Dane osobowe - co może wykraść haker z twojego komputera?

Ataki hakerskie są coraz częstsze. Co więcej, nie dotyczą jedynie firm i przedsiębiorstw, ale także osób prywatnych. Czy wiesz, do może wykraść haker z Twojego komputera i jak się przed tym uchronić?


Czym grozi atak hakera?

Atak hakera może dotknąć Cię w wielu różnych płaszczyznach- zarówno finansowym, społecznym, jak i osobistym. W zależności od tego, jakie dane zostaną wykradzione, problem może mieć naprawdę tragiczne skutki, w tym również wyczyszczenie konta bankowego. Hakerzy działają nie tylko na płaszczyźnie technicznej, ale także psychologicznej, wykorzystując Twoje słabe strony, a przede wszystkim zaufanie. Wystarczy, że klikniesz w podejrzanego linka, który wyda Ci się atrakcyjny, a haker uzyska dostęp do wszystkich Twoich danych, haseł i logowań. Nietrudno jest się domyśleć, jakie będą tego skutki.


Zobacz też artykuł: RODO jak przechowywać dokumenty


Phishing- czym jest?

Phising jest najpopularniejszą i najgroźniejszą formą przestępstwa cybernetycznego. Najczęściej rozpoczyna się o linka, który dostajesz na swoją skrzynkę odbiorczą. Co więcej, domniemanym nadawcą wiadomości jest Twój bank- jesteś więc pełen zaufania i pewności, że oferta pochodzi ze sprawdzonego źródła. Jeżeli dostajesz wiadomość z informacją, że na Twoim koncie dzieje się coś złego, czemu możesz zapobiec klikając w link, pod żadnym pozorem tego nie rób. Zacznij od zalogowania się do swojego banku. Jeśli rzeczywiście jest jakiś problem, z pewnością zauważysz jakiś komunikat. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jednak jest to jedynie forma oszustwa.

Czym jest ransomware?

Ransomware to kolejna forma przestępstwa internetowego. Polega na uzyskaniu dostępu przez hakera do Twoich folderów, plików, a nawet całego systemu operacyjnego, a następnie na odmowy przywrócenia Twojego dostępu bez uiszczenia opłaty. Dane mogą zawierać prywatne zdjęcia, informacje, numery kont bankowych i wszystko, co przechowujesz na swoim dysku.


W tym artykule dowiesz się czym zajmuje się inspektor danych osobowych w firmie


Czy przed przestępstwami w sieci da się uchronić?

Korzystają z otwartych hotspotów np. w galerii handlowej, musisz liczyć się z tym, że do śledzenia Twojego działania w sieci nie jest nawet potrzebny haker. Każdy może to zrobić, a Ty nie możesz się przed tym uchronić. Jedyną opcją jest korzystanie jedynie z prywatnej sieci wirtualnej VPN.