Dlaczego warto chodzić do kina?
Choć często kojarzy się to tylko z zabawą i wypoczynkiem, oglądanie filmów przynosi korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Kiedy myślimy o kinie i filmach w ogóle, pierwszym pomysłem, który przychodzi nam do głowy jest rozrywka. Oglądanie seansu na dużym ekranie lub siedzenie w domu na kanapie w celu obejrzenia filmu w telewizji lub na jakiejś platformie internetowej, to działania, które wydają się naturalnie kojarzone z zabawą podczas jedzenia popcornu. Często nie myślimy lub nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oglądanie filmów przynosi szereg korzyści, które wykraczają daleko poza przyjemnie spędzony czas. Ma ono pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i promuje różne formy uczenia się.
Pierwszą korzyścią, która wydaje się najbardziej oczywista i najbardziej związana z chodzeniem do kina, jest odprężenie się oraz redukcja niepokoju i stresu. Kiedy oglądamy film, "zapominamy" na chwilę o reszcie świata, by skupić się tylko na tym, co dzieje się na ekranie. W przeciwieństwie do czytania, które jest procesem bardziej aktywnym, oglądanie czegoś na ekranie jest czynnością pasywną. Dużo łatwiej jest się wtedy zrelaksować, zrobić sobie przerwę psychiczną. Zmniejszenie stresu ma, oczywiście, wiele pozytywnych skutków zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
Podobnie jak w przypadku literatury, kino przyczynia się do poprawy zdolności empatii. Ktokolwiek kupi bilety do kina i zacznie towarzyszyć bohaterom filmu w ich przygodach, to stawia się na ich miejscu. Wówczas doświadcza ich emocji, pragnień, cierpień itp. Kiedy identyfikujemy się z postacią, która ma te same problemy, nasza empatia wzrasta. Z tego powodu historia może nas uczyć o procesie podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Z drugiej strony, często zdarza się, że po obejrzeniu filmu pewne sytuacje wydają się mniej niepokojące lub dramatyczne niż przed obejrzeniem filmu. Oglądanie filmu w kinie pozwala na oczyszczanie się emocjonalne, duchowe, psychiczne i cielesne. Można odczuwać nienawiść, złość, pragnienie zemsty, zazdrość i inne doznania, i tym samym móc jakoś się ich pozbyć, nie ponosząc żadnych "prawdziwych" konsekwencji.
Filmy także rozwijają naszą kreatywność. Seanse filmowe pomagają nam wzbogacić się intelektualnie, być bardziej elastycznymi lub zyskać perspektywę i rozwinąć wyobraźnię. Wszystkie te elementy są kluczem do motywowania i rozwijania kreatywności. W ten sposób filmy mogą mieć również pozytywny wpływ na inne aspekty naszego życia, zarówno w pracy, jak i w innych działaniach artystycznych, takich jak pisanie, malowanie, muzyka itp. Kino także przy wielu okazjach prowadzi widza do refleksji nad tematami, problemami i dylematami, o których, gdyby nie widział filmu, nawet nie pomyślałby. Albo fikcyjna historia może prowadzić do kwestionowania własnych stanowisk lub opinii. Dzieje się tak często, gdy historie dotyczą sytuacji ekstremalnych lub dylematów moralnych, takich jak samobójstwo, eutanazja, aborcja, zemsta czy przebaczenie. Proces przemyślenia własnych racji może mieć miejsce również w sprawach o znacznie mniejszym znaczeniu.
Kino przekazuje także pozytywne komunikaty dla dzieci. Filmy dla nich często pełnią rolę starych baśni, które miały dydaktyczną lub krytyczną intencję przejawiającą się w morale. W filmach, ogólnie rzecz biorąc, moralność nie pojawia się wyraźnie, ale pozytywne wartości, takie jak hojność, szacunek, towarzystwo i przyjaźń, są przekazywane w sposób jasny i zdecydowany, co stanowi autentyczną naukę dla najmłodszych.
Oglądanie filmów pomaga publiczności zwiększyć to, co często nazywane jest "kulturą ogólną" na dwa odrębne i uzupełniające się sposoby. Z jednej strony, te epizody rozgrywające się w odległych czasach lub miejscach pomagają poznać historię i to, jak ludzie żyli w cywilizacjach bardzo różniących się od naszej. Prawdą jest, że (z wyjątkiem filmów dokumentalnych) kino jest fikcją i zawsze warto być ostrożnym wobec przedstawień widzianych na ekranie, ale ogólna idea, którą przekazują, ma tendencję do przybliżania rzeczywistości. Z drugiej strony, wiele filmów samych w sobie staje się częścią dziedzictwa kulturowego społeczeństwa lub epoki, a następnie jest przedmiotem wielu odniesień w innych filmach, literaturze, telewizji. Nie widząc klasyków, takich jak Casablanca, Star Wars, niemożliwe jest zrozumienie innych produktów kultury, które nawiązują do nich przy niezliczonych okazjach. Cieszymy się nimi znacznie bardziej, gdy znamy ich oryginalny kontekst.
To sposób na ćwiczenie innych języków. Chociaż w Polsce istnieje długa tradycja oglądania kina z lektorem, pojawienie się DVD i platform strumieniowych oznaczało możliwość dostępu do filmów w ich oryginalnym języku. Jest to świetny sposób na zapoznanie się z innymi językami, co może być szczególnie przydatne dla osób, które się ich uczą. Oczywiście, angielski jest najczęściej obecny nie tylko w filmach, ale także w serialach, ale kino jest również sposobem poznania innych języków, zarówno europejskich, jak i używanych przez resztę świata.