Turystyka górska w Polsce

My Polacy, częściej niż kiedyś czas wolny od zajęć i obowiązków spędzamy w sposób aktywny. Lubimy wypoczywać na łonie natury w pięknym otoczeniu polskich gór i lasów. Od kilku lat nie mniejszą popularnością cieszą się nadbałtyckie miejscowości, które obfitują w coraz większą liczbę ścieżek rowerowych i innych atrakcji turystycznych. Patrząc na kurorty pełne turystów można powiedzieć, że Polacy to naród aktywny, kochający góry i ruch na świeżym powietrzu, dla których turystyka piesza i rowerowa to najlepszy sposób na wypoczynek.

Turystyka górska - pasma górskie leżące w granicach Polski

Chociaż piesza wycieczka w góry wymaga trudu i poświęceń to polskie góry przeżywają oblężenie turystów w każdy długi weekend, we wszystkie przerwy świąteczne, ferie i wakacje. Turystyka górska przeżywa swój rozkwit, a znalezienie przez zbłąkanego turystę wolnego noclegu w tatrzańskich schroniskach górskich graniczy dziś z cudem. Góry to dobra opcja na każdy weekend, a zdobywanie szczytów to wielka przygoda. Polski krajobraz górski jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są trasy łatwe i bezpieczne, nie wymagające wchodzenia na turnie i granie, ale są i takie, które wywołają dreszczyk emocji i skok adrenaliny. Patrząc na mapę Polski mamy do wyboru pasma górskie należące do Karpat i Sudetów. Wszystkie obfitują w przepiękne i zróżnicowane pod względem trudności szlaki turystyczne.

Karpaty

Południowo - wschodnią część naszego kraju zajmują Karpaty, których niecałe 10 % znajduje się w granicach Polski. Do Zewnętrznych Karpat Zachodnich należą m.in. pasma Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy. Dalej na wchód znajdują się Gorce, Kotlina Sądecka oraz Beskid Sądecki. Do Centralnych Karpat Zachodnich zalicza się Tatry, Pieniny. Nie można nie wspomnieć o Zewnętrznych Karpatach Wschodnich, do których zaliczane są znane Bieszczady Zachodnie i mniej znane Góry Sanocko - Turczańskie.

Sudety

Położone w południowo - zachodniej części dzielą się na Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe i Sudety Wschodnie. W skład Sudetów Zachodnich wchodzą: Góry Izerskie z Pogórzem Izerskim, Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Góry Kaczawskie z Pogórzem Kaczawskim i Rudawy Janowickie. Sudety Środkowe są niższym pasmem górskich w ich skład wchodzą regiony takie jak Kotlina Kamiennogórska, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką i Rów Górnej Nysy. W granicach Polski pozostaje też niewielka część Sudetów Wschodnich, do których należą Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i fragment Gór Opawskich.

Góry Świętokrzyskie

To niewielkie pasmo górskie, które stanowią najwyższą część Wyżyn Polskich w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższa częścią Gór Świętokrzyskich są Łysogóry, z najwyższym szczytem Łysicą 612 m n.p.m. Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce i jednymi z najstarszych w Europie.

Miłośnicy wysokogórskich wycieczek spośród wszystkich szczytów leżących na terenach Polski mają do wyboru trzy najwyższe:

1. Rysy 2499 m n.p.m. (Tatry)

2. Babia Góra 1725 m n.p.m. (Beskid Żywiecki)

3. Śnieżka 1602 m n.p.m. (Karkonosze)

Dla miłośników tras łatwych i bezpiecznych pozostają niemniej piękne, ale już niższe wierzchołki. Do najbardziej znanych należą:

1. Śnieżnik 1425 m n.p.m. (Masyw Śnieżnika)

2. Tarnica 1346 m.n.p.m. (Bieszczady)

3. Turbacz 1310 m n.p.m. (Gorce)

4. Skrzyczne 1257 m n.p.m. (Beskid Śląski).

5. Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. (Góry Izerskie)

5. Wielka Sowa 1015 m. n.p.m. (Góry Sowie)

6. Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. (Góry Stołowe)

7. Chełmiec 851 m n.p.m (Góry Wałbrzyskie)

8. Ślęża 718 m n.p.m. (Masyw Ślęży)

Piesza turystyka górska może zaoferować turystom trasy zarówno na niedzielny rodzinny wypad, jak i na kilkudniowe marsze z plecakiem i całym ekwipunkiem. W masywach wielu polskich gór występują lasy reglowe, łąki, polany, na których strudzony turysta może zatrzymać się, aby złapać oddech, kontemplować widoki, wdychać świeże górskie powietrze i rozkoszować się ciszą. W większości szlaki są dobrze oznakowane, opisane oraz oznaczone właściwymi kolorami. Nie zaszkodzi jednak zawsze mieć przy sobie mapę, kompas i prowiant na wszelki wypadek, gdyby do schroniska oferującego pyszną szarlotkę czy naleśniki zabrakło nam chwilowo sił, aby tam dojść, albo na wypadek gdyby pogoda zatrzymała nas na dłużej w jednym miejscu. Bo o pogodzie w górach bez względu na to, jak wysokich nie należy nigdy zapominać. To pierwszy czynnik, od którego powinno się zaczynać planowanie górskiej "wyprawy". Deszcz, mgła i gwałtowne burze mogą skończyć się tragicznie, o czym z pewnością nigdy nie zapomną tegoroczni amatorzy tatrzańskich szlaków, na Giewont zwłaszcza.

Aby uniknąć zagrożeń, a z wycieczek górskich wracać tylko z dobrymi wspomnieniami i doświadczeniami, należy zawsze skrupulatnie zaplanować wyprawy odpowiednio do panujących warunków pogodowych oraz swoich możliwości fizycznych, pamiętając, że najlepszy czas na wyjście w góry to poranek, a nie popołudnie.