Czy możliwe jest odchudzanie bez diety?

Czy da się schudnąć bez diety? Od dziesięcioleci zwraca nam się uwagę na to, że dobrze dobrana dieta to klucz do odchudzania, można więc zadać sobie pytanie o to, czy zastanawianie się nad takim zagadnieniem ma w ogóle sens. Jeśli jednak zastanowimy się nad tą kwestią bardziej wnikliwie, możemy dojść do wniosku, że to wcale nie dieta jest tym, co ma zasadniczy wpływ na gubienie kilogramów. Co zatem robić, gdy chce się pozbyć nadwagi lub otyłości nie głodząc się z tego powodu?

Po pierwsze – aktywność fizyczna

Informacja o tym, że nie ma mowy o odchudzaniu bez aktywności fizycznej, nie jest niczym zaskakującym. To fakt doskonale znany do lat, potwierdzany przez dziesiątki badań. A mimo to wcale nie brakuje osób mających nadzieję, że może być inaczej, że być może pozbycie się nadmiaru kilogramów jest możliwe także wtedy, gdy nie wychodzi się z domu. Niestety, nie ma takiej opcji.

Podczas odchudzania nasz organizm musi poradzić sobie z tkanką tłuszczową. Niestety, przeważnie nie powstała ona niedawno na skutek drobnych zaniedbań. Wiele osób gromadzi ją przez lata nie zastanawiając się nawet nad konsekwencjami takiego stanu rzeczy. Jeśli organizm ma zacząć ją spalać, musi być aktywny, bez ruszania się nie ma więc mowy o odchudzaniu. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że osoby chcące schudnąć muszą natychmiast zapisać się na basen, siłownię i najbliższy półmaraton organizowany w ich rodzinnym mieście. Jeśli podczas odchudzania zakochamy się w sporcie – możemy się z tego jedynie cieszyć. Jeśli jednak nie poczujemy przesadnej miłości do aktywności fizycznej – nie przejmujmy się. Odchudzanie nie jest tym samym co nieustanne katowanie organizmu ćwiczeniami. Co więcej, wyczerpujący trening może czasem przynieść więcej strat niż korzyści. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że nasz organizm wcale nie jest na niego przygotowany. Zamiast zrzucić kilogramy możemy więc nabawić się kontuzji, a bycie aktywnym z nogą w gipsie jest już dość dużym wyzwaniem. Zamiast odchudzać się w sposób nieodpowiedzialny – postawmy więc na regularność. Zrezygnujmy z intensywnych ćwiczeń na rzecz tych, które odbywają się systematycznie. Nie przejmujmy się też tym, że nasze wysiłki nie przynoszą spodziewanych rezultatów od samego początku. Kilogramy gromadziliśmy przez lata, organizm potrzebuje więc czasu także na to, aby się ich pozbyć.

Po drugie – nowe, lepsze nawyki żywieniowe

Skoro odchudzanie nie musi wiązać się z dietą, dlaczego zaraz po zaleceniu zmiany naszego stosunku do aktywności fizycznej pojawia się te, które sugeruje nam, że powinniśmy zacząć inaczej się odżywiać? Osoby, które stawiają to pytanie ocierają się o największy błąd osób odchudzających się. Błąd ten można nazwać przywiązaniem do terminologii. W praktyce oznacza to, że tak długo, jak zrzucamy kilogramy, jesteśmy w stanie zastosować się do każdego zalecenia nawet, jeśli ono samo brzmi co najmniej dziwnie. Jednak w tej samej chwili, w której zrywamy z dietą, zrywamy też z przestrzeganiem wspomnianych zaleceń. Właśnie tu pojawia się różnica pomiędzy zwyczajowym rozumieniem wspomnianych terminów. O dietach mówi się przeważnie mając na myśli określoną perspektywę czasową. Gdy jednak zmieniamy nawyki żywieniowe mamy świadomość tego, że wprowadzone przez nas zmiany będą trwały przez całe życie. Jakie nawyki warto więc przyswoić?

Ponownie okazuje się, że nie mamy wcale do czynienia z sugestiami trudnymi do zaakceptowania. Jedna z najważniejszych dotyczy tego, aby starać się eliminować z pożywienia cukier i sól. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że musimy natychmiast wyrzucić wszystkie produkty zawierające któryś z tych dwóch składników. Zwracajmy jednak uwagę na to, jaka jest zawartość soli i cukru w kolejnych posiłkach i nie przesadzajmy z nimi. Organizm uwielbia także regularne żywienie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, jedzmy kolejne posiłki o z góry wyznaczonych porach. Starajmy się też, aby było ich cztery lub pięć, a nie trzy.

Po trzecie – stawiaj realne cele i dawaj sobie nagrody

Naukowcy pytani o to, dlaczego odchudzanie tak rzadko kończy się powodzeniem, potrafią wskazać na wiele czynników wpływających na taki stan rzeczy. Bardzo często podkreślają przy tym, że sami ponosimy za to odpowiedzialność zapominając o realizmie. Jeśli postanowimy, że musimy zrzucić jak najszybciej dwadzieścia kilogramów, najprawdopodobniej w tym samym momencie skazaliśmy nasze wysiłki na porażkę. Tak duża zmiana jest trudna do osiągnięcia, w oczekiwaniu na satysfakcjonujący rezultat zniechęcimy się. Jako ludzie lubimy być nagradzani, a perspektywa nagrody sprawia często, że intensyfikujemy podejmowane przez siebie starania. Zastanówmy się więc nad tym, z czego ucieszymy się tak bardzo, że zmotywuje nas to do znacznie większego niż dotychczas wysiłku. Jeśli cele będą możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie, a nagrody naprawdę atrakcyjne, możemy mieć pewność, że nasze odchudzanie będzie skuteczne. Co więcej, w pewnym momencie spostrzeżemy, że gubiąc zbędne kilogramy wyjątkowo dobrze się bawimy, a zdrowe życie jest bardzo ciekawe.