Jak nauczyć dzieci zasad higieny osobistej?

Zabawa, nauka i poznawanie otaczającego nas świata to najważniejsze zadania dla dzieci. Podczas zabawy często się zapomina i musimy im przypominać zasady higieny osobistej dzieci. Dzieci muszą nauczyć się tych zasad, aby wyrosnąć zdrowo i łatwiej komunikować się z innymi. Ale przestrzeganie zasad higieny osobistej nie powinno być ciężarem dla nas i naszych dzieci. Dziecko powinno być dumne ze swojej czystości i dokładności. Pozwoli mu to poczuć się niezależnym i zwiększyć poczucie własnej wartości.

Warto jednak uświadomić dzieciom, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i regularne mycie swojego ciała. "Musimy się umyć rano i wieczorem!". Być może każdy pamięta te słowa od swoich rodziców. Wiele osób wie, że trudno jest nauczyć dzieci przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Najszybciej dziecko pozna zasady higieny osobistej, jeśli zaprezentujemy je w formie gry i pokażemy je na własnym przykładzie. Aby dziecko było szczęśliwe, musimy mu najpierw powiedzieć, dlaczego przestrzeganie tych zasad jest tak ważne. Usiądźmy z dzieckiem i powiedzmy mu, dlaczego higiena jest ważna dla dzieci. Kluczowymi punktami w naszym objaśnieniu mogą być zwroty, takie jak poniższy:

Stwórzmy listę, na której zaznaczymy wymagania higieny osobistej dla swojej rodziny. Najszybszym sposobem nauczenia dziecka zasad higieny osobistej jest danie dobrego przykładu. Na przykład, dlaczego nie umyjemy zębów z dziećmi? Konieczne jest czyszczenie zębów dwa razy dziennie. Po pierwsze, pozwólmy dzieciom uwielbiać myć zęby, zamienimy tę nudną procedurę w zabawną grę dla nich. "Jedzmy jak królik, kiedy szczotkujemy przednie zęby" lub "warczmy jak lew, kiedy myjemy tylne zęby". Wyjaśnijmy dziecku, że zęby muszą być czyszczone, aby zachować je zdrowe.

Konieczne jest mycie rąk przed posiłkiem. Mycie rąk może wydawać się nudnym obowiązkiem dla dzieci, dopóki nie zrozumiemy znaczenia tej zasady higieny osobistej. Powiedzmy swoim dzieciom, że mikroby są małymi, niewidocznymi robakami, które mogą sprawić, że będą chore. Pamiętajmy, aby powiedzieć, że szczególnie ważne jest, aby umyć ręce przed jedzeniem i po toalecie.

Ważne jest także korzystanie z serwetek, papieru toaletowego i ręczników. Podczas gdy dzieci nie opanowały jeszcze zasad higieny osobistej, wycierają o wszystko brudne ręce. Podobnie także wycierają podczas kataru nos o rękaw. Nawyk posiadania zawsze miękkich, trwałych chusteczek papierowych, będzie pomocny. Wyjaśnijmy dziecku, że miękka chusteczka ułatwia wycieranie nosa. Bardzo przydatne będzie nauczenie się tej zasady higieny osobistej dzieci w wieku szkolnym. Niech dziecko zawsze nosi paczkę chusteczek w torbie szkolnej jako nawyk. Chusteczki papierowe są miękkie i tak delikatne, jakby stworzone specjalnie do małych nosów. Wyjaśnijmy dziecku, że wycieranie nosa i kichanie do jednorazowej chusteczki papierowej pomoże mu nie zarażać przyjaciół, ukochanych rodziców, braci i sióstr.

Nauczymy także dzieci, aby codziennie zmieniały bieliznę. To takie naturalne, że każdy dorosły człowiek codziennie zmienia bieliznę. Nasi rodzice przyzwyczaili nas do tego. Wyjaśnijmy dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie tej zasady higieny osobistej. Pokażmy dziecku różnicę między przyjemnym zapachem prania właśnie wypranego a zapachem ubrań już noszonych. Wyjaśnijmy, że on lub ona również będzie pachnieć świeżo i czysto, jeśli codziennie będzie zmieniać swoje ubrania. Pozwólmy dziecku wybrać własną bieliznę. W końcu łatwiej jest zająć się rzeczami, które nam się podobają. Nauczmy swoje dziecko wkładać zużyte koszulki i majtki do brudnego koszyka na pranie. Ważne jest, aby nasze dziecko pomogło nam z praniem. Pozwoli mu to lepiej zrozumieć zasady higieny osobistej.

Regularnie bierzemy kąpiel i prysznic. Pokażmy dziecku, że kąpiel i prysznic to nie tylko ważna zasada higieny osobistej, ale że to również zabawa i przyjemność. Zmieńmy pływanie w zabawną grę. Pozwólmy dziecku wziąć kąpiel z jego lub jej ulubionymi zabawkami. Dodajmy do wody ulubiony zapach pianki do kąpieli naszego dziecka i pokażmy im, jak się bawić, pieniąc wodę z mydłem i wydmuchując bańki mydlane. Niech kompanie zamieni się w zabawę każdej nocy.

Pokażmy dziecku także, jak ważne jest regularne obcinanie paznokci. Małe dzieci często wkładają palce do ust i gryzą paznokcie. Ale pod paznokciami gromadzi się dużo szkodliwych bakterii. Dlatego tak ważne jest regularne obcinanie paznokci. Jeśli nasze dziecko nie lubi obcinać paznokci i nie lubi krzywych paznokci, spróbujmy odwrócić jego uwagę. Śpiewajmy piosenkę, włączmy kreskówkę lub zamieńmy tę nieprzyjemną procedurę w grę podczas pływania. To pomoże mu się zrelaksować i pokochać obcinanie paznokci. Niech przestrzeganie higieny osobistej stanie się rytuałem dla całej rodziny. Przykład dorosłych zainspiruje dzieci, pomoże im szybko nauczyć się zasad odpowiedniej higieny osobistej, a z czasem staną się one nawykiem dla dziecka. Wykorzystujmy także zabawy do nauki oraz nie zapominajmy o tym, aby dzieci regularnie przestrzegały zasad.