Jak zmotywować dziecko do nauki?
Dzieci lubią się uczyć, ale wiele z nich traci motywację do nauki w młodym wieku. Wynika to przede wszystkim z presji, aby osiągać najlepsze możliwe wyniki. Większość uczniów rozpoczyna pierwszą klasę z dużą motywacją. Są dociekliwi i chętni do nauki. Jednakże, ta motywacja do uczenia się po kilku latach się zmniejsza. Jest to fatalne, ponieważ sukces w nauce wzrasta przede wszystkim wtedy, gdy uczniowie są zmotywowani do nauki. Podczas gdy małe dzieci wciąż chłoną wszystko co nowe, dumnie mówią o swoich nowych odkryciach i nie mogą się doczekać pierwszego dnia w szkole, badania psychologiczne pokazują, że ten zapał zanika najpóźniej z okresu dojrzewania, ale zazwyczaj po przejściu do szkoły średniej.
Aby zmotywować dzieci do nauki wskazane jest, stworzenie dobrego klimatu. Kiedy ludzie czują się komfortowo, są bardziej zmotywowani do uczenia się czegoś nowego i robienia nowych rzeczy. To nie tylko zależy od dzieci. Rozpocznijmy dzień, dobrze planując wspólnie czas na smaczne i zdrowe śniadanie z naszym dzieckiem. Zdrowe jedzenie w szkole, wystarczająco dużo snu i ćwiczeń, uporządkowane miejsce pracy i ciche środowisko do nauki pomagają utrzymać koncentrację na właściwym poziomie.
Konieczne jest także znalezienie odpowiednich zachęt do nauki. Sformułujmy cele, które nasze dziecko uważa za tak wielkie, że może się zmotywować do nauki, np. przyszłe wakacje za granicą mogą przekonać dziecko, że nauka słownictwa nie jest taka nudna. Aby treści nauczania dla dzieci w jak największym stopniu przyczyniały się do rozwoju i były ciekawe, ważne jest, aby łączyły się one z dotychczasową wiedzą.
Postarajmy się, aby szkoła nie stała się głównym tematem do rozmów. Dom powinien być przede wszystkim bezpieczną przystanią, w której dzieci mogą się zrelaksować i odzyskać siły po dniu spędzonym w szkole. Jeśli dziecko czuje się zestresowane, to będzie potrzebować niepotrzebnego rozproszenia uwagi i pięknych doświadczeń. Zawsze dobrze jest okazywać zainteresowanie szkolnym życiem naszego dziecka. Najlepiej zapytać o to jednak w dobrym momencie. Jeśli bezpośrednie pytania stresują nasze dziecko, możemy również spróbować skierować rozmowę na piękne rzeczy szkolnego życia, takich jak sport, zajęcia pozaszkolne lub przyjaciół. Kiedy dzieci mówią o pozytywnych doświadczeniach, będą się czuły lepiej podczas nauki.
Warto uświadomić dzieciom, jak ważny jest odpoczynek podczas nauki. Wystarczająca ilość przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami jest bardzo ważna, najlepiej zanim głowa zacznie boleć. Małe ćwiczenie i łyk wody pomoże w takich sytuacjach. Jeśli jest wystarczająco dużo czasu dla przyjaciół i hobby, życie naszego dziecka będzie w odpowiedniej równowadze, a motywacja do nauki na pewno wzrośnie. Jeżeli nasze dziecko ma ulubione miejsce do nauki lub jest bardziej skoncentrowane wieczorem niż zaraz po szkole, to wspaniale. Zostawmy dziecku decyzję o tym, jak powinno osiągnąć cele edukacyjne. To motywuje i wzmacnia pewność siebie dziecka.
Rodzice nie powinni stawać się nauczycielami zastępczymi, ponieważ może to pogorszyć ich relacje z dziećmi. Niemniej jednak, możemy przedstawić wiele sugestii i pomóc naszym dzieciom w nauce, co je dodatkowo zmotywuje. Nie należy nadużywać słowa "uczenie się". Lepiej jest mówić o odkrywaniu lub eksperymentowaniu. Dlaczego nie zamienimy ról i nie pozwolimy, aby dziecko powiedziało nam, czego się właśnie nauczyło? Zwiększa to pewność siebie dziecka. Ponadto inne, kreatywne metody nauczania pomagają zwiększyć motywację do nauki. Współcześnie dzieci mogą korzystać z Internetu, na przykład do samodzielnej i zmotywowanej nauki. Istnieje wiele stron internetowych dla dzieci, które mogą wykorzystywać. Ponadto, dobre aplikacje i programy pomagają zrozumieć i zastosować treści nauczania w sposób zabawny.
Można także wprowadzić treści szkolne do codziennego życia. Możemy zastosować arytmetykę, wyjaśnić wydarzenia historyczne z pomocą najnowszych wiadomości lub poćwiczyć słownictwo angielskie przy opowiadaniu zabawnej historyjki. Możemy uczyć się zawsze i wszędzie. Wycieczki na łono natury lub muzeów ożywiają suche materiały szkolne. Jeśli to możliwe, zaplanujmy wycieczki z całą rodziną i zabierzmy ze sobą odpowiednie materiały, aby czegoś nauczyć nasze dziecko. Plan nauki lub lista rzeczy do zrobienia pomaga stworzyć zachętę do nauki. Plan nauki określa dla każdego dnia, czego należy się nauczyć i w jaki sposób będziemy za to nagrodzenie. Cele nauczania są odnotowywane na liście zadań do wykonania i zaznaczanie tego po ich osiągnięciu. Promuje to entuzjazm do nauki, a tym samym również motywację.
Chwalenie tylko jednego udanego testu klasowego w danym czasie jest, niestety, nieproduktywne. Istnieje jednak szczególny bodziec motywacyjny, gdy chwalimy dziecko za rzeczy, na które może ono mieć bezpośredni wpływ, np. za wielkie zaangażowanie (niezależnie od wyniku). Dzieci zauważają, że mają sukces w swoich rękach. Uczą się nie poddawać się tak łatwo, a błędy i wyzwania wydają im się o wiele prostsze do osiągnięcia.