Podróże po USA - Nowy Jork

Planując podróże po USA nie powinno się zapominać o Nowym Jorku. Jest to największe miasto tego państwa i niezwykle imponujące miejsce. Mówi się, że nie da się przejść obojętnie przez ulice Nowego Jorku. Jednych zachwyca, a innych przytłacza nieustanny hałas oraz ruch w dzień i w nocy. Wielu Polaków zna Nowy Jork z filmów i seriali jak „Kevin sam w Nowym Jorku”, „Słomiany wdowie” czy „Przyjaciele”. A jaki Nowy Jork jest naprawdę? O tym każdy musi się sam przekonać odwiedzając to miasto.

Krótki opis i historia Nowego Jorku

Miasto znajduje się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w stanie Nowy Jork na trzech wyspach i na stałym lądzie. Składa się z pięciu okręgów: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Całe miasto zamieszkuje około 10 milionów ludzi. Jest to jedno z największych centrów handlowych, finansowych, kulturalnych oraz medialnych na świecie. To właśnie tutaj mieści się główna siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Tereny na których powstał Nowy Jork odkryte zostały przez Giovanniego da Verazzano w 1524 roku. Najpierw swoją osadę założyli tutaj Holendrzy. Handlowali tam wówczas futrami. W 1624 roku nazwali to miejsce Nowym Amsterdamem. Po czterdziestu latach miasto zostało zdobyte przez Brytyjczyków, którzy zmienili nazwę na Nowy Jork. W 1898 roku miasto było już drugim co do wielkości na świecie i stało się najważniejszym ośrodkiem gospodarczo-finansowym w całych Stanach. Po kryzysie finansowym w latach 30-tych nastąpił kolejny wielki rozkwit. Postało wówczas wiele wspaniałych budowli i wieżowców, które zachwyciły cały świat. Dzisiaj można w tym mieście spotkać ludzi z całego świata. Szacuje się, że około 35% mieszkańców Nowego Jorku pochodzi z poza kraju. Jest tutaj ogromna liczba ludzi z Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy. W mieście znajduje się też największe skupisko mieszkańców pochodzenia żydowskiego na świecie.

Co warto zwiedzić?

W Nowym Jorku jest tyle atrakcji, że nie sposób zobaczyć wszystkiego nawet mają kilka dni do dyspozycji. Jest jednak kilka miejsc, które należą do obowiązkowych punktów dla każdego turysty. Prawie wszystkie znajdują się na Manhattanie. Są to:

Statua Wolności – to nazwa wielkiego posągu, który znajduje się na wyspie Liberty oraz jeden z symboli całej Ameryki. Przedstawia kobietę z płonącym zniczem i książką. Posąg wykonany został we Francji, a jednym z projektantów był Gustaw Eiffle. Na wyspę kursuje regularnie prom. Turyści mogą zwiedzać wnętrze posągu, w którym znajdują się schody na tarasy widokowe.

Mosty Nowego Jorku – w mieście znajduje się kilka ogromnych i bardzo imponujących mostów. Należą do nich mosty: Brooklyn, Manhattan, Williamsburg, Queensboro i Verrazano-Narrows. Do najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych należy most Brookliński o długości 1834 metrów. Łączy dwa nowojorskie okręgi: Manhattan i Brooklyn. Budowę mostu w stylu neogotyckim ukończono 24 maja 1883 roku i należy obecnie do zabytków architektonicznych.

Empire State Bulding – To jeden z najsłynniejszych wieżowców w Nowym Jorku. Do 1973 roku był najwyższym budynkiem w mieście. Jego wysokość wynosi 381 metrów. Na górze znajdują się tarasy widokowe dla zwiedzających, skąd można oglądać oszałamiający widok.

1 World Trade Center (Freedom Tower) – to jeden z czterech wieżowców powstałych na miejscu zniszczonych biurowców WTC po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 roku. Budynek otworzony został w 2014 roku i obecnie jest najwyższym budynkiem w USA. Jego wysokość wynosi 1776 stóp co symbolizuje datę uzyskania przez kraj niepodległości. Na górze znajdują się tarasy widokowe dla zwiedzających.

Central Park – to najsłynniejszy na świecie park miejski. Założony został w 1858 roku. Znajduje się tutaj wiele pagórków, kilka jezior i wiele skał na których lubią odpoczywać Nowojorczycy. Łączna długość wszystkich alejek i ścieżek w parku wynosi 93 kilometry. W parku znajdują się place zabaw, sztuczne lodowisko, korty tenisowe i zoo.

Katedra Świętego Patryka – to największa świątynia katolicka w USA w stylu neogotyckim oraz siedziba arcybiskupa Nowego Jorku. Mieści się przy Piątej Alei w samym centrum Manhattanu. Budowa katedry ukończona została w 1878 roku.

Time Square – jest to główne skrzyżowanie na Manhattanie. Przecinają się tutaj ulice Broadway i 77. Miejsce to słynie z wielkich neonów i bilbordów, które największe wrażenie robią nocą. Każdego roku w Sylwestra tłum ludzi przychodzi na Time Square, aby podziwiać kryształową kulę, która opada zwiastując początek roku.

Grand Central Terminal – to stacja kolejowa, która wybudowana została przy ulicy 42 na Manhattanie w 1871 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, a obecny wygląd uzyskał w 1913 roku. Wykonany został w stylu Beaux Arts. W środku znajduje się wielka hala dworcowa, a nad wejściem umieszczone zostały rzeźby Merkurego, Herkulesa i Minerwy.

Muzea Nowego Jorku - w mieście znajduje się sporo ciekawych muzeów, które co roku odwiedzają miliony ludzi. Przy ulicy 52 mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej zwane w skrócie MoMA. Można tam podziwiać dzieła najsłynniejszych artystów na świecie jak Picasso, Andy Warhol czy Van Gogh. Sztukę współczesną można też oglądać w Muzeum Guggenheima. Znajdują się tutaj m.in. prace Chagalla i Legera. Miłośnikom natury polecane jest Muzeum Historii Naturalnej, które mieści się przy Central Parku. Jest to jedno z największych muzeów przyrodniczych na świecie. Znajduje się też tutaj planetarium i kino IMAX oraz słynna biblioteka z ogromnym zbiorem książek przyrodniczych.