Jak funkcjonuje przemysł spożywczy?

Ogromna presja konkurencyjna w przemyśle spożywczym oznacza, że producenci stosują coraz bardziej wyrafinowane sztuczki, aby ich produkty były dla nas smaczne i nie wpływały negatywnie na zdrowie. Niekiedy gorsze składniki są sprzedawane po wysokich cenach, ale nie wszystkie z nich szkodzą jakości produktów lub zdrowiu. Z jednej strony produkcja przemysłowa gwarantuje niezmiennie wysoką jakość i niską cenę. Z drugiej strony, potrzeba zysku często prowadzi do wszelkiego rodzaju sztuczek, które sprawiają, że żywność o niższej jakości staje się dla nas smaczna.

Niezależnie od tego, czy są to produkty rzekomo świeże, czy o przedłużonej żywotności, pojedyncze składniki, czy też całkowicie fabrycznie wyprodukowane produkty, to prawie nikt nie może ich uniknąć. A wymagania wobec asortymentu supermarketów są wysokie. Żywność powinna być zawsze dostępna, łatwa w przetwarzaniu i możliwie tania, ale nadal smaczna, zdrowa i pochodzenia naturalnego. Branża od dawna dostosowuje się do życzeń kupujących, ponieważ konkurencja na rynku spożywczym jest bardzo ostra.

W imieniu producentów opracowuje się nowe receptury, nowe procesy i nowe składniki. Potrzebne są kompetencje gastronomiczne i wrażliwy język. Czy naprawdę możliwe jest, aby produkty mięsne były tanie, kremy puszyste lub soki szczególnie aromatyczne? Wysiłek, jaki się z tym wiąże, wydaje się ogromny. Stosuje się maszyny, takie jak wytłaczarki i odwadniacze, dodatki, takie jak sól w kapsułkach, karmel cukrowy, smaki i ekstrakty. Popularne i dobrze znane potrawy, takie jak grillowane mięso czy chipsy ziemniaczane, są poddawane bardzo skomplikowanej obróbce, aby dobrze smakowały.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przemysł spożywczy jest w stanie produkować żywność przy jak najmniejszym nakładzie czasu i kosztów oraz jaki to ma wpływ na jakość. Czas to pieniądz, nawet jeśli chodzi o jedzenie. Klienci i producenci zgadzają się co do tego. Niektórzy chcą szybkiego posiłku za niewielkie pieniądze, inni chcą jak najszybciej zarobić pieniądze. Niektóre proste sztuczki zapewniają, że obie strony dostają swoje pieniądze. Pomimo trendu ekologicznego, w Polsce nadal rządzi ponadczasowy duet, czyli zjeść szybko i tanio. Nic więc dziwnego, że mrożonki, na przykład, nadal sprzedają się bardzo dobrze. Ponadto, dostępne są gotowe dania w puszkach, a także klasyczne dania, takie jak owoce i warzywa w puszkach. Popularne są również zupy w proszku. W jaki sposób dostawcom udaje się opracowywać nowe, tanie produkty, które są gotowe do spożycia tak szybko, jak to możliwe, ale nadal dobrze smakują? Sięgają oni głęboko do chemii, fizyki i psychologii i używają kilku ciekawych, prostych sztuczek.

Każdy z nas chciałby zjeść coś bogatego w witaminy, niskotłuszczowego lub bezmięsnego. Jakie sztuczki stosują producenci żywności, aby przyciągnąć klientów dbających o zdrowie? Zdrowa żywność jest przez nas łączona bezpośrednio ze świeżością, odżywczymi witaminami i niską ilością kalorii. Ale bardzo niewiele osób spożywa tylko owoce i warzywa lub świeżo zakupione mięso lub ryby. Zdrowe jedzenie powinno być nie tylko lekkie i smaczne, ale także wygodne, czyli najlepiej przygotowane, ale jednocześnie świeże, bogate w witaminy i zawsze dostępne. Już dawno przemysł spożywczy zareagował na te potrzeby i dostarczył do naszych supermarketów liczne przetwory spożywcze, czyli jogurty probiotyczne lub batoniki owocowe o różnych smakach. Procesy stojące za wytwarzaniem takich produktów są dla nas często niezgłębione, ale jedno jest pewne, nawet zdrowa żywność jest często produkowana masowo. Ponieważ powinna być również tania. Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom konsumentów, przemysł spożywczy sprawia, że można osiągnąć smak mięsa bez mięsa i wiecznie świeże soki owocowe. Niektóre z tych sztuczek nas denerwują, inne wydają się niesamowite. Pomysły te nie tylko oszukują nas i nasze zmysły, ale także naturę. W walce o klientów producenci żywności mają prawo do stosowania wszelkich środków prawnych. Rezultatem są zawsze nowe, zaawansowane technologicznie produkty i procesy produkcyjne. Tradycyjnie produkowana, wysokiej jakości żywność jest nadal dostępna do zakupu, ale nie po niskiej cenie.

Większość klientów odrzuca dziś sztuczne wzmacniacze smaku, a w szczególności glutaminian. Zamiast tego, producenci coraz częściej reklamują produkty "bez sztucznych wzmacniaczy smaku". Zamiast tego, "ekstrakt drożdżowy" pojawia się teraz na liście składników. Jednak mało kto wie, że glutaminian występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, jest znacznie mniej szkodliwy niż wiele osób podejrzewa i znajduje się głównie w ekstrakcie z drożdży. Dla wielu konsumentów żelatyna, jako odpad zwierzęcy, jest absolutnie nie do zaakceptowania. Ale kontrowersyjny dodatek jest jednak zawarty w wielu produktach spożywczych w sposób zupełnie naturalny, od świeżego sera do soku owocowego, i nie musi być nawet wymieniany na etykietach. Przemysł spożywczy ma coś do zaoferowania dla każdego gustu, ale często musi stosować triki, produkując żywność.