Jak odnieść sukces prowadząc biznes?
Praca na własny rachunek jest marzeniem wielu osób i choć każdego roku otwiera się kilkaset tysięcy nowych działalności to duża część z nich jest szybko zamykana. Zastanawiające wydaje się, więc być to, dlaczego jednym wiedzie się w biznesie a innym wprost przeciwnie.
Od czego zależy sukces w biznesie?
Powodzenie w biznesie zależy od dobrego przygotowania się do działalności gospodarczej oraz od posiadania odpowiednich umiejętności i cech charakteru. Praca na swoim jest działaniem specyficznym i diametralnie różnym od pracy etatowej. Bardzo dużo początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy i później spotykają ich rozczarowania. Warto, więc już na samym wstępie uzmysłowić sobie, że w działalności gospodarczej nagradzane są efekty. Sam fakt wykonywania pracy w biznesie w ogóle nie gwarantuje dochodów. Może być tak, że ktoś przez wiele dni ciężko pracuje po wiele godzin dziennie organizując handel i jednocześnie nic nie zarabia. W biznesie wszelkie czynności muszą być przemyślane i zasadne. Tutaj liczy się efektywność. Niestety wielu Polaków ma problem z tym, że pracują dużo zamiast pracować mądrze. To właśnie takie osoby, nie mają szans na zyski w biznesie.
Dobre przygotowanie do otwarcia firmy również jest niesamowicie ważne. Ze szczególną rozwagą trzeba wybierać przedmiot działalności. Wiele osób wchodzi w dany biznes tylko i wyłącznie z chęci zysku. Wydaje im się, że coś jest bardzo opłacalne i zaczynają to robić. To duży błąd. Po pierwsze to fakt, że kolega zarabia duże pieniądze prowadząc handel częściami samochodowymi wcale nie oznacza, że nam również się to uda. Po drugie nie warto decydować się na działalność, której nie znamy albo na wykonywanie czynności, których nie lubimy tylko, dlatego, że rokują one, jako dochodowe. Najbardziej wskazana sytuacja to taka, gdy zajmujemy się biznesem, który jest naszą pasją, bo wtedy mamy szansę osiągnąć pozycję eksperta, co wzbudza zaufanie klientów. Poza tym koniecznie trzeba przeprowadzić badanie ryku. Sprawdzamy jak wygląda konkurencja, jakie ma ceny i zawczasu szukamy dostawców dla naszych towarów czy półproduktów. Nie warto pchać się tam, gdzie już istnieje bardzo duża konkurencja, bo wtedy pozostanie tylko rywalizowanie niską ceną.
Środki i start i rozruch biznesu
Bardzo dużo osób popełnia ten błąd, że otwiera firmę bez wystarczającego zaplecza finansowego. Tak dzieje się w przypadku osób, które bardzo marzą o pracy na swoim oraz tych, które nie mają innego wyjścia, bo na przykład straciły pracę. Firma w początkowym etapie to przede wszystkim koszty. Do tego trzeba liczyć się z tym, że na początku będą popełniane liczne błędy, co zaowocuje stratami. Eksperci szacują, że dla bezpieczeństwa nowej firmy potrzebne są środki, na co najmniej 6 miesięcy jej działania. Przedsiębiorcy często robią ten błąd, że liczą na pieniądze, które dopiero mają zarobić prowadząc handel. Tymczasem rzeczywistość bywa brutalna, bo kontrahenci potrafią znacznie spóźniać się z płatnościami.
Sukces w biznesie a predyspozycje psychiczne
Obserwując liczne biznesy w otoczeniu można bardzo szybko zorientować się, że ich powodzenie tak naprawdę w największej mierze zależy od osobowości właściciela. Ten specyficzny tryb pracy wymaga samodzielności, pracowitości i dobrej organizacji czasu pracy. W pracy na swoim najlepiej radzą sobie osoby z dużą dyscypliną i wewnętrzną motywacją. Przydaje się także duża odporność na stres i umiejętność podejmowania ryzyka. Warto od razu zdać sobie sprawę z tego, że nie da się prowadzić firmy nie ryzykując. Element niepewności jest wpisany w biznes. Wreszcie wśród predyspozycji psychicznych bardzo dużą rolę odgrywa asertywność i siła przebicia. Przedsiębiorca musi umieć się upomnieć o swoje, reklamować produkty i usługi oraz musi umieć negocjować ceny gdy prowadzi handel. Niestety otoczenie, w którym działa biznes nie zawsze jest uczciwe. Trzeba być czujnym, sprawdzać faktury, pilnować dostaw i terminów przelewów. Gdybyśmy we wszystkim zdali się na zaufanie do partnerów bardzo szybko generowalibyśmy duże straty.
W biznesie bardzo przydaje się wytrwałość. Tutaj starty, błędy, porażki zdarzają się każdego dnia i trzeba umieć się z nich podnosić. Przedsiębiorca to ktoś, kto nieustannie próbuje czegoś nowego, ciągle szuka szans i jednocześnie na bieżąco rozwiązuje problemy. Codzienne życie przedsiębiorcy jest bardzo stresujące, musi on wykazywać się dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Nie jest łatwo także zarządzać podległym zespołem. Tutaj przydają się cechy przywódcze. Jeśli ktoś jednak ma silną determinację i ceni sobie pracę na swoim z pewnością wcześniej czy później zapracuje sobie na dobrą pozycję rynkową, bo sukces jest w zasięgu ręki. Trzeba być bardzo cierpliwym niezależnie od tego czy prowadzimy handel, produkcję czy usługi dla okolicznych mieszkańców. Każdy, kto przykłada się do swojej pracy i stara się stale rozwijać ofertę z czasem zdobywa stałych, lojalnych klientów, którzy pomagają osiągnąć stabilizację finansową w długim okresie.