Wycieczki - zawsze warto się wybrać

Chyba każdy z nas lubi poznawać nowe miejsca, smaki, zażywać wrażeń i podziwiać piękno natury lub dzieła rąk ludzkich. Wszystkie te przyjemności są możliwe, jeśli od czasu do czasu wybierzemy się na wycieczki. Dzięki postępowi technologicznemu możemy udać się w dowolne miejsce niemal o każdej porze roku, a nawet dnia.

Ważne pytania

Planując podróż stajemy przed kilkoma pytaniami:

- dokąd chcemy pojechać,

- jak długo będzie trwała wycieczka,

- czym dojedziemy na miejsce,

- gdzie będziemy spali i, co planujemy zjeść,

- co powinniśmy ze sobą zabrać?

Finanse

Niezależnie od tego, jakie są nasze odpowiedzi, pamiętajmy, że równie istotny jest budżet. Warto korzystać z własnych oszczędności, unikając pożyczek. Pomoże to nam na spokojne spędzenie czasu wolnego bez konieczności martwienia się jak i kiedy spłacimy zadłużenie. Dzięki temu zrelaksujemy się i zregenerujemy na dłużej.

Pamiętajmy, że wspaniałe wspomnienia są dostępne za darmo, wystarczy rozejrzeć się i skorzystać z tego, co mamy pod ręką. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek polecany jest rower, dzięki któremu mogą dotrzeć w dowolne miejsce w krótkim czasie, dodatkowo przebywając na świeżym powietrzu. Równie atrakcyjny jest marsz. Parki, lasy, jeziora posiadają niesamowity urok, który odkryjemy, gdy tylko pozwolimy naturze nas zauroczyć. Jeżeli mieszkamy w mieście, sprawdźmy ofertę bezpłatnych atrakcji. Oprócz samodzielnych wędrówek, pomników czy rzeźb, często możemy spotkać się z darmowymi wstępami do muzeów, pokazów tanecznych lub aktorskich, wycieczek z przewodnikiem.

Towarzystwo

Równie istotną kwestią jak finanse, jest to, z kim się wybieramy na wycieczkę. Jeżeli będzie ona jednoosobowa - sami jesteśmy dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem. Gdy podróżujemy ze znajomymi lub rodziną, oczywiste jest, że nie musimy spędzać ze sobą każdej chwili. Jednak na pewno miło będzie zażyć kilku wspólnych atrakcji. Dlatego dobrze jest przed wyjazdem ustalić, co chcemy zobaczyć oraz jak wyobrażamy sobie czas spędzony razem. Jeszcze inną kategorią wycieczek jest podróż z dziećmi. Wówczas na pierwszym miejscu są właśnie nasze pociechy. Planując podróż zorientujmy się czy w danym miejscu są dostępne jakieś atrakcje dla najmłodszych, jeśli jedzie z nami niemowlę, dużo ułatwi nam obecność przewijaka, łóżeczka czy krzesełka do karmienia w pokoju. O wiele łatwiej także wykąpać bobas w wannie niż pod prysznicem. Starsze dzieci chętnie na pewno spędzą czas na placach zabaw lub w świetlicach pełnymi gier. W hotelach często nawet oferowane są zajęcia z animatorami.

Cel podróży

Niezależnie od wcześniejszych ustaleń, wybierając się na wycieczkę, należy ustalić, dokąd zmierzamy? Chyba, że należymy do łowców przygód i chcemy dać się poprowadzić losowi, wówczas wystarczy spakować plecak, udać się do najbliższej jezdni i wyciągnąć palec. Zabierzmy się z kierowcą w trasę, podziwiajmy i bądźmy wdzięczni za otaczający nas świat.

Jeżeli jednak mamy ograniczony czas i czujemy większy komfort, wiedząc dokąd się udajemy, posiadamy szeroką gamę możliwości. W wycieczkach krajowych możemy kierować się atrakcjami większych miast. Jeżeli zależy nam na zgłębieniu wiedzy na temat naszej historii, wybierzmy Kraków, Gdańsk, Warszawę, Malbork czy Gniezno. Tam liczne muzea odpowiednio otoczą nas swoją opieką. Chcąc zachwycić się przyrodą udajmy się w tereny nadmorskie, górskie lub na Mazury. Natomiast, jeżeli zależy nam na poznaniu ciekawych tradycji regionalnych, skierujmy nasze kroki ku Poznaniu, z jego pysznymi rogalami, Koziołkami i pięknym Starym Rynku. Równie zachwycający jest Toruń, posiadający legendarne pierniki, Krzywą Wierzę i wiele innych wartych zobaczenia atrakcji.

Poza tym, mamy do wyboru wycieczki zagraniczne - ciepłe kraje, zimne, wyspy. Osoby lubiące się wspinać i zdobywać szczyty na pewno nie odmówią wyjazdu w Himalaje. Natomiast te, ceniące lenistwo, chętnie skorzystają z wyjazdów all inclusive, na przykład na Majorkę czy Maltę.

Transportu

Tutaj mamy także szerokie pole do popisu. Na pewno najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Możemy zabrać ze sobą wszystko, co nam wpadnie do głowy. Poza dojazdem na miejsce, wykorzystamy nasze auto, aby dojechać od punktu do punktu już na wakacjach. Minusem tego wyboru jest wyznaczenie kierowcy, który nie będzie miał możliwości zrelaksowania się podczas podróży. Możemy go ominąć jeśli skorzystamy z innego wyboru.

Jest nim samolot. Dolecimy nim do większych miast, w komfortowych warunkach. Jest to zdecydowanie najszybszy z możliwych środków podróżowania, jednak pamiętajmy, że zazwyczaj lotniska usytuowane są z dala od centrum, a przed odlotem mamy obowiązek stawić się z wyprzedzeniem na odprawę. Nasz bagaż także ma określoną masę, po której przekroczeniu należy uiścić opłatę dodatkową.

Bez takich obostrzeń możemy udać się na wycieczkę pociągiem. Dowiezie on nas do centrum miasta w stosunkowo krótkim czasie. Kupując bilet odpowiednio wcześnie możemy liczyć na rabat, tak samo jak wówczas, gdy podróżujemy z grupą lub z dziećmi.

Niezależnie od tego, dokąd, czym i, z kim się wybieramy na wycieczkę, pamiętajmy, aby się dobrze bawić. Niech najważniejsze dla nas będzie zdobycie nowych doświadczeń i wspomnień, które zostaną na całe życie.