Najpiękniejsze jezioro na świecie - Bajkał

Bajkał to jezioro, które od lat zachwyca turystów, przyrodników, a nawet ludzi zajmujących się zjawiskami paranormalnymi. Jezioro przyciąga swoją tajemniczością, różnorodnością biologiczną oraz czystą, krystaliczną wodą i pięknymi widokami. Jest to niezwykłe miejsce, które bije też kilka światowych rekordów. Przede wszystkim jest to najgłębsze i najstarsze jezioro na świecie. Co jest jeszcze niezwykłego w Bajkale?

Bajkał znajduje się w Rosji, w południowej Syberii w obwodzie Irkuckim. Około 150 kilometrów od południowego krańca jeziora znajduje się granica z Mongolią, a odległość jaka dzieli to miejsce od Polski to około 6700 kilometrów. Nad Bajkał najlepiej dotrzeć koleją transsyberyjską bądź samolotem. Długość jeziora wynosi ponad 630 kilometrów, a w najszerszym punkcie ma 79 kilometrów. Jego nazwa pochodzi od języka mongolskiego i tłumaczy się je jako „jezioro natury”. Pierwsi znani mieszkańcy okolic Bajkału pojawili się tam około VI wieku n.e. i było to plemię Kurykanów, które należą do plemion turkijskich. Region trafił do Rosyjskiego Imperium w XVII wieku. Pierwszym Europejczykiem, który znalazł się w tym miejscu był prawdopodobnie Kozak Kurbat Ivanov w 1643 roku.

Bajkał powstał w rowie tektonicznym około 25-30 milionów lat temu. Jego powstanie powiązane jest z uderzeniem indyjskiej płyty tektonicznej w Azję. Przez to płyta amurska zaczęła się odsuwać od płyty euroazjatyckiej i powstała pomiędzy nimi szczelina, która wypełniła się wodą. Ruchy geologiczne sprawiają, że Bajkał rozszerza się co roku o około 2 centymetry. Oznacza to, że jezioro będzie w przyszłości jeszcze szersze i głębsze niż obecnie. Bajkał jest nie tylko najgłębszym jeziorem na świecie, ale też największą kryptodepresją. Głębokość maksymalna wynosi 1642 metry, a najgłębsze miejsce znajduje się 1164 metry poniżej poziomu morza. Pod względem powierzchni nie jest to największe jezioro na świecie, bo zajmuje siódme miejsce, ale pod względem objętości już tak. Bajkał zawiera 20% słodkiej wody światowej. Szacunki mówią, że gdyby wyschła cała pozostała woda słodka na Ziemi to wody z tego jeziora starczyłoby dla wszystkich ludzi na 50 lat.

Jezioro zasila około 350 rzek, ale wypływa z niego tylko jedna o nazwie Angara. Przez tyle lat izolacji w jeziorze powstał niezwykły ekosystem. Z tego powodu nazywany jest też „Rosyjskim Galapagos”. Znajduje się tam ponad 1000 gatunków roślin i około 2500 tysiąca gatunków zwierząt z czego wiele z nich to endemity. Jednym z takich gatunków jest omul bajkalski, który uważa się za najbardziej znaną rybę z tego jeziora i za największy przysmak. Jest to ryba z rodziny łososiowatych, a występować może w różnych wariantach. Można ją jeść na surowo, wędzoną bądź pieczoną, ale podobno najlepsza jest wersja grillowana. Omule wyrastają nawet do 50 centymetrów długości. Innym charakterystycznym zwierzęciem w tym regionie jest foka bajkalska. To jedyny gatunek fok, który występuje w wodach słodkich. Prawdopodobnie zwierzęta te mieszkają nad Bajkałem od 2 milionów lat, ale naukowcy nie są w stanie wyjaśnić w jaki sposób dostały się tak daleko od najbliższego oceanu i mórz. Być może Bajkał był połączony z innymi morzami. Foki żyją głównie w północnej części jeziora, gdzie klimat jest zimniejszy.

Klimat w regionie jest kontynentalny. Istnieje duży kontrast pomiędzy zimą i latem. Zima w porównaniu z innymi obszarami Syberii i tak jest dość łagodna. Występują tam dwa sezony turystyczne – zimowy (od stycznia do kwietnia) oraz letni. Jezioro zamarza do takiego stopnia, że można po nim spokojnie chodzić, a także jeździć samochodem. Grubość pokrywy lodowej wynosi wówczas od 60 do 150 centymetrów. Każdego roku przygotowuje się nad Bajkałem trasę o długości 12 kilometrów od miejscowości Kurkat na największą wyspę Olkhon. Jest to jedna z nielicznych legalnych lodowych tras na świecie. Pojazdy, które przejeżdżają tą drogą nie mogą przekroczyć 10 ton. W ciągu lat powstało nad jeziorem wiele tras nielegalnych przez co wiele ludzi utonęło, bo lód był zbyt cienki.

W porze letniej woda nie jest tak ciepła i nie zawsze można się w niej kąpać. Zazwyczaj temperatura Bajkału nie przekracza 10 stopni Celsjusza, ale bywa cieplejsza w kilku zatokach. Legendy jednak mówią, że kąpiel w Bajkale przedłuża życie dlatego chętnych nie brakuje. Latem popularne są wycieczki po górskich szlakach turystycznych, których jest wiele wokół Bajkału. Inną atrakcją dla turystów są wyspy. Największą wyspą jest wspomniany już Olkhon. To czwarta co do wielkości wyspa na świecie znajdująca się na jeziorze. Ma około 70 kilometrów długości. Na Olkhon kursują promy. Jest to idealne miejsce dla miłośników cudownych widoków i osób, które chcą chociaż na moment uciec przed cywilizacją. Jezioro Bajkał znajduje się też na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO od 1996 roku ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze. W regionie znajduje się kilkanaście różnych miejscowości turystycznych, trzy rezerwaty oraz dwa parki narodowe - Zabajkalski Park Narodowy oraz Nadbajkalski Park Narodowy. Oba powstały w 1986 roku.