Jak dbać o swoją kondycję psychiczną?

Nasze samopoczucie psychiczne jest równie ważne jak kondycja fizyczna organizmu. W praktyce okazuje się jednak, że większość z nas dba głównie o ciało, pamiętając o badaniach i zdrowym żywieniu natomiast jednocześnie zaniedbujemy sferę psychiczną.

Dlaczego kondycja psychiczna jest tak ważna?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli nasz umysł nie funkcjonuje prawidłowo to nawet najzdrowsze ciało nie zapewni nam pełnego dobrostanu. To nasz mózg steruje wszystkimi funkcjami organizmu i to od niego będzie zależało jak będziemy sobie radzić w różnych dziedzinach życia. Na pewno każdy z nas ma w otoczeniu osoby, które mają zdrowie, pracę, dom, pieniądze i jednocześnie nie są szczęśliwe na przykład, dlatego, że nie mają rodziny. Cierpienie psychiczne jak chociażby to związane z samotnością może być bardziej destrukcyjne niż niejedna ciężka choroba somatyczna. Analogicznie możemy obserwować w otoczeniu osoby, które żyją bardzo intensywnie, odnoszą sukcesy, zarabiają ogromne pieniądze i jednocześnie niszczy ich brak czasu i wysoki poziom stresu. Takie osoby mimo niewątpliwych sukcesów nie mają warunków do tego by cieszyć się swoimi osiągnięciami.

Jak możemy dbać o psychikę?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to by w naszym życiu były właściwe proporcje między pracą a odpoczynkiem. W dzisiejszych czasach wiele osób ma z tym problem. Żyjemy bardzo aktywnie, pracujemy po kilkanaście godzin w ciągłym poczuciu przymusu, pragniemy nabywać coraz to nowe rzeczy, realizować kolejne cele. Żyjąc takim trybem można łatwo się pogubić. Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę z tego, że pieniądze owszem są potrzebne, ale nie mogą być celem samym w sobie. Powinniśmy wyznaczyć sobie rozsądne minimum, które pozwoli na bezpieczne życie bez niedostatków. W zasadzie pożądana jest taka sytuacja, kiedy pieniędzy mamy odrobinę mniej niż potrzebujemy. Wtedy dokładnie zastanawiamy się, gdy coś kupujemy czy faktycznie jest nam to potrzebne. Poza tym, gdy mamy trochę za mało pieniędzy nie dostajemy wszystkiego od razu, na większe zakupy musimy stopniowo odkładać a to sprawia, że zdobycie danej rzeczy cieszy bardziej.

Czas wolny i odpoczynek są bardzo ważne dla naszej psychiki oraz tego by zachować dobre zdrowie. Jeśli wykonujemy taką pracę, że po powrocie nic nam się nie chce to znak, że trzeba coś zmienić. W czasie wolnym warto oderwać się od pracy zupełnie, powinniśmy robić coś całkiem innego, rozwijać swoje pasje. Możliwości jest bardzo dużo. Można zająć się rękodziełem, majsterkowaniem, ogrodem, czytaniem książek, oglądaniem ulubionych filmów.
Dla psychiki bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Każdy z nas powinien uprawiać wybrany sport. Nie musi to być na poziomie wyczynowym, chodzi o to by mieć z tego przyjemność. Można biegać, jeździć rowerem, pograć w tenisa, pójść na siłownię zewnętrzną czy basen. Nie zmuszajmy się do uprawiania sportu w imię wyników czy rekordów. Jeśli wybraliśmy bieganie to idźmy wtedy, gdy mamy ochotę, ale starajmy się to robić w miarę często na przykład raz w tygodniu.

Wpływ dobrego towarzystwa na psychikę

Badacze już dawno udowodnili, że nasze zdrowie psychiczne wymaga przebywania w towarzystwie innych ludzi. Nawet, jeśli z natury jesteś introwertykiem powinieneś zmuszać się od czasu do czasu do przebywania w grupie. Oczywiście najbardziej pożądane jest przebywanie z ludźmi, których lubimy, szanujemy, którzy nas wspierają i inspirują. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo w pracy, w rodzinie i w sąsiedztwie jesteśmy skazani na pewne grupy osób. Niestety w naszym społeczeństwie jest wiele jednostek toksycznych i trzeba nauczyć się takie osoby rozpoznawać. Najprościej mówiąc są to osoby, po spotkaniu, z którymi czujemy się źle. Często nawet już samo oczekiwanie na spotkanie jest stresujące. Takie toksyczne osoby mają skłonność do kontrolowania i wywoływania poczucia winy. Wypytują o osobiste sprawy by później wykorzystać to przeciwko tobie. Zmuszają cię do zachowań, których nie chcesz używając różnych manipulacji. Nie szanują twoich zwyczajów i ograniczeń. Mówią głównie o sobie a tobie poświęcają minimum uwagi. Osoby toksyczne lubią narzucać tematy rozmów a gdy ty zaczynasz mówić o czymś dla ciebie ważnym, często ucinają rozmowę. Na kontaktach z toksycznymi osobami więcej tracisz nisz zyskujesz, jeśli więc nie możesz takiej osoby wyeliminować z grona znajomych stawiaj twarde granice.

Jak możemy sami wpływać na naszą psychikę?

Wreszcie możemy sami skutecznie pomagać swojej psychice poprzez rozwój osobisty i optymistyczne nastawienie do świata. Wiele badań wskazuje na to, że potęga naszej podświadomości jest olbrzymia. Jeśli wyobrażamy sobie dobrą przyszłość, wierzymy w swoje możliwości to łatwiej jest nam realizować marzenia. Możemy sobie także pomóc przez lepszą organizację czasu i pracę nad produktywnością. Wszak warto zdać sobie sprawę z tego, że w życiu nie chodzi o to żeby pracować dużo tylko mądrze. Warto także czynić zabiegi, które prowadzą do poprawy samooceny. Powinniśmy żyć ciekawie, nie bać się zmian ani wychodzenia poza swoją sferę komfortu. Nowe doświadczenia to zawsze szansa na wprowadzenie czegoś lepszego w codzienne życie.