciszu domowym i spisywać wszystkie wydatki, a następnie od przychodów odjąć kwotę wydatków. Starając się ograniczyć nie które wydatki, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Jak zaplanować swój budżet domowy?
Najpierw podzielny wydatki na
- wydatki stałe
- wydatki nie regularne (np. tylko w tym miesiącu)
W wydatkach stałych uwzględnimy, te wydatki które opłacamy co miesiąc; m.in.: (na przykład)
- czynsz
- rachunek za telefon
- rachunek za media (woda i prąd)
- jedzenie
- raty kredytu
- paliwo
- higiena
- gaz
- internet
- Telewizja
- relaks (np. kino)
W wydatkach nie regularne uwzględnimy, m.in.:
- przybory szkolne
- plecak
- przegląd auta
- odzież sportowa
- odzież wierzchnia
- obuwie
- prezenty na święta
- prezenty na urodziny
- remonty i naprawy
- kupno sprzętu AGD i RTV
- wakacyjne wyjazdy
- Kolonie dla dzieci
- Leczenie
- Szkolenia
- Ubezpieczenia
Obok każdej z pozycji zapisujemy planowaną kwotę wydatku, następnie sumujemy. Odliczamy ją od kwoty przychodu, jesteśmy na plusie czy na minusie? Jeżeli po obliczeniu przychodu i wydatków pozostajemy na plusie, może warto byłoby zacząć odkładać na niespodziewane wydatki? Odkładając nawet 50 zł miesięcznie możemy podreperować swój budżet w razie wystąpienia nagłej sytuacji awaryjnej.
Wyszliśmy na minus? Przesuńmy na przykład remont (o ile nie wymaga natychmiastowej reakcji) na następny miesiąc.
Aby zaplanować swój budżet potrzebujemy:
- kartkę papieru
- długopis lub ołówek
- kalkulator lub plik Excel
- listę wydatków stałych
- listę wydatków nie regularnych
Jeżeli nie radzimy sobie sami z zaplanowaniem naszego budżetu domowego, możemy udać się o pomoc do doradcy finansowego; który pomoże nam wyznaczyć najpotrzebniejsze wydatki i ograniczyć zbędne. Wydaje się, to takie proste, a jednak odwlekamy to w przyszłości jak najdalszej. Niektórzy wzdrygają się na samą myśl o planowaniu wydatków.
Co możemy brać pod uwagę jako budżet domowy?
- wynagrodzenie z tytułu o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło,
- zasiłki z pomocy społecznej - wielu osobom, przysługuje pomoc państwowa i pozwala na zaspokajanie podstawowych potrzeb
- stypendia szkolne - podobnie jak w przypadku zasiłków, są to regularne kwoty przyznawane dzieciom.
- alimenta - są to pieniądze przyznawane na dziecko, które co miesiąc wpływają na konto rodzica, który na co dzień zajmuje się dzieckiem. Kwoty alimentów są różne, przyznawane przez Sąd
- sumy przyznawane przez państwo w ramach programów społecznych, na przykład 500+ , 300+
- pieniądze z prac dorywczych - wiele osób pomimo stałej pracy zarobkowej , ma różnego rodzaju prace dorywcze
Aby nie popaść w zadłużenie mamy dwie możliwości:
- zwiększyć dochody - podjąć prace dorywczą , ubiegać się o zasiłki, sprzedać nie potrzebne rzeczy, które często się gromadzi a nie mają żadnego zastosowania
- obciąć wydatki - oczywiście zanim zaczniemy je obcinać, warto zacząć je regularnie zapisywać; systematyczne zapisywanie pomoże nam określić jak sobie radzimy z planowaniem budżetu i gdzie możemy "zacisnąć " pasa.
Budżet domowy to inaczej planowanie swojej przyszłości, więc warto poświecić trochę czasu co miesiąc by choć trochę podratować swoje finanse a nie kiedy też wyjść z długów, które nie kiedy ciągną się za nami już kilka lat. Starajmy się nie brać pod wpływem chwili nowego abonamentu, czy nawet pożyczek, gdyż nie kiedy pogłębiamy wtedy tylko swoje wydatki, które powinniśmy ograniczać.