Weekend na Podlasiu

Podlasie jest jednym z najciekawszych regionów Polski, zarówno pod względem przyrodniczym i geograficznym, jak również historyczny i kulturowym. Leży w granicach trzech dzisiejszych województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Zwiedzając ten przepiękny zakątek naszego kraju należy zwrócić szczególną uwagę na liczne Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody rozsiane w różnych jego częściach. Na ich terenie można odnaleźć liczne kwatery dla turystów, o różnych możliwościach finansowych. Oczywiście najbardziej znaną w świecie atrakcją omawianego regionu jest Puszcza Białowieska, w której można podziwiać starodrzew charakterystyczny dla niziny środkowoeuropejskiej, leżącej w strefie klimatu umiarkowanego. Innym przykładem niezwykłego pejzażu przyrodniczego jest Biebrzański Park Narodowy, na który składają się bagna oraz trzęsawiska i gdzie nie trzeba specjalnie się wysilać, żeby dostrzec liczne ptactwo, gnieżdżące się tu i tam. Warty uwagi jest też Narwiański PN z unikatowym systemem rzek, wijących się w obszarze doliny. Wszyscy oczywiście kojarzą z nazwy takie miejsca jak Puszcza Augustowska i Puszcza Knyszyńska. Omawiając tutejszą przyrodę nie wolno zapominać o licznej faunie zamieszkującej swoje ostoje. Żubr został w dwudziestym wieku ocalony przez naukowców i leśników oraz introdukowany na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz zachowawczych stacji badawczych. Innym przykładem jest bocian biały, którego bardzo liczna populacja latem gniazduje w podlaskich miasteczkach.

Podlaska architektura również zaspokoi gusta wszystkich przyjezdnych. Przykładem może być stolica regionu, Białystok. Jest to prężnie rozwijające się miasto z licznymi zabytkowymi kościołami, cerkwiami i kamienicami. Za najważniejsze dzieło rąk ludzkich w mieście uchodzi Pałac Branickich. Coraz ładniej z roku na rok wygląda także Rynek Kościuszki. W regionie odnaleźć można również wiele ciekawych miasteczek. W Tykocinie jest słynna synagoga oraz zamek, a Góra Grabarka to najważniejsze w Polsce miejsce pielgrzymek dla prawosławnych. Każde z wymienionych miast i miasteczek posiada szeroką ofertę noclegową na każdą kieszeń. Są tutaj zarówno hotele z wyższej półki jak i noclegi prywatne i agroturystyka.

Zwiedzający Podlasie będą mogli też uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych oraz festiwalach. W Hajnówce organizowany jest międzynarodowy festiwal muzyki cerkiewnej, Supraśl zaprasza na coroczny piknik militarny, w trakcie którego są organizowane rekonstrukcje bitew, w Augustowie organizowany jest słynny konkurs pływania na byle czym, a w Suwałkach odbywa się Blues Festiwal. Warto też zajrzeć na Tatarskie Święto Pługa oraz Podlaskie Święto Chleba.

Uwagę przykuwa też fakt, że Białystok może też stanowić idealną bazę wypadową do naszych sąsiadów z Litwy i Białorusi. Od niedawna podróże do Grodna, nie wymagają wyrabiania wizy, a samo miasto kusi coraz większą ilością restauracji i innych lokali, nastawionych na obsługę rosnącej ilości turystów z Polski oraz Rosji. W Grodnie zapoznać się też można z wieloma przykładami polskiej historii miasta. Dokładnie tak samo jest na Litwie, gdzie bardzo blisko polskiej granicy leżą Wilno z licznymi zabytkami oraz Troki ze słynnym zamkiem. Część najcenniejszych przyrodniczo miejsc jest umiejscowionych częściowo w granicach innych państw. Najważniejszym przykładem jest Puszcza Białowieska, której większość leży w państwie białoruskim.

Zwiedzając Podlasie należy mieć na uwadze, że jest to region o dużo surowszym klimacie, niż większość terenów kraju, a Suwałki są polskim biegunem zimna. Trzeba więc to uwzględnić zarówno planując swoją podróż, jak i przygotowując się do niej, zabierając ze sobą cieplejsze ubranie nawet latem. Pogoda tu może się szybko zmieniać i ochładzać. Innym aspektem związanym z pogodą i klimatem jest zmieniający się wraz z porami roku krajobraz w tutejszych rezerwatach i parkach. Bagna Biebrzańskie zupełnie inaczej wyglądają wczesną wiosną, a inaczej późnym latem. Inaczej więc wygląda podróżowanie przez nie w trakcie roku. W związku ze zmianami w przyrodzie oraz kalendarzem okresów lęgowych ptactwa, występują czasowe ograniczenia w dostępie do części atrakcji przyrodniczych.

Podlasie w ostatnich latach bardzo się rozwinęło i czeka na gości z otwartymi ramionami. Chociaż zdaje się leżeć na końcu świata i poza wszelkimi szlakami, to warto tutaj zajrzeć, żeby spróbować wyśmienitej kuchni na czele z takimi specjałami jak: sękacz, ser koryciński, babka ziemniaczana, ciasto Marcinek oraz zupa opieńkowa. Na Podlasiu, jak chyba w żadnym już innym regionie Polski można zasmakować dawnej, wielonarodowej Rzeczpospolitej. Ciągle mieszkają tu bowiem Tatarzy Liptowscy, wielu jest też Białorusinów i Litwinów. Podziwiać też można wyjątkowe obiekty związane z kulturą żydowską. W kolejnych latach i dekadach Podlasie będzie coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, warto więc je zobaczyć jeszcze zanim zapełni się przyjezdnymi i zanim zmieni swój charakter z tradycyjnego na bardziej skomercjalizowany.