Po co chodzić do stomatologa?

Kiedy nowoczesna stomatologia jeszcze nie istniała, ludzie zazwyczaj cierpieli z powodu bólu zębów i utraty zębów od najmłodszych lat. Starsi ludzie bez zębów byli często niedożywieni i umierali przedwcześnie, ponieważ nie mogli już dłużej żuć. Dziś większość pacjentów stomatologa zachowuje zęby na całe życie i cieszy się pięknym uśmiechem. Warto wiedzieć, jak nowoczesna stomatologia umożliwiła te niezwykłe osiągnięcia.

Stomatologia prewencyjna, lepsza edukacja i regularne kontrole są kluczowe w zapobieganiu bólom zębów i utracie zębów. Edukacja w zakresie higieny jamy ustnej okazała się tak skuteczna dla wielu osób, że rzadko potrzebują leczenia stomatologicznego. Jednak wiele osób obawia się pójść do dentysty. Bez względu na to, jak się czujemy, dobrze byłoby zadać sobie pytanie, co stomatolog może dla nas zrobić, czy wizyta jest warta zachodu. Aby naprawdę docenić znaczenie stomatologii prewencyjnej, trzeba zrozumieć, na czym polega profilaktyka. Dentyści mogą pomóc w zapobieganiu silnym bólom zębów i ich utracie. Z pomocą pacjenta, starają się zwalczać efekty działania płytki nazębnej, miękkiej płytki bakteryjnej, która przylega do zębów. Pozostałości pokarmu umożliwiają rozwój bakterii. Zamieniają cukier w kwasy, które atakują szkliwo i czynią je porowatym. Wreszcie tworzy się próchnica. Na tym etapie osoba dotknięta chorobą nie ma jeszcze żadnych objawów, ale kiedy zniszczenie dociera do miazgi, pojawia się ostry ból. Płytka bakteryjna może również powodować udrękę w inny sposób. Jeśli nie jest starannie szczotkowana, twardnieje, a także tworzy wapienny osad, kamień nazębny. Może to spowodować zapalenie dziąseł. Dentysta może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, ale jeśli nic się z tym nie zrobi, tkanki wokół zębów mogą być tak bardzo uszkodzone, że w końcu wypadną. W ten sposób traci się więcej zębów niż przez próchnicę.

Zaleca się regularne wizyty u dentysty, raz lub dwa razy w roku, w zależności od stanu zębów. Podczas kontroli zęby są dokładnie badane pod kątem próchnicy i w razie potrzeby wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Jeśli stomatolog znajdzie dziury, zwykle może je wypełnić bez przysparzania bólu pacjentowi, przy użyciu znieczulenia miejscowego i szybkiego wiertła. Niektórzy stomatolodzy używają teraz laserów lub żeli do rozpuszczania zniszczonej tkanki. Może to ograniczyć lub wyeliminować wiercenie i znieczulenie. U dzieci, dentysta sprawdza nowo rosnące zęby, w szczególności w celu sprawdzenia, czy na powierzchni żucia nie ma pęknięć lub zagłębień, które trudno czyścić szczoteczką do zębów. Może zalecić pokrycie uszkodzonego obszaru zęba materiałem uszczelniającym, aby powierzchnia zęba była gładka i łatwa do oczyszczenia, chroniąc ją przed próchnicą.

U dorosłych pacjentów stomatolog stara się przede wszystkim zapobiegać chorobom dziąseł. W związku z tym zdrapuje stwardniałe złogi kamienia nazębnego. Ponieważ większość ludzi często zaniedbuje pewne obszary podczas czyszczenia zębów, dentysta może zwrócić uwagę na te obszary i pomóc w udoskonaleniu techniki ich pielęgnacji.

Każdy, kto cierpi na uszkodzenia, braki lub krzywe zęby, odetchnie z ulgą, wiedząc, że obecnie dostępnych jest wiele nowych procedur odbudowy uzębienia. Należy jednak mieć również na uwadze koszty, ponieważ takie uzupełnienie zęba jest drogie. Jednak wielu ludzi uważa, że renowacja zębów jest warta zachodu. W przypadku złamanych lub przebarwionych zębów przednich możliwe jest zastosowanie implantów, które zazwyczaj składają się z przezroczystej ceramiki i wygląda zwodniczo podobnie do naturalnego szkliwa. Takie ceramiczne elementy są łączone z powierzchnią uszkodzonego zęba, nadając mu nowy kształt i wygląd. W przypadku większych uszkodzeń dentysta może zalecić koronę. Pokrywa to całkowicie pozostały ząb i nadaje mu zupełnie nową powierzchnię, wykonaną ze złota lub naturalnie wyglądającego materiału. Co może zrobić stomatolog, jeśli brakuje jednego lub więcej zębów? Może on dopasować wyjmowaną protezę lub stały mostek, który jest mocowany po obu stronach szczeliny w celu utrzymywania jednego lub większej liczby sztucznych zębów na miejscu.

Krzywe zęby mogą nie tylko wpływać na poczucie własnej wartości, ale również mogą być trudniejsze w pielęgnacji i bardziej podatne na choroby. Jeśli zęby nie zamykają się prawidłowo, mogą powodować ból i utrudniać żucie. Na szczęście stomatolog może korygować takie problemy z aparatem ortodontycznym. Dzięki nowszym rozwiązaniom aparaty ortodontyczne są teraz mniej widoczne i nie wymagają tak częstej regulacji, jak wcześniej.

Niektórzy stomatolodzy są również bardziej zainteresowani leczeniem nieświeżego oddechu. Większość ludzi od czasu do czasu ma nieświeży oddech, podczas gdy inni mają regularnie nieświeży oddech. To może mieć kilka przyczyn. Niektórzy dentyści mogą określić dokładną przyczynę. Nieświeży oddech jest często powodowany przez bakterie, które kolonizują grzbiet języka. Można temu zaradzić poprzez skrobanie języka lub żucie gumy bez cukru w celu pobudzenia wydzielania śliny.