Krótkie wizyty w polskich miastach

W okresie jesiennym większość osób, które posiadają dzieci nie może sobie pozwolić na dłuższe wakacje. Zostają więc krótkie wypady weekendowe. Polska oferuje multum opcji spędzania wolnego czasu. Są góry i jeziora, wielkie puszcze i coraz więcej parków rozrywki. Jest też sporo zabytkowych miast, które z roku na rok wyglądają coraz ładniej i czyściej. Niniejszy artykuł skupi się właśnie na tych ostatnich. Jak więc zorganizować udany i tani wypad po polskich miastach? Najlepiej zacząć od krótkiego zapoznania się z istniejącą ofertą.

Przemieszczając się od granicy ukraińskiej, leżącej na południowym wschodzie, napotyka się pradawny Przemyśl, a obok nie mniej ciekawy Jarosław. W obydwu wymienionych miastach jeszcze niedawno można było wynająć tani nocleg, lecz obecnie to są główne punkty przesiadkowe dla pracowników ze wschodu. Ciągle jednak można zwiedzać te piękne miasta, wciąż posiadające charakter dziewiętnastowiecznej Galicji. Należy pamiętać, że Przemyśl jest bardzo starym miastem, pamiętającym pierwszych Piastów i można w nim podziwiać również stare kościoły i archikatedrę. Jadąc dale na zachód mija się Rzeszów, który turystycznie nie ma tyle do zaoferowania, co wiele zabytkowych miast, lecz uwagę zwraca dynamiczny rozwój stolicy regionu. Obecnie jest jednym z najlepszych do życia, gdzie bezrobocie jest wyjątkowo niskie, a demografia się mocna rozwija. Jadąc dalej oczywiście widzi się już przepiękny Kraków, ale warto również zatrzymać się w Tarnowie, gdzie podziwiać można piękny Rynek, z wyjątkowo udanym ratuszem. Zbaczając lekko na południe, obejrzeć można równie ładny ratusz w Nowym Sączu. Warto nadmienić, że tuż obok jest też Stary Sącz, z zachowaną drewnianą zabudową. W omawianym miasteczku na najwyższą uwagę zasługują zabytkowe, drewniane drzwi w wielu domach przy rynku.

Kolejnym miastem jest oczywiście Kraków i tutaj warto zatrzymać się na dłużej. Ilością zabytkowej tkanki miejskiej o charakterze zabytkowym, Kraków nie ustępuje najwspanialszym miastom europejskim. Wystarczy wspomnieć, że został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego jako jeden z pierwszych. Do najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Krakowa należą: zamek wawelski, z największą na świecie kolekcją gobelinów, kościół mariacki, dawny Kazimierz oraz budynki jednego z najstarszych w Europie uniwersytetów. Ciągle jest możliwe spędzić tani weekend w tym zaskakującym mieście.

Jadąc dalej na zachód, napotyka się śląskie miasta. Jeszcze niedawno nikt nie zwróciłby uwagi na ten region, ale odkąd zaczęto dbać o ich wygląd, zaczynają przyciągać również turystów. Na uwagę zasługują nie tylko odnowione uliczki, ale także pokaźna w regionie liczba zabytków industrialnych i przemysłowych. Przecież Śląsk jest regionalną stolicą przemysłu już od stuleci. Przemieszczając się dalej na zachód, dojeżdża się do Częstochowy. Tutaj najważniejszym miejscem na turystycznej mapie jest oczywiście Jasna Góra. Ciekawostką jest, że co roku odbywa się w omawianym mieście rozpoczęcie sezonu motocyklowego, kiedy to kilkadziesiąt tysięcy motocykli zjeżdża się na największy po wschodniej stronie oceanu atlantyckiego zjazd. Dale za zachód oczywiście leży Wrocław, który był budowany przez kilka różnych narodów. Przez stulecia przechodził z rąk do rąk, pomiędzy Polakami, Czechami i Niemcami. Każda z tych nacji wniosła olbrzymi wkład w dzisiejszy wygląd miasta, a spacerując pomiędzy czarującymi budynkami i uliczkami, można podziwiać niezwykłą i bujną jego historię.

Następnie warto się udać na północ, do starego, piastowskiego Poznania. To miasto wraz z sąsiedzkim Gnieznem sprawowało funkcję polskiej stolicy, zanim przeniesiono ją do omawianego wcześniej Krakowa. Poznań, jak mało które z rodzimych miast oferuje oprócz typowo miejskich atrakcji, również odpoczynek nad wodą. Oprócz plaży można skorzystać z bogatej oferty typowych, wodnych atrakcji. Później dobrze jest się wybrać do leżącego już prawie nad morzem Szczecina. Niezwykłe w nim jest to, że w ciągu ostatniego tysiąca lat prawie nigdy nie leżał w polskich granicach, a trafił w nie na stałe dopiero po drugiej wojnie światowej. W Szczecinie można uczestniczyć w odbywających się w nim dość często, zlotach największych na świecie żaglowców. Warto też wziąć udział w odbywającym się nieopodal miasta corocznym Festiwalu Słowian i Wikingów, którzy przypływają i przyjeżdżają na wyspę Wolin, do odbudowanego grodu. Kolejnym zaś miastem będzie Gdańsk, który warto omawiać razem z całym trójmiastem. Należy do niego jeszcze Gdynia i Sopot. Te trzy miasta mają zupełnie inny charakter, gdyż Gdańsk jest pełen zabytków, Sopot to stare uzdrowisko, a Gdynia jest dość nowym projektem. Wybudowano ją decyzją państwa w dwudziestoleciu międzywojennym, wraz z jednym z najnowocześniejszych w ówczesnym świecie portów.

To tylko dziesięć z wielu przepięknych polskich miast. W każdym z nich da się miło spędzić weekend, zarówno z rodziną, jak i samotnie. Ich oferta turystyczna jest coraz większa z roku na rok, otwierane są kolejne atrakcje i odnawia się coraz więcej zabytków.