Jak pielęgnować swoje paznokcie?

Nasze paznokcie są bardziej złożone niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Stanowią one tarczę ochronną dla naszych palców. Kruche paznokcie są zatem nie tylko problemem estetycznym. Są one również bardziej podatne na infekcje grzybicze i bakteryjne. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o zdrowie paznokci i właściwie je pielęgnować. Dlatego też, tak jak staramy się stosować nawilżacze na twarz, odżywki na włosy lub balsamy na całym ciele, musimy uwzględnić pielęgnację paznokci podczas naszej zwykłej, codziennej rutyny.

Należy odpowiednio odżywiać swoje paznokcie. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że pożywienie ma ogromny wpływ na wygląd naszych paznokci. Choroba lub poważny brak witamin może znaleźć odzwierciedlenie w naszych paznokciach w bardzo oczywisty sposób. Ogólnie zaleca się spożywanie żywności bogatej w witaminę A i B, więc jeśli mamy delikatne paznokcie, powinniśmy zacząć od zwiększenia obecności w diecie zbóż, drożdży piwnych, pomidorów, czerwonej papryki, marchwi, orzechów, migdałów, skorupiaków i ryb. Zalecane jest również zrównoważone spożycie produktów mlecznych, które dostarczają wapnia potrzebnego do zachowania zdrowych i mocnych paznokci.

Zawsze należy chronić paznokcie przed wilgocią i agresją. Tym samym zawsze używajmy rękawic podczas szorowania, nie tylko po to, aby uniknąć uszkodzenia lakieru do paznokci, ale także dlatego, że utrzymywanie paznokci w stałym kontakcie z wilgocią i mydłem powoduje ich zniszczenie i pojawienie się grzyba. Ponadto, należy używać rękawic do wszystkich zadań, które wiążą się z jakimś wpływem na paznokcie, takich jak ogrodnictwo, majsterkowanie i rękodzieło.

Trzeba także nawilżać swoje paznokcie za pomocą rożnych substancji. Potrzebują one również dawki jakichś substancji nawilżającej, aby były zdrowe i silne. W tym celu poleca się zabiegi, takie jak kąpiel w oliwie z oliwek. Pozostawmy podczas niej paznokcie do namoczenia na 5 minut, a następnie masujmy je, aby jak najlepiej wchłaniały składniki odżywcze. Jeśli chcemy je również utwardzić, nałóżmy kilka kropel oleju rycynowego. Warto także dowiedzieć się, jak stworzyć własną odżywczą maseczkę do paznokci.

Warto także dbać o skórki, które znajdują się wokoło paznokci. Skórki są zwykle wielkimi zapomnianymi. Dlatego też zaleca się, aby za każdym razem, gdy nakładamy krem nawilżający na dłonie, rozprowadzimy go również na skórki, wykonując ich niewielki masaż. Ponadto, kiedy idziemy na manicure, musimy nawilżyć skórki olejem (kupowanym w sklepie lub domowej roboty), aby je zmiękczyć i uformować, nie uszkadzając ich jednak. Przygotowuje to powierzchnię do manicure i pozostawia je w dobrym stanie.

Wskazane jest także odpowiednie przecinanie paznokci. Chociaż lepiej jest użyć pilnika niż nożyczek, powinniśmy przyciąć paznokcie, jeśli są one zbyt długie. Zawsze wykonujmy to za pomocą odpowiednich nożyczek lub obcinaczek do paznokci, i podążając za kształtem naskórka, który pokazuje nam naturalny kształt naszych paznokci, który musimy zachować. Najlepszym czasem na zrobienie tego bez większego wysiłku jest wyjście z pod prysznica, ponieważ paznokcie są wówczas bardziej miękkie. Do piłowania należy używać odpowiedniego pilnika, najlepiej metalowego, aby nie pozostawić odłamków. Przed piłowaniem warto zanurzyć ręce w ciepłej wodzie z odrobiną mydła na kilka minut. W ten sposób nie uszkodzimy zbytnio warstw paznokci. Aby wyeliminować pozostałości, które zostały oderwane, przesuń pilnik pionowo od góry do dołu przez krawędź paznokcia, wykonując ruchy tylko w jednym kierunku.

Warto także w pewnych sytuacjach rozważyć wybielanie paznokci w domu. Jak wiemy, zastosowanie kolorowego lakieru na paznokciach może je zażółcić. Aby tego uniknąć, należy zawsze używać ochronnego lakieru do paznokci przed kolorowym lakierem. Ponadto, jeśli nasze paznokcie zmieniły kolor na żółty i chcemy je oczyścić, możemy to zrobić od czasu do czasu zanurzając je po prostu w zwykłym soku cytrynowym. Czasami także warto zostawić paznokcie bez malowania na jakiś dzień lub dwa, aby mogły one odpocząć od lakieru i innych substancji chemicznych.

Jeżeli zamierzamy jednak często malować paznokcie, to musimy za każdym razem, po każdym dniu zmywać je odpowiednim zmywaczem, najlepiej jakiejś polecanej i doświadczonej marki. Powinniśmy także używać odpowiedniej jakości lakierów do paznokci, tak aby zawierały one jak najmniej szkodliwych substancji chemicznych. Paznokcie należy spiłować, jeśli to konieczne, aby nadać im pożądany kształt przed nałożeniem lakieru. Cienkie paznokcie są dużym problemem, ponieważ główną rzeczą, której potrzebują, jest keratyna i powinniśmy poszukać takich lakierów i odżywek, które będą zawierały ten składnik, aby go lepiej wzmocnić i ukształtować. Po zmyciu warstwy lakieru należy paznokcie odpowiednio nawilżać, aby nie straciły one swojego naturalnego połysku. Jeżeli zastosujemy się do tych wszystkich zasad, to nasze paznokcie będą zawsze piękne błyszczące zdrowe i staną się naszą wizytówką w kontaktach z innymi ludźmi. Dlatego warto o nie dbać.