Studia prawnicze - warto czy nie?

Studia prawnicze od bardzo wielu lat uchodzą za prestiżowe, trudne oraz takie, które dają po ukończeniu gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy w wykształconym zawodzie. Stereotypy dotyczące młodych prawników wiążą ich z szybką karierą, mnóstwem gotówki i możliwością pozwolenia sobie na dalekie wczasy już w pierwszych latach pracy. Rzeczywistość może być jednak skrajnie inna, a studia prawnicze to wcale nie musi być przepustka do niesamowitej przygody najeżonej pieniędzmi i powodzeniem w życiu osobistym. Wszystko zależy od człowieka i jego osobistych umiejętności skutecznej pomocy drugiemu człowiekowi.

Kierując się więc realizmem, a nie społecznymi wyobrażeniami warto spojrzeć na aktualne dane statystyczne. Przekonanie o zapotrzebowaniu na prawników i perspektywiczności tego kierunku, powoduje, że mnóstwo licealistów wybiera go z czystej chęci dobrego życia w przyszłości. Rokrocznie, studia prawnicze w Polsce rozpoczyna już ponad 15 tysięcy młodych osób. Oczywiście, z różnych powodów, nie każdy je kończy. Generalnie jednak na rynek przybywa mnóstwo młodych, zdolnych osób. Tworzy się bardzo silna konkurencja, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk czy Wrocław. Wbrew oczekiwaniom młodych idealistów, nie zawsze udaje się znaleźć od razu pracę w prestiżowej i dobrej kancelarii. Czasami zaczyna się od bardzo niskich płac, za które ciężko nawet opłacić czynsz w dużym mieście. Sytuacja więc nie jest tak klarowna, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście po osiągnięciu pewnego doświadczenia, awansie w korporacjach czy sukcesie własnej firmy, można liczyć na dobry zysk finansowy, aczkolwiek nie jest to zasadą. Coraz częściej prawnicy zasilają grupę średnio zarabiających przedstawicieli naszego narodu, ustępując architektom czy też informatykom.

Jednakże, aby nie przepełniać smutkiem osób rozpoczynających studia prawnicze, warto powiedzieć co należy zrobić, aby zwiększyć swoje teoretyczne szanse na skuteczne wejście w dobrze płatny rynek pracy od razu po zdobyciu tytułu magistra. Podstawą jest oczywiście wybór dobrej szkoły wyższej, która w prawidłowy sposób przygotowuje studenta prawa do aplikacji, czyli egzaminu zawodowego, który należy zdać, aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata, sędziego, radcy prawnego, prokuratora, notariusza lub komornika. W przypadku Polski, prym wiodą uczelnie publiczne, a wśród nich Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu czy też Uniwersytet Gdański. Nie jest to zresztą nic dziwnego - na studia dzienne na uczelniach publicznych dostają się zazwyczaj najzdolniejsi uczniowie. Studenci studiujący zaocznie lub prywatnie muszą bardzo często łączyć uczenie się z pracą, więc sytuację mają zdecydowanie mniej komfortową. Drugą sprawą, oprócz wyboru jak najlepszej uczelni, jest oczywiście nabywanie praktyki już w okresie studiów. Warto zabiegać o wartościowe staże w kancelariach. Dzięki temu CV młodego studenta kończącego studia nie będzie białą kartą. Pracodawca spojrzy na tego typu kandydaturę zdecydowanie przychylniejszym okiem. Zwłaszcza w dużych miastach prawnicy sami oferują pracę dla studentów: jest to dla nich dodatkowe ułatwienie, a także sposób na znalezienie pracownika zajmującego się drobnymi sprawami, na które często sami zapracowani adwokaci czy radcowie nie mają czasu.

Warto też powiedzieć, że decyzję o rozpoczęciu studiów prawniczych należy dokładnie przemyśleć. Osoby, które nie interesowały się nigdy obowiązującymi regulacjami, polityką, historią najnowszą czy jakąkolwiek gałęzią szeroko rozumianego prawa, a po prostu nie mają innego pomysłu na kierunek, mogą poczuć się przytłoczeni. Pełne zadowolenie ze studiów wymaga bowiem zainteresowania ich przedmiotem - w innym wypadku w przypadku takich kierunków jak prawo, codzienne chodzenie na wydział może stać się wyjątkowym utrapieniem. Należy też mieć na uwadze, że wybierając studia, najczęściej określa się także sobie przyszłą drogę zawodową - nie warto męczyć się w branży, która nie wydaje nam się interesująca. Jeśli więc, ktoś myśli o prawie tylko dlatego, że brakuje mu innych opcji, chciałby dobrze zarabiać albo namawia go do tego rodzina i przyjaciele, powinien jeszcze raz się zastanowić, a przede wszystkim skontaktować się z osobami studiującymi ten kierunek, aby zaznajomić się z praktyczną stroną. Jednakże, z drugiej strony, jeżeli w szkole wielką przyjemność sprawiało uczenie się takich przedmiotów jak historia czy wiedza o społeczeństwie, prawo może być doskonałą opcją na spełnienie siebie. Kierunek daje bardzo szerokie możliwości rozwoju, ponieważ skodyfikowana jest obecnie praktycznie każda część życia codziennego. Obrać sobie można bardzo wąskie specjalizacje i doskonalić się w nich do osiągnięcia prawdziwej perfekcji. Pracować można także nad prawnymi aspektami swoich własnych pasji. Wszystko bowiem jest tak naprawdę związane z prawem, bo wszystko jest obecnie uregulowane.