Jak przekonać dzieci do zdrowego odżywiania się?
Szczególnie rodzice wiedzą, że dzieci kochają jedną rzecz do jedzenia, czyli słodycze. W 2018 r. 4-13-latki wydały prawie 68 procent kieszonkowego na słodycze. To nie jest naprawdę dobre dla ich zdrowia i samopoczucia. Ale nie każdy dorosły wie, jak wzbudzić w młodych ludziach podekscytowanie zdrowymi warzywami, takimi jak brokuły, sałatka i pomidory. W bardzo niewielu przypadkach łapówki lub kary pomagają, aby dziecko przekonać do zdrowego odżywiania się. To może sprawić, że niektórzy rodzice czują się w końcu bezradni.
Wzrost i rozwój dzieci zależy od składników, które są im dostarczane w produktach żywnościowych. Aby dobrze rosnąć i czuć się dobrze, dzieci potrzebują przede wszystkim wielu składników odżywczych, witamin i minerałów. Tylko w ten sposób wszystkie obszary ich ciała mogą się właściwie rozwijać. Do najważniejszych elementów należą, na przykład witamina C, witamina B, wapń, żelazo, cynk, selen, kwas foliowy i jod. Jeśli dzieci nie otrzymają tych cennych składników żywności, mogą wystąpić u nich opóźnienia rozwojowe lub nawet zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Rodzice są wzorami do naśladowania, nawet podczas jedzenia. Rodzice i opiekunowie są zobowiązani do tego, że w pierwszej kolejności nie ma niebezpieczeństwa niewłaściwej diety. Ponieważ maluchy uczą się jeść w sposób podobny do mówienia, czyli próbując, naśladując i obserwując. Jeśli ich opiekunowie jedzą zbilansowaną i zdrową dietę, to podobnie zaczną postępować ich dzieci. W ten sposób potomstwo rozwija osobiste nawyki żywieniowe i preferencje żywieniowe. I często utrzymują je aż do dorosłości lub nawet przez całe życie.
Konieczność zdrowej diety dla dzieci jest podstawą dbania o nie. Optymalny rozwój wymaga zrównoważonej i zróżnicowanej diety. To oczywiste. Ale to nie oznacza, że trzeba przygotować "specjalne dania" dla dzieci. Ponieważ ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze może być pokryte przez zwykłe odżywianie. Pod warunkiem, że uwzględni się konieczność stosowania zdrowej diety dla dzieci.
Dzieci powinny pić dużo płynów. Polecamy około 1,5 litra wody lub niesłodzonej herbaty dziennie. Sensowne jest również spożywanie dużej ilości pożywnej, roślinnej żywności. Obejmuje to wiele świeżych warzyw, owoców i zbóż. Małe dzieci powinny jeść pokarm pochodzenia odzwierzęcego, taki jak mięso, ryby, jajka i mleko, tylko z umiarem. Słodycze, produkty gotowe i bardzo tłuste lub słonawe potrawy, z drugiej strony, powinny pojawiać się bardzo rzadko w ich menu.
Ponieważ małe dzieci wciąż rosną, naturalnie mają większe zapotrzebowanie na energię niż dorośli. Ponadto, dzieci często ćwiczą znacznie więcej niż osoby starsze. W rezultacie ich ciała spalają więcej kalorii. Nie oznacza to automatycznie, że dzieci powinny jeść wysokokaloryczne jedzenie. Ponieważ na przykład ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni odporny w wieku od 3 do 6 lat. Dlatego też często mają trudności z tolerowaniem roślin strączkowych lub bardzo tłustych pokarmów. Rodzice powinni wziąć to pod uwagę, aby nie ryzykować problemów trawiennych u dzieci.
Chcąc, aby nasze dzieci się zdrowo odżywiały, nie powinniśmy ich szantażować. Rodzice często używają gróźb, aby uchronić małe dzieci przed jedzeniem słodyczy. Następnie uciekają się do takich stwierdzeń jak: "to cię utuczy" lub "to sprawi ci ból zęba". Z punktu widzenia rodziców, może to mieć dobre intencje. Ale tymi słowami zazwyczaj osiąga się coś przeciwnego. Jeśli coś jest zabronione, staje się to tylko bardziej interesujące dla dzieci. Lepiej jest pozwolić dzieciom wybrać lub zwabić je kolorowym zdrowym jedzeniem.
Ponieważ wspólne jedzenie jest radością zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pomaga najmłodszym rozwijać ich własne nawyki żywieniowe. Warto także zwracać uwagę na to, jak jedzenie wygląda. Nie bez powodu jest znane powiedzenie "oko też je". Jeśli potrawa wygląda atrakcyjnie, może również pobudzać apetyt dzieci. Dlatego starajmy się umieścić posiłki na talerzu w sposób, który jest odpowiedni dla dzieci.
Bądźmy przy tym wszystkim konsekwentni. Jeśli najmłodsi odrzucają zdrowe warzywa, nie powinniśmy się poddawać. Dzieci nie rozwijają swojego smaku, dopóki nie spróbują czegoś kilkakrotnie. Więc nie wahajmy się oferować brokułów, pomidorów itp. w kółko. Ale najlepiej jest nie wywierać na nich presji. Jeśli najmłodsi mogą pomóc przy obiedzie lub kolacji, zabawa wzrasta automatycznie. Więc świadomie je do tego angażujmy. Można to zrobić, na przykład, prosząc je o umycie sałatki, obranie ziemniaków lub pomieszanie zupy.
Widzimy zatem, że zdrowe odżywianie dzieci nie jest wcale trudne. Te pięć sztuczek może sprawić, że trochę łatwiej będzie nam zdobyć entuzjastyczne nastawienie do zdrowej żywności u najmłodszych. Jeśli dzieci nadal są wybredne, jeśli chodzi o jedzenie, to nie jest to koniec świata. Takie fazy często przechodzą same. Ważne jest, abyśmy jako rodzice byli świadomi swojej funkcji wzorca do naśladowania. Ponieważ tylko dzięki zrównoważonej, zdrowej diecie dzieci mogą stać się dorosłymi, którzy mogą cieszyć się swoim życiem bez ograniczeń.