Jak dbać o domowe finanse?

Ludzie bardzo często wychodzą ze złego założenia, że pieniądze szczęścia nie dają. Warto jednak mieć świadomość, że dają ogromne możliwości, do których należy zaliczyć podróże czy realizowanie innych pasji. Pieniądze pozwalają również mieć ogromny komfort psychiczny. Doskonałym przykładem może być poczucie bezpieczeństwa. Nie wszyscy jednak mają świadomość w jaki sposób powinno się dbać o domowe finanse.

Sporządzenie budżetu na kolejny miesiąc

Jest to zdecydowanie najbardziej wymagający sposób jeżeli chodzi o zadbanie o domowe finanse. Należy przede wszystkim mieć świadomość, że budżet domowy ma za zadanie zaplanować wydatki z wyprzedzeniem. Członkowie danego gospodarstwa domowego powinni określi na początku danego miesiąca kwoty, jaką zamierzają przeznaczyć na jedzenie, edukację, rozwój, oszczędności czy realizowanie swoich pasji. Zweryfikowanie tych założeń umożliwi na dostrzeżenie, gdzie dokładnie trafiają pieniądze, a także co dokładnie zostało zrobione, by opakować "wycieki"

Zautomatyzowanie oszczędzania

Warto wiedzieć, że jednym z głównych powodów, przez który ponad połowa osób mieszkających w Polsce nie posiada żadnych oszczędności jest skomplikowanie sobie zagadnienia. Ludzie przeważnie zbyt długo zastanawiają się jaką kwotę odłożyć w danym miesiącu . Postawione pytania w zdecydowanej większości przypadków pozostają bez żadnej odpowiedzi. Osoby, które chcą być zatem bardziej skuteczne jeżeli chodzi o oszczędzanie, powinny zautomatyzować cały proces. Wystarczy zlecić bankowi automatyczny przelew, który będzie każdego dnia miesiąca pobierał z rachunku bankowego określoną kwotę pieniężną, a następnie przekazywał ją na wskazane konto. Jaką kwotę powinno się zatem odkładać? Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, wszystko zależy od zorganizowanego budżetu. Polecane jest jednak przeznaczanie na oszczędności 20% kwoty wpływającej każdego miesiąca na konto bankowe.

Przejrzenie skrzynki e-mailowej

Nie wszyscy mają świadomość, że doskonałym rozwiązaniem jest przejrzenie ostatnich wiadomości w skrzynce e-mailowej i znalezienie wśród nich reklam, których celem jest skłonienie adresata do dokonania zakupu. Rekomendowane jest natychmiastowe wyłączenie subskrypcji wiadomości, które pochodzą ze sklepów zachęcających do nieumyślnych zakupów. Można w ten prosty sposób uniknąć straty pieniędzy. Warto również wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków zamknięcie subskrypcji będzie wymagało kliknięcia w link znajdujący się w e-mailu.

Śledzenie blogów finansowych

Osoby, których celem jest pomnażanie domowych finansów, powinny przede wszystkim zadbać, by wzrastała również ich wiedza w tej kwestii. Należy mieć świadomość, że książki o tematyce finansowej, które były wydawane jeszcze kilkanaście lat temu obecnie straciły na aktualności. Nie wszyscy mają świadomość, że wiedzę, która jest podana w bardzo przystępny sposób w kwestii lokat, funduszy inwestycyjnych czy kont oszczędnościowych, można znaleźć na najbardziej popularnych i renomowanych blogach finansowych. Wystarczy znaleźć kilka stron internetowych, gdzie autorzy codziennie publikują newsy lub artykuły o tematyce finansowej.

Sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów z domu

Świetnym rozwiązaniem jest sprzedaż zalegających i nieużywanych przedmiotów w domu. Wystarczy znaleźć w domu lub mieszkaniu trzech niepotrzebnych w najbliższym czasie produktów, a następnie wystawienie ich w aukcji internetowej.

Zyskanie odpowiedniej mentalności

Osoby, które chcą zadbać o domowe finanse powinny znajdować każdego dnia przynajmniej jeden sposób na powiększenie swoich przychodów. Oczywiście nie muszą to być pomysły umożliwiające na zarobienie milionów złotych. Wystarczy zwrócić bardzo dokładną uwagę na możliwe oszczędności praktycznie w każdej dziedzinie życia. Doskonałym przykładem jest wypicie kawy w domu niż zamówienie w kawiarni za 7 złotych. Doskonałym rozwiązaniem jest także szukanie pomysłów na pracę dorywczą czy własną działalność gospodarczą. Osoby, które nawet nie będą w stanie wykorzystać zdecydowanej większości swoich pomysłów mogą w ten prosty sposób wyrobić sobie kreatywność, a także otwartość na nowe pomysły i rozwiązania.

Zastrzeżenie kart, z których się nie korzysta

Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć bank, który nie będzie pobierał opłat za posiadanie karty, gdy nie zostaną zrealizowane za jej pomocą transakcje o wartości np. 300 złotych w danym miesiącu. Ponadto ludzie coraz częściej decydują się na posiadanie przynajmniej kilku kont bankowych. Celem oczywiście jest dostęp do zdecydowanie lepiej oprocentowanych lokat, kont oszczędnościowych czy usług cashBack. Rekomendowane jest dokładne zadbanie, by większy zysk w jednym z banków nie pociągnął za sobą niepotrzebnych wydatków w innym z banków. Osoby, które są w posiadaniu kart płatniczych, z których w ogóle nie korzystają, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o zalogowaniu się na stronie internetowej danego banku i zastrzeżeniu ich. Warto wiedzieć, że takie działanie nic nie kosztuje, a może pozwolić na zaoszczędzenie nawet 100 złotych rocznie.