Zwiedzanie Warszawy - najważniejsze atrakcje turystyczne

Warszawa należy do najciekawszych miast w Polsce pod względem walorów turystycznych. Znajdują się tutaj liczne zabytki, muzea oraz pomniki. Stolica Polski doceniona została również na świecie. Stare Miasto trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO jako przykład planowanej i ukończonej rekonstrukcji całego zabytkowego zespołu zabudowy miejskiej. Co warto zobaczyć w Warszawie?

Stare Miasto - zwiedzanie najlepiej zacząć od Starego Miasta, które zostało założone na przełomie XIII i XIV wieku. Znajdują są tutaj najważniejsze wydarzenia w historii miasta i kraju. Po II wojnie światowej przetrwało tutaj zaledwie kilka procent budynków. W 1949 roku rozpoczęły się prace, które trwały przez wiele lat. Dzięki przedwojennym dokumentacjom udało się odtworzyć poprzednią panoramę Starego Miasta. Bardzo pomocne były wówczas obrazy włoskiego malarza Bernardo Bellotta. Najważniejsze obiekty w tym miejscu, które powinien zobaczyć każdy zwiedzający to: zamek Królewski, kolumna Zygmunta III Wazy, katedra św. Jana i jej zaułek, zespół klasztorny Jezuitów, pomnik Syrenki, kamienice na rynku staromiejskim, kościół św. Marcina oraz pałace Raczyńskich i Sapiehów.

Pałac Prezydencki – to jeden z najbardziej okazałych klasycystycznych zabytków na Krakowskim Przedmieściu. Budynek powstał w 1645 roku, a projekt wykonał Konstanty Tencalla. Pałac był kilka razy przebudowywany, a w 1818 roku stał się siedzibą namiestników Królestwa Polskiego. W budynku miały miejsce ważne wydarzenia polityczne. W 1955 roku podpisany tutaj został Układ Warszawski, a w 1989 roku odbywały się przełomowe dla ustroju Polski rozmowy przy „okrągłym stole”. Na początku lat 90-tych rozpoczął się tutaj wielki remont z przeznaczeniem na siedzibę Prezydenta państwa polskiego. Przed pałacem znajduje się słynne dzieło rzeźbiarza Bertela Thorwaldsena – pomnik Józefa Poniatowskiego.

Pomnik Mikołaja Kopernika - powstał z inicjatywy Stanisława Staszica w 1830 roku. Autorem projektu również był Bertel Thorwaldsen. Pomnik w początkowych planach miał trafić do Torunia, ale kiedy miasto znalazło się wtedy poza granicami Królestwa Polskiego i umiejscowiono go w Warszawie. W 1944 roku naziści niemieccy wywieźli pomnik na Dolny Śląsk z przeznaczeniem na złom. Cudem ocalał i po naprawieniu uszkodzeń wrócił na swoje miejsce w 1948 roku. Na świecie istnieją jeszcze dwa takie same pomniki Kopernika w Montrealu i Chicago.

Teatr Wielki - to jeden z największych klasycystycznych budynków w Polsce, a znajduje się przy placu Teatralnym. Gmach powstał w latach 1825 – 1833, a jego głównym architektem był Antonio Corazzi. Budynek został zniszczony podczas II wojny światowej, ale zachował fasadę oraz zespół sal redutowych, w których mieści się obecnie muzeum teatralne. Gmach został zrekonstruowany i powiększony. Obecnie mieści się tutaj opera Narodowa i jest to jeden z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. Budynek posiada największą od względem powierzchni scenę operową na świecie.

Łazienki Królewskie - to słynny zespół pałacowo - parkowy założony w XVII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kiedyś znajdował się tutaj zwierzyniec i miejsce łowów książąt mazowieckich. Teren został przekształcony i uporządkowany w 1864 roku. Powstały tutaj liczne alejki, nowe kanały, mostki i altanki oraz kilka murowanych obiektów. Za najpiękniejszy budynek w parku uważa się Pałac Na Wodzie, który uważany jest również za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej architektury. W parku warto zobaczyć też pomnik Fryderyka Chopina - jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów stolicy. Autorem pomnika był Wacław Szymanowski. Pomnik zniszczyli hitlerowcy, ale dzięki zachowanym kopiom udało się go odtworzyć. Zrekonstruowany pomnik odsłonięto w 1958 roku. Każdego lata odbywają się tutaj koncerty podczas których pianiści wykonują utwory polskiego kompozytora.

Pałac w Wilanowie – to dawna rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wilanów to drugi obok Łazienek cenny zespół pałacowo - parkowy. Obszar ten został wykupiony przez Jana III Sobieskiego w 1677 roku. Król nazwał swoją rezydencję „Villa nouva”, co po spolszczeniu dało obecną nazwę. Wokół barokowego pałacu roztacza się wielki zabytkowy park, który reprezentuje różne style. Na terenie 45 hektarów można zobaczyć dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogród różany, ogród angielski oraz angielsko-chiński.