Czym jest bezsenność i co pomaga ją zwalczyć?

Co czwarty Polak ma problemy z zasypianiem i spaniem. Każdy doświadcza bezsennej nocy. Podczas snu nasz mózg tworzy porządkuje nasze wspomnienia. Doświadczenia są przetwarzane, oceniane lub (uporządkowane). Nowo poznane rzeczy można lepiej przechowywać. Sen sprzyja naszej wytrzymałości, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga lepiej pracować narządom wewnętrznym. Dobry sen to nie za mało i nie za dużo. Normalny dorosły człowiek potrzebuje około siedmiu do dziewięciu godzin. Godzina powyżej lub poniżej tej liczby zależy od indywidualnych predyspozycji.

Problem ma wiele twarzy. Oprócz zaburzeń snu (insomnia), istnieją różne formy senności dziennej (hipersomnia), zaburzeń ruchu związanych ze snem (takich jak zespół niespokojnych nóg) oraz zaburzeń oddychania związanych ze snem (takich jak zespół bezdechu sennego). Czasami poszczególne zaburzenia nakładają się na siebie. To czasami utrudnia dokładną diagnozę. Te zaburzenia snu wymagają leczenia. Mówimy o zaburzeniu snu, które powinno być leczone przez lekarza tylko wtedy, gdy nie śpimy przynajmniej trzy razy w tygodniu i przez okres dłuższy niż cztery do sześciu tygodni.

Oprócz stresu i problemów psychologicznych, za bezsenność może być odpowiedzialny również ból fizyczny, choroba, skutki uboczne leków lub zmiany hormonalne. Często jest to również suma wielu problemów. To prawda, że około połowa ludności ma problemy ze zmianą czasu. I te problemy utrzymują się przez okres do tygodnia, dopóki organizm nie przyzwyczai się do nowego, zmienionego czasu i nie będzie mógł normalnie funkcjonować. Okoliczności zewnętrzne, takie jak zbyt ciepła sypialnia, niepokojące światło i hałas, mogą być również przyczyną bezsenności. Jeżeli interakcja substancji, takich jak hormon snu melatonina, ciśnienie krwi, oddychanie i wiele innych czynników nie działa, nasze regulacje dotyczące snu są zakłócone.

Jeśli nie śpimy wystarczająco dużo, jesteśmy rozdrażnieni. Ryzyko spowodowania wypadku drogowego wzrasta dwukrotnie. Prawdopodobieństwo wypadku przy pracy jest nawet siedmiokrotnie większe niż w przypadku osób bez zaburzeń snu. Jeśli zaburzenia snu utrzymują się w dłuższej perspektywie czasowej, organizm reaguje z różnymi objawami, np. rany goją się wolniej, ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta, a nadwaga również się z tym wiąże. Ponadto, pojawiają się choroby układu krążenia, depresje i tak dalej. Oprócz fizycznych i psychicznych przyczyn zaburzeń snu, pewną rolę odgrywa również korzystanie z telefonów komórkowych, tabletów itp. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia wyświetla sygnały dla organizmu, że jest ranek. W mniejszym stopniu spowalnia to produkcję hormonu snu melatoniny.

Według ekspertów, dobre dwie trzecie wszystkich zaburzeń snu można leczyć bez stosowania leków. Wszystko, co musimy zrobić, to stworzyć odpowiednie warunki. To się nazywa higiena snu. Świeże powietrze powinno być dostarczane do sypialni. Idealna temperatura snu wynosi od 16 do 18 stopni. Ponadto, sypialnia powinna być jak najcichsza. Najlepiej jest zawsze spać w tym samym czasie, ciało może dostosować się do tego, co pozwala uwalniać hormonów potrzebne do snu. Jeśli to możliwe, nie powinniśmy spać w ciągu dnia. Wieczorem nie pijmy alkoholu, ani kawy. Jedzmy zdrowo i nie za bogato wieczorem.

Joga i inne ćwiczenia relaksacyjne idą dobrze w parze z zasypianiem. Zrelaksujmy się wieczorem. Ciepłe kąpiele rozluźniają mięśnie. Niezbędny olejek z melisy w wodzie do kąpieli również może pomóc. Pomocna może być również poduszka do spania wypełniona ziołami. Lawenda, rumianek, melisa i mięta pomagają zasnąć. Herbata z kwiatów chmielu pomaga również na godzinę przed pójściem spać. Klasyczne mleko z miodem zawiera aminokwasowy tryptofan. Jest to podstawa dla hormonów i substancji pośredniczących, które kontrolują i pozytywnie wpływają na cykl snu.

Jeśli nie możemy zasnąć, poruszajmy się. Ruch zmniejsza napięcie. Nie próbujmy zmuszać się do snu i nie patrzmy ciągle na zegar, ponieważ tylko zwiększa to ciśnienie. Kiedy obudzimy się w nocy, nie zostawajmy w łóżku. Powinniśmy wstać, poczytać książkę, wypijmy herbatę albo zaczerpnijmy świeżego powietrza. Tylko wtedy, gdy znów poczujemy się zmęczeni, idziemy do łóżka. Ciało powinno się nauczyć, że łóżko jest tylko do spania.

Istnieje wiele ziołowych i syntetycznych środków wspomagających spanie, dostępnych bez recepty w aptekach. Silniejsze leki można otrzymać tylko na receptę. Większość preparatów ziołowych działa z silnym efektem placebo. Preparaty chemiczne działają bardzo efektywnie w organizmie. Ale wiele leków traci skuteczność po pewnym czasie, więc potrzebujemy ich coraz więcej. Jeśli po dłuższym czasie przestaniemy przyjmować leki nasenne, możemy nawrócić do bezsenności. Ponadto, sen pod wpływem leków nigdy nie jest tak zdrowy, jak naturalne zasypianie. Zasadniczo wszystkie leki są pomocne w zasypianiu, ale nie mają prawie żadnego wpływu na problemy z zasypianiem. Najlepiej, jeśli lek pomoże nam zasnąć tylko na krótki czas, a potem będziemy mogli zasnąć sami.