Jak wybrać swój pierwszy motocykl?

Kiedy w końcu mamy w kieszeni prawo jazdy na motocykl, to nie powinniśmy czekać na zakup pierwszego własnego motocykla. Przy wyborze pierwszego motocykla, nasz portfel może często określać model, który wybierzemy. Niemniej jednak szczególnie jako początkujący motocykliści powinniśmy najpierw skoncentrować się na używanych maszynach.

Bardzo prostym powodem jest to, że najpierw trzeba poćwiczyć jazdę i nauczyć się dbać o swój sprzęt. Do tego czasu prawdopodobnie nasz sprzęt, mimo największych starań, nabawi się kilku zadrapań i wgnieceń. Nie są potrzebne żadne spektakularne wypadki. Początkujący motocykliści mogą nie być w stanie utrzymać motocyklu i, po prostu, przewróci się na ziemię. Powinniśmy się tym samym zdecydować się na lżejszy model. Bardzo potężne maszyny nie są zalecane dla początkujących, ponieważ mogą być trudne do kontrolowania. Przy okazji, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto kupić używany motocykl. Nowe motocykle tracą bardzo wiele na wartości nawet przy niewielkich uszkodzeniach. Oznacza to, że płacimy mniej za sprzęt używany i jeśli chcemy zmienić go na inny lub większy, możemy go odsprzedać bez większych strat.

Obojętnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy zakupie. Niestety, nie ma gwarancji na to, że od razu uda nam się nabyć doskonały pojazd. Nawet godni zaufania sprzedawcy używanych motocykli często nie wiedzą, czy nie ma dany egzemplarz żadnych uszkodzeń. Jednak przy zakupie można się skoncentrować na kilku punktach i w ten sposób rozpoznać najlepszy możliwy sprzęt. Po pierwsze, ogólne wrażenie jest ważne. Po drugie, czy wszystkie części są oryginalne. Jeśli nie, to wszystkie wymiany powinny być zaznaczone w dokumentach. Po trzecie, czy reflektory, wskaźniki i światła hamowania działają i, czy są jakieś oznaki wypadku. Po czwarte, czy rdza jest widoczna na motocyklu. Po piąte, należy zwrócić uwagę na to, czy płyny nie przeciekają gdziekolwiek. Po szóste, jak wyglądają tarcze hamulcowe, czy koła można jeszcze łatwo obracać po kilkukrotnym uruchomieniu hamulca.

Powinniśmy także wykonać określone manewry motocykla przed zakupem. Ustawmy motocykl w pozycji pionowej i wyprostujmy kierownicę. Teraz możemy sprawdzić zbieżność kół. Jeśli koła nie są ustawione w jednej linii, należy zrezygnować z zakupu takiego motocykla, ponieważ rama jest wypaczona. Podczas jazdy próbnej decydujące znaczenie ma zachowanie podczas jazdy i odgłosy silnika.

Najważniejszym pytaniem przy zakupie motocykla jest na pewno to, na jakim modelu w ogóle chcemy jeździć. Pod tym względem motoryzacja ma bardzo wiele do zaoferowania. Różnice mogą być duże i dotyczyć zarówno wyglądu, jak i właściwości. Możemy zdecydować się na model, który nadaje się szczególnie do jazdy terenowej. Są one stosunkowo lekkie i ciężko jest je uszkodzić podczas jazdy po nierównym terenie. Jako początkujący powinniśmy rozważyć taką maszynę tylko wtedy, gdy naprawdę chcemy uprawiać sporty motorowe typu off-road. Większość motocykli jest przystosowana do ruchu drogowego. Dzięki tym maszynom możemy jeździć zarówno na drodze, jak i w terenie. Ze względu na niską wagę, pewne modele często osiągają dobre osiągi nawet przy małej mocy. Z drugiej strony, możemy zaopatrzyć się w znacznie bardziej komfortowe i bardziej odpowiednie dla osób, które chcą pokonywać długie dystanse i mieć przy sobie dużo bagażu. Tego rodzaju modele są właściwe na dłuższe przejażdżki. Silniki są również przeznaczone do dłuższych podróży.

Istnieją także modele, które nadają się dla sportowców, które przydają się szczególnie na torach wyścigowych. W przypadku tych motocykli, mniejszy nacisk kładzie się na komfort podczas jazdy lub przydatność do codziennego użytku. Mają one szybko przyspieszyć, a następnie osiągnąć najwyższą wydajność. Projektanci dokładają wszelkich starań, aby zapewnić sportowcom zrównoważony stosunek wagi do osiągów silnika. Wyniki z wyścigów są tutaj testowane bezpośrednio pod kątem ich standardowego zastosowania. Jako początkujący powinniśmy być raczej powściągliwi wobec zakupu tego modelu. Nie możemy bowiem jako początkujący kontrolować w wystarczającym stopniu motocykli o wysokich osiągach. Jeśli lubimy wygodę i chcemy jechać w weekend po drodze wiejskiej, powinniśmy poszukać przeznaczonego na ten cel. Modele te oparte są na amerykańskich klasykach z lat trzydziestych i pięćdziesiątych. Szerokie opony i długi rozstaw osi zapewniają dobrą przyczepność na drodze.

Podsumowując, kiedy kupujemy swój pierwszy motocykl, upewnijmy się, że będziemy wiedzieli, jak nim jeździć. To jest najważniejsze kryterium. Jako początkujący, nie potrzebujemy potężnego silnika zaprojektowanego z myślą o najwyższych osiągach i skomplikowanym wyposażeniu. Ważniejsze jest to, czy maszyna pasuje do wielkości naszego ciała i że w nagłych wypadkach możemy naprawić to urządzenie samodzielnie. Początkujący powinni również najpierw kupić używany motocykl. Zadrapania nie są tutaj tak dramatyczne. Ponadto, ze zdobytym, niezbędnym doświadczeniem, możemy potem poszukać nowego motocyklu.